//IHSAN T.

IHSAN THayatımda hiç düşünmediğim kadar düşünecek vakte sahiptim…

Merhaba ben İhsan Tünaydın. Herkeste oldugu gibi benim de üniversite son sınıfta ‘ ne kaldıysa yapmadıgım yapmam lazım ‘ diyerek  yola çıktıgım etkinliklerden birisi de  Work and traveldi benim için. Bu kararı tek başıma  verdim. Yanımda tanıdıgım hiç kimse olmadan yola çıkmak , hayatın biraz da olsa gerçeklerini , zor şartlarını yaşamak istedim. Work and travel  çok güzel bir tecrübe oldu benim için . Hele ki lifeguardlık …  Çalışırken , hayatımda hiç düşünmediğim kadar düşünecek vakte sahiptim . Lifeguardlık diyip geçmemek lazım , ileride alıcagın kararların temelleri lifeguard standlarında atılıyor  :). Bazen kendi kendime soruyorum ‘ work and travel sana en çok ne kattı ? ‘ diye.  Cevabı ise tek kelime SABIR :):) Herkesin hayatında 1 defa da olsa yapmasi gereken bir deneyim olarak görüyorum .

Şansında büyük bir önemi oluyor work and travelda… Çalışıcagınız ve kalıcagınız yer , birlikte yaşıyacagınız arkadaşlarınız , iş arkadaşlarınız … Bunların hepsi work and traveli sizin için nasıl geciceğini belli edicek olan unsurlar. Özellikle ev arkadaşlarınız . Çünkü günün büyük bir kısmını işte geçirirken bir diğer kısmını da ev ortamında ya da evdeki arkadaşlarınızla geçiriyorsunuz ve doğal olarak anlaşabilceğiniz , kafa dengi arkadaşlarınızın olması sizin için çok önemli . Work and travela ilk başta giderken herkesin hayal ettiği ile ilk gittiği zamanki karşılaştıgı durum farklılık gösterebiliyor. Unutmayın siz oraya 3 ay boyunca çalışmaya gidiyorsunuz , eğer çalışırken eğlenebiliyorsanız işte o zaman çok keyifli bir 3 4 ay geçirirsiniz. Diğer türlü travel kısmında eğlenmekten başka şansınız kalmıyor malesef ki .

İş seçimlerinde muhakkak daha önce aynı işte çalışmıs aynı yere gitmiş kişilerle görüşmenizi kesinlikle tavsiye ediyorum . En azından gitmeden fikir sahibi olmanızda büyük katkı sağlarlar. Ve ayrıca ne kadar kazanırım ? param yeter mi ? Türkiye’ye para götürebilir miyim ? Diye düşünen arkadaşlar var ise şunu söylemek istiyorum. Öncelikli olarak kesin olarak bilmeniz imkansız , minimumum saatinizi kullanarak gitmeden, gidiceğiniz yerinde vergisini göz önünde bulundurarak kabataslak bilgi sahibi olabilirsiniz veya daha önceden giden birine sorarak öğrenebilirsiniz. Bunların yanı sira tamamen gidiceğiniz yerin managerlerine bağlı. Sizin iş seçiminden önce gördüğünüz minimum saatin altında zaten çalışamazsınız ama üstünde çalışarak daha fazla kazanıp , overtime almanız  konusunda managerleriniz büyük önem taşıyor. Yanı demem o ki problem çocuk olmak yerine sıcak kanlı , ılımlı olursanız iş yerinin imkanı oldugu sürece fazla çalışıp paranızı da kazanırsınız.   Work and travel hakkında tahmin ettiğimden daha çok bilgi sahibi oldum .Bu bilgilerin bir kısmını sizinle paylaşıp yardımcı olmak istedim. Herkese çok güzel bir work and travel macerası geçirmesini diliyorum ..

IHSAN T.
SCMG AT CARMEL COUNTRY CLUB – Charlotte, NC – SUMMER 2017
CELAL BAYAR UNIVERSITESI
ELEKTRIK ELEKTRONIK MUHENDISLIGI – 4. SINIF