//İSMAİL A.

2015’te bu selfieyi çeken sen olabilirsin…

Amerika maceramın yalnızca bu izlenim yazılarını okumakla başladığını söylesem hiç yanılmamış olurum. Elbet de öncesine dayanan bir isteğim vardı fakat oturup 2 saat izlenim yazılarını okuduktan sonra evet ben Amerika’ya gidiyorum dedim. Bu yüzden sizlere her şeyi acık ve net bir şekilde vermeye çalışacağım çünkü tüm Amerika maceranız yüksek ihtimalle okuduğunuz izlenim yazıları ile şekillenecektir. Özellikle de istekleriniz ve talepleriniz.

Benim kendi edindiğim izlenimler doğrultusunda sizlere 2 çeşit work and travel programı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bunu Amerika’ya giden birçok arkadaşımın olması ve kendi edindiğim tecrübeler doğrultusunda rahatlıkla savunabilirim. Öncelikle birinci çeşit work and travel konusunda sizlere bilgi vermek istiyorum. Bu tür programda eğer derseniz ki ben büyük bir şehre gitmek istiyorum isten sonra eğlenebileceğim paramı harcayabileceğim bir yer istiyorum tercihlerinizi taninmiş eyaletler ve şehirlere yapmanızı tavsiye ederim. Ama derseniz ki ben çalışayım daha çok para biriktireyim ve daha iyi bir travel yapayım kesinlikle ve kesinlikle küçük şehirleri özellikle de eğlence parklarını tercih edin. Ben ikinci türden work and travel yapan bir arkadaşınızım. Aralarındaki en temel fark, ilkinde tüm paranızı daha doğrusu büyük bir çoğunluğunu çalışırken zaten yersiniz dolayısıyla travel için ve alışveriş için yeterli paranız kalmaz ki ben bunu pek önermiyorum. İkinci yani benim yaptığımda ise güzel bir miktarda para biriktirirsiniz travel’ınızı sağlam bir şekilde gerçekleştirirsiniz ki birazdan travel programımı sizlerle paylaşacağım. Diğer yandan da tüm elektronik alışverişinizi, kıyafet ve elbet de hediyelik alışverişinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ben ikinci tür work and travel programıyla gelen birisi olarak kazandığım para ile kendime son model telefonumu aldım ve yaklaşık olarak 1400 dolar civarında kendime ve sevdiklerime alışveriş yapma imkânım oldu. Travel kısmına gelince travel programım da şu şekilde gerçekleşiyor. 3 gün Chicago, 3 gün Las Vegas, 1 gün Los Angeles, 1 gün San Diego, 1 gün San Francisco, 1 gün Grand Canyon şeklinde batı turu ki belirtmek isterim araba kiralayarak yapılan bir turdur. Doğu turunda ise 6 günlük bir tur ile New York, Washington DC, Boston, Philedelpia, Niagara Falls olmak üzere 4 gün de kendimize zaman ayırarak Manhattan ve New York’un kalan yerlerine zaman ayırdık. Yaklaşık olarak 20 günlük bir süre zarfı içerisinde Miami hariç tüm Amerika’yı gezme şansını yakalamış oldum. Belirtmek isterim ki Miami’ye param yetmediğinden değil zamanımın ve gidecek arkadaşımın olmamasından dolayı gidemiyorum yoksa sizler bunu rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz :)

Benim edindiğim en büyük izlenim work and travel türleri konusunda olmuştur. Dolayısıyla sizi bu konuda bana kalırsa en önemli konuda bilgilendirmek istedim. Sizlere önerim hangi work and travel türü sizlere daha uygun oturup etraflıca düşünün ve sonrasında gideceğiniz yere karar verin emin olun pişman olmayacaksınız. Seneye tekrar gitmeyi planlayan birisi olarak ve edindiğim tecrübeler doğrultusunda her zaman yardıma hazır olacağım. En ufak bir soru işaretinde şu arkadaşınızı rahatsız edebileceğinizi unutmayın. Yazımı bir iletişimci olarak sloganla tamamlamak istiyorum.

Sizce de Amerika’yı yenmenin zamanı gelmedi mi? Ben yendim sizler de yenebilirsiniz!!!

İSMAİL A.
VALLEYFAIR AMUSEMENT PARK – SHAKOPEE, MN – SUMMER 2014
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ
HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM – 3.SINIF