İngiltere Pratik Bilgiler

İngiltere’de eğitim alırken part time çalışabilir miyim?

İngiltere’ye giden yabancı öğrencilere çalışma imkanı verilmektedir, ancak bunun için 6 aydan daha uzun süreli bir programa devam ediyor olmalısınız. 6 aydan daha kısa süreli bir programa devam edecek olan öğrencilerin yasal olarak çalışma hakkı yoktur.

Yasal çalışma hakkına sahip öğrenciler (1 Mart 2010 itibari ile) haftada 10 saate kadar genel olarak kafelerde garson olarak, mağazalarda satış elemanı olarak veya fast foodlarda çalışabilme imkanlarına sahiptirler. İngiltere ücret sistemi haftalık olarak işlemektedir ve ücretlendirme öğrencinin çalıştığı saate göre yapılır. Saatlik ücretler 5-7 Pound arası degişmektedir, haftada 10 saat çalışan bir öğrenci ortalama 60 Pound kazanabilmektedir. Öğrencinin çalışıyor olmasının ayrıca kendisine pratik yapma

anlamında çok sey kazandıracağı kesindir. Çalışmak isteyen kişinin iş bulması biraz zaman alabilir ama yeterli İngilizce bilgisine sahip olduktan sonra iş bulma imkanı artmaktadır.

Türkiye’deki ehliyetim İngiltere’de de geçerli midir, orada araba kullanabilir miyim?

21 yaşından büyük olup, uluslararası geçerliliği olan sürücü belgesi (international driving license) sahibi herkes araç kullanabilir. Türkiye’den almış olduğunuz ehliyetinizi de İngiltere’ye giriş tarihinizden başlamak üzere 1 yıl süre ile kullanabilirsiniz. Ancak kullandığınız arabanın sigortası sözkonusu olunca pek çok sigorta şirketi uluslararası sürücü belgesini şart koşmaktadır.

Buradaki prizleri İngiltere’de de kullanabilir miyim?

İngiltere’de Prizlerin voltajları farklıdır ve İngiltere’dekiler üç girişlidir. Bu prizler 13 am plug olarak bilinirler. Ancak havaalanlarından ya da şehir merkezindeki elektrik dükkanlarından dönüştürücü adaptör alabilirsiniz.

Acil durumlarda gerekli olabilecek telefonlar

  • Operatör(uluslar arası): 155
  • Operatör(İngiltere): 100
  • Türk Konsolosluğu: (00-44-171 ) 393 0202
  • Heatrow Havaalanı: (00 44 171) 759 4321
  • Polis, Ambulans, İtfaiye: 999
  • Postane müşteri hizmetleri: 0845 722 3344
  • İngiltere Konsolosluğu: 020 7930 8466
İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map