İngiltere’de Yaşam

Sosyal Hayat: İngiltere farklı ülkelerden gelen öğrencilere sosyal anlamda bir hazine sunmaktadır. Farklı bir ülkeye yeni gelen öğrencilerin sosyalleşmeye ve yeni arkadaşlıklar kurmaya ihtiyacı vardır. İngiltere’de derslerden sonra öğrencilerin yapabilecekleri geniş bir aktivite yelpazesi bulunmaktadır. Arkadaşlarınızla veya kendi başınıza gidebileceğiniz konserler, gezinti mekanları, müzeler, sinemalar, modern spor tesisleri, galeriler, kafeler, şatolar, bahçeler, mağazalar ve sahiller vardır. Bu mekanlar ve aktiviteler öğrencilerin arkadaşlarıyla kaynaşmasını ya da yeni arkadaşlar bularak İngilizce pratiklerini geliştirme imkanını da beraberinde getirmektedir.

İngiltere’de yıl boyunca Noel veya Paskalya gibi dini bayramların haricinde birçok festival de kutlanmaktadır. Gayet hareketli ve eğlenceli geçen bu festivallerden 5 Kasım Bonfire, Şenlik Ateşi Gecesi, 25 Ocak’taki Burns Night, Galler’de kutlanan Esiteddfod ve Urdd Eisteddfod Gençlik Festivali’dir. Özellikle Urdd Eisteddfod Genclik Festivali konserler ve çok çeşitli aktivitelerle Avrupa’nın en keyifli gençlik festivallerinden birisidir.

İngiltere’de sanatın da kalbi olan şehirlerden birisidir. Her an bir tiyatro gösterisi vardır, Shakespeare döneminden kalma Royal Theatre’da bir oyun izlemek gibi bir şansa sahip olabilir, yüzlerce yıllık binalarda tarihin büyüsünü hissedebilirsiniz. Aynı zamanda İngiltere’nin en küçük kasabasında bile bir Sinema bulunmaktadır ve dünyanın dört yanından filmler izlemek mümkündür ve zaman zaman düzenlenen film festivallerinde özel filmler izleme şansını da elde edebilirsiniz. İngiltere konser takvimi açısından da çok dolu bir ülkedir; dünyanın en popüler, en iyi şarkıcı veya grupları burada sahnede mümkündür. Ayrıca bu ülkede tarzınız ne olursa olsun alternatif, caz, blues, country, rock, metalika veya klasik gibi tüm müzik türlerinde konserlere gitmeniz veya albüm bulmanız mümkündür.

Spor anlamında da İngiltere’de pek çok alternatif vardır. Dünyanın önde gelen futbol klüplerinin maçlarına gitmek futbolla ilgili herkesin ilk yapacakları arasında gelmektedir. İngilizler sağlıklı yaşama dikkat eden bir topluluktur. Bir coğu doğada spor yapmayı tercih etmektedir. Caddelerin kenarlarındaki yürüyüş parkurlarında da daima yürüyüşe çıkmış insanlara rastlayabilir ve rahatça bu alanlarda yürüyüş yapabilirsiniz.

Sağlık Sistemi: İngiltere’de sağlık kuruluşları çok iyi hizmet vermektedir ve Sağlık anlamında dünyanın en ileri düzeydeki ülkelerinden birisidir. Farklı ülklelerden gelen ögrencilerin sağlık sigortası yapması zorunlu değildir. Herhangi bir durumda 6 aydan daha uzun süreyle İngiltere’de bulunan öğrenciler İngiltere Ulusal Sağlık Sigortası (NHS)sayesinde ücretsiz olarak sağlık imkanlarından faydalanbilmektedir ancak ilaç alımı konusunda ücret ödemek durumundadır.

İklim ve Giyim: İngiltere’de 4 mevsim yağış görmek mümkündür. Ilıman iklime sahip bu ülkenin ada olması açısından her yanında deniz etkileri görülmektedir. Yazın ortalama 25 derecelerde seyreden hava, kışın da pek 0 altına düşmez. Kuzey kısımlardaki dağlık bölgelerde zaman zaman kar yağışı görülebilmektedir ama genel olarak yağmur vardır.

İngiltere’de bulunan kişilerin yanlarında her zaman bir şemsiye ve de yağmurluk bulundurmalarında fayda vardır. Çünkü ne zaman yağacağı belli olmaz. Yazın çok kalın giysilere gerek yoktur ancak yağmura karşı tedbir alınmalıdır, kış içinse normal kışlık giysiler yeterli olacaktır.

Ulaşım: İngiltere’de ulaşım sistemi çok gelişmiştir. Nereden-nereye gittiğinizin pek önemi yoktur; çünkü her yere en kısa zamanda ve en güvenli şekilde varabilirsiniz. Bunun için Türkiye’den uçakla İngiltere’nin herhangi bir havaalanına inebilirsiniz. Deniz yoluyla 30’dan fazla sayıdaki herhangi bir İngiltere limanına rahatça demir atabilirsiniz.

Şehir içi taşımacılıkta metro, otobüs ve taksi kullanılır. Ulaşım ücretleri çok yüksek değildir, ayrıca toplu taşıma araçlarından indirimli yararlanmak için bir öğrenci kartı edinebilirsiniz. Bunun için metro istasyonlarından ya da okulunuzdan bilgi alabilirsiniz. Örneğin Londra içi ulaşım için hem metro hem de otobüslerde ücretsiz kullanabileceğiniz bir oyster kart alabilirsiniz. Bunun ücreti şu anda 28.80£ (kartı iade ettiğinizde 3£ geri alabiliyorsunuz). Xambridge, Oxford gibi şehirlerde bisiklet kullanımı oldukça yaygındır.

Şehirlerarası yolculuklarda ücret gittiğiniz yerin uzaklığına bağlı olarak değişir ve de şehirler ya da belli merkezler arasındaki mesafelerin kısalığı ve de ulaşımın hızı sayesinde gün içinde bir şehri gezip gelmek mümkündür. Trenle ulaşım biraz daha pahalı olmasıan rağmen daha hızlıdır. Örneğin Londra’dan trenle Cambridge’e 45 dkda, Brighton’a 1 saatte gidebilirsiniz. Bu şehirlere gidiş dönüş tren bileti ücreti ise yaklaşık 24£ civarındadır. Londra-Oxford arasında otobüs hattı çok sık ve gelişmiştir. Greenline ya da Oxford Tube kullanabilirsiniz. Sabah ve akşam saatlerinde belli zamanlarda, gün içerisinde ise 20 dkda bir Londra-Oxford arası Oxford Tube seferleri mevcuttur. Üstelik bu otobüslerde wi-fi de mevcuttur. Victoria istasyonunun yanı sıra şehir merkeizndeki birçok noktadan bu otobüslere binebilirsiniz. Yaklaşık tek gidiş tam bilet 14£ civarındadır. (Öğrenci 10£) Aynı zamanda Oxford’tan direk Heathrow’a da direk otobüs bulunmaktadır. Gğn içerisinde 30 dk da bir  otobğs geçmektedir. Bu otobüsler 1 saat 20 dkda Heathrow’a gidebilirisniz ve ücreti yaklaşık 20£’tur.

İletişim: İngiltere’de bulunduğunuz süre içinde Türkiye’de kullandığınız  hattınızı yurtdışı kullanıma açık olması koşuluyla İngiltere’de kullanmanız mümkündür. Ancak telefon konuşmalarınızın uluslararası tarifeden ücretlendirileceğini unutmayınız. Bunun yerine o ülkeden alacağınız yeni bir hattı kullanmak daha hesaplı olacaktır ancak yine uluslararası tarifeden ücretlendirilirsiniz. Örneğin Vodofone kullanımı oldukça yaygındır İngiltere’de.  Aldıktan sonra bir de dilediğiniz kadar para yükletmeniz gerekmektedir.  Kartınızı aldıktan sonra uluslararası tarifeden daha ucuza kullanabilirsiniz. Bu şekilde sizi yurtdışından aradıklarında kontörünüz gitmez ve siz aradığınzıda da yüzde elli daha az ödersiniz.

Daha farklı bir yöntemse şifreli ve para yüklemesi yaparak kullanacağınız telefon kartlarıdır. Bu kartın şifresini tuşlayarak herhangi bir sabit telefondan arama yapabilirsiniz; kartınıza yükleme yaparak konuşma yapıp, yuklediginiz miktar bittiginde tekrar yukleme yapabilir ve sürekli aynı şifreyle arama yapabilirsiniz.

  • Geceleri ve hafta sonları birçok ülkeye yapacağınız aramalar çok daha ekonomiktir.
  • Türkiye’den İngilter’’yi aramak için 00-44-alan no-(Telefon no) çevirmeniz gerekmektedir.
  • 00+90+Alan kodu+ Telefon numarası seklinde tuslama yaparak Turkiye?deki bir numarayi arayabilirsiniz.

Döviz ve Banka İşlemleri: İngiltere’ye giderken üzerinizde istediğiniz miktarda döviz şeklinde para  götürebilirsiniz. Bankalardan, büyük postanelerden, turizm acentalarından, döviz bürolarından paranızı değiştirebilirsiniz. Ancak Londra’nın merkezindeki ve havaalanlarındaki döviz büroları diğer yerlere oranla daha pahalıdır. Dövizinizi bozdurmadan önce birkaç ayrı yerden kurları ve komisyon oranlarını öğrenmenizde fayda vardır. Belirli bir komisyon ücreti olduğu için çok düşük miktarlarda ve çok sık döviz bozdurmak pahalıya gelmektedir.İngiltere’deki pek çok banka öğrenciler için hesap açmaktadır. Hesap açtırmak için okulunuzdan öğrenci olduğunuza dair belge almanız gereklidir. Hesabınız açıldıktan kısa bir süre sonra size bankamatik ve harcamalarınızı çek ile yapabilmeniz için de bir çek defteri gönderilecektir.

İngiltere’de çek kullanımı çok yaygındır. Çek ile yaptığınız ödemelerde çek garanti kartınızı da göstermeniz istenecektir. Açtırmış olduğunuz banka hesabına ihtiyaç duyduğunuz anda Türkiye’den herhangi bir bankadan belirli bir masraf karşılığında para transferi yapmak mümkündür. NatWest, Barclays, HSBC, Halifax, Bank of Scotland, AbbeysNational gibi popüler olan bankalarda hesap açtırabilirsiniz. Popüler olan bankları İngiltere’nin her bölgesinde bulacağınızdan para yatırırken ve çekerken zorluk çekmezsiniz.

Alış-Veriş: İngiltere’de Türkiye’ye göre en ucuz alacağınız ürün giyim-kuşam ve makyaj ürünleridir. Giyim ürünlerinin büyük kısmı Türkiye’den ithal edilmesine karşın fiyatları Türkiye’den çok daha ucuzdur. Önemli bir not da İngiltere’nin, bilgisayarların en pahalıya satıldığı Avrupa ülkesi olduğudur.

İngiltere’de alışveriş sırasında genelde pazarlık veya değiştirme yapılmaz. Ancak televizyon, bilgisayar, mobilya gibi pahalı bir ürün almayı planlıyorsanız sıkı bir piyasa araştırması yapmalısınız ve satıcıyla pazarlık yapma şansınızı da deneyebilirsiniz. Fakat süpermarketlerde, büyük mağazalarda veya zincir mağazalarda fiyatlar sabit olduğu için pazarlık yapmaya kalkışmamak gerekir.

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map