İrlanda’da Dil Eğitimi

İrlanda nasıl bir ülkedir, dünyanın neresinde bulunur ? Yurtdışında dil eğitimi için nenden İrlanda’da dil okulu tercih edilmelidir ? Şimdi İrlanda’yı tanıyalım ve yurtdışı eğitimini İrlanda’da sürdürmek isteyenler için önemli bilgiler verelim.

1921 yılında Büyük Britanya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden İrlanda, 1949 yılından beri Cumhuriyet ile yönetilen, 1973’ten bu yana da AB üyesi olan oldukça gelişmiş ve modern bir ülkedir.
Birçok kişinin Büyük Britanya’ya bağlı Kuzey İrlanda ile karıştırdığı İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti Dublin’dir. Atlantik okyanusu ile çevrili ülke muhteşem bir doğaya sahiptir. İrlanda Cumhuriyeti 70.280 km2 yüzölçümüne ve 4.5 milyonluk bir nüfusa sahiptir.
İrlanda’nın en önemli şehirleri başkent Dublin (1 milyon nüfuslu), Cork (190 000 nüfuslu), Limerick (90 000 nüfuslu) ve Galway‘dir. (72 000 nüfuslu)

…… İrlanda’da dil okulu ve diğer yurtdışı eğitim programlarına katılan öğrencilerin yoğun olarak tercih ettiği şehirler bunlardır.
İrlanda Cumhuriyeti Ekonomist’e göre yaşam kalite endeksinde dünyada 1. sıradadır. Yine dünya barış endeksine görede dünyanın en barışçıl 6. ülkesidir. İrlanda ayrıca dünyanın en serbest 7. ekonomisine sahiptir.
İrlanda AB ülkeleri arasında en fazla doğrudan yabancı yatırım alan ülkelerin başında gelmektedir. Birçok önemli dünya şirketi düşük kurumlar vergisi, güçlü altyapı ve coğrafi avantajları nedeniyle ana merkezlerini ya da bölge ofislerini bu ülkeye konumlandırmışlardır. Google, Microsoft, Intel, Paypal, Facebook bunlardan bazılarıdır.
Irlanda‘da kişi başına düşen milli gelir 45 000 USD civarındadır. İrlanda oldukça önemli bir dış ticaret fazlası vermektedir. 4.5 milyonluk bu ülkenin yıllık ihracatı 90 milyar Euro, ithalatı ise 45 milyar Euro’dur.
İrlanda ekonomisinin en önemli gelişim süreci 1995-2007 yılları arasında Celtic Tiger diye adlandırılan dönemde yaşanmıştır. Buna karşın ülke özellikle konut kredileri sebebiyle 2007-2010 yılları arasında önemli bir ekonomik kriz yaşamıştır.
İrlanda eğitim seviyesi yüksek bir ülke olup 9 üniversite ve birçok eğitim kurumuna sahiptir.

İrlanda’da dil okulu ve İrlanda’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için birçok seçenek sunulmuştur.

İrlanda’da Eğitim Almak için 10 Neden

1. Düşük Türk Oranı: Tanıtım eksiği ve geçmiş vize uygulamaları sebebiyle İrlanda’da dil eğitim veren İrlanda dil okulları belki de dünyada en az Türk öğrenciye sahip eğitim kurumlarıdır. Bazı okulların hiç Türk öğrencisi bulunmamaktadır. Tamamıyla İngilizce duyan ve sadece İngilizce konuşan bir öğrenci, Türk oranı yüksek olan diğer ülkelerde aldığı dil eğitimine göre daha çabuk öğrenecektir.
2. Uluslararası Sosyla Çevre: İrlanda dil eğitimi veren oldukça kaliteli üniversitelere ve dil okullarına sahiptir. Türk öğrenciler tarafından bilinmiyor olsa da Avrupa, Uzakdoğu, Güney Amerika, Ortadoğu ve Orta Asya’dan birçok uluslararası öğrenci yıllardır yurtdışı dil eğitimi için bu şirin ülkeyi tercih etmekte olup İrlanda’da dil okullarında uluslararası bir ortam mevcuttur.
3. Kaliteli Eğitim Kurumları: İrlanda Cumhuriyeti’nde dil eğitimi veren ve MEI üyesi üniversiteler ve İrlanda dil okulları kaliteli eğitmenlere, önemli fiziksel imkanlara ve sosyal avantajlara sahiptir. Özellikle United Towers tarafından, yaklaşık 40 okulun birebir ziyaret edilmesi ile seçilen 7 okul oldukça iyi şartlara sahiptir.
4. İndirimli Fiyatlar: İrlanda dil eğitiminde ucuz bir ülke olmamasına karşın birçok dil okulu Türk öğrenci alabilmek için United Towers ile okullarına kayıt yaptıran Türk öğrencilere %30’a varan indirimler sunmaktadır.
5. Zengin konaklama alternatifleri, daha kaliteli aile yanı konaklama imkanları: İrlanda’da inşaat sektörünün fazlaca gelişmiş olması ve bazı lüks konutların alıcı bulamaması sebebiyle ülkede başka hiçbir ülkede bulunamayacak kalitede residence konaklama imkanları mevcuttur. Örneğin Tek kişilik, havuzlu, spor salonlu otel konforunda bir residenceın aylık fiyatı İngiltere ve Amerika’daki yurt fiyatları ile eşdeğerdir. Residencelara göre daha uygun olan aile yanı fiyatlar maliyet açısından İngiltere Amerika vb ülkelere göre ucuz olmasa da İrlanda’daki geleneksel aile yapısı sebebiyle aileler çok daha sıcak ve öğrencilere çok daha ilgildirler. Bunun yanından birçok öğrenci yurdu da bulunmaktadır. İrlanda’da dil okulu eğitimi alırken konforlu ve güvenli konaklama seçenekleriyle daha rahat bir ortamda yaşama imkanı bulacaksınız.
6. Coğrafi Yakınlık ve Ulaşım Kolaylığı: İrlanda Cumhuriyeti ülkemize yalnız 3400 km uzakta olup günlük uçak seferleri bulunmaktadır. Ortalama uçuş süresi 4.5 saattir. Öğrenciler İrlanda’ya çok hızlı ve kolay ve uygun fiyatlarla ulaşabilmektedir. Diğer birçok ülkeye 12, 20, 24 saatlik uçuşlar ve ortalama 1500 USD civarında bilet ücretleri düşünüldüğünde irlanda Cumhuriyeti önemli bir lokasyon avantajına sahiptir. Bu yüzden İrlanda’da dil eğitimi fazla maliyetli olmamaktadır.
7. Vize Kolaylığı: İrlanda 2011 yılında dünyada yalnızca Türk Üniversite Öğrencileri için uygulamaya koyduğu MEI vize pilot uygulaması ile Türk öğrenciler, çok az evrak ve az bir yükümlülük ile 3 iş gününde vize alabilmektedir. Kısa süreli dil eğitiminde alınabilecek en kolay ve hızlı vize şu anda İrlanda vizesidir. İrlanda’da dil eğitimi almak isteyen İrlanda’da dil okulu ya da İrlanda’da üniversite okumak isteyen Türk öğrenciler vize konusunda şanslıdır.
8. Düşük Vize Maliyeti: Yurtdışında İngilizce eğitimi almak için gereken vizenin alınabilmesi için bazı ülkelerde yalnızca Ankara ya da İstanbul’da başvuru yapmak, bazılarında uzun süre beklemek ya da yüklü müktarda para tutmak, bazılarında sağlık kontrolü zorunluluğu, bazılarında yeminli tercüme masrafları, bazılarında ise oldukça yüksek vize harçları gerekmektedir. Özellikle İstanbul ve Ankara dışında yaşayanlar için bu faktörler maliyeti arttırmaktadır. Bazı ülkelerde toplam vize maliyeti 400-500 USD’yi bulmaktadır. İrlanda vize harcı yalnızca 60 Euro olup şahsi buşvuru gerekmemektedir. İrlanda’da dil eğitimi almaya karar verdikten ve başvurunuzu yaptıktan sonra yapmanız gereken tek şey istenen birkaç belgeyi United Towers’a ulaştırmanızdır.
9. Türk Öğrencilere Duyulan Sempati ve Tarihsel Yakınlık: İrlanda‘da dil eğitimi almak için bir diğer önemli sebep de ülkede Türkiye’ye duyulan sempatidir. İrlanda’da 1845-1849 yılları arasında yaşanan ve 1 000 000 kişinin öldüğü büyük kıtlıkta zor durumda olmasına karşın İrlanda’ya 3 gemi yardım gönderen Osmanlı İmparatorluğuna dolayısıyla da Türk insanına büyük bir sempati duyulmaktadır. İrlanda’da halen Drogheda futbol klübünün armasında ay ve yıldız bulunmaktadır.
10. Hareketli Sosyal Yaşam ve Doğal Güzellikler: İrlanda oldukça hareketli bir gece yaşamına sahiptir. Özellikle Dublin’de geleneksel ve modern mekanlar bir arada bulunmaktadır. Ülkedeki müzik ve dans kültürü, bunun yanında bazı okullarda sunulan İngilizce ve rock müzik eğitimi büyük ilgi görmektedir. Ayrıca Galway, Limerick ve Cork şehirleri doğal güzellikleri, sahilleri ve yemyeşil golf alanları ile Avrupa’nın en güzel bölgeleridir.

İrlandada dil okulları, İrlanda’da üniversite veya herhangi bir yurtdışı eğitim programı hakkında geniş bilgi için http://www.irlandaegitim.com/

Bilgi İstek Formu
İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map