IELTS

Yurt dışındaki eğitim programlarının bazılarında başvuru kriterleri arasında bazı özel dil sınavları istenir. IELTS sınavı da yurtdışında yüksek lisans, yurtdışında üniversite, yurtdışında staj, yurtdışında MBA gibi yurt dışı eğitimi programlarına başvurularda istenilebilen bir sınav türüdür.

International English Language Testing System: IELTS uluslararası anlamda tanınırlığa sahip, dünyanın hemen her bölgesinde akademik veya iş anlamında yapılan başvurularda adayların İngilizce bilgilerini ölçmeleri ve de kanıtlayabilmeleri üzere hazırlanmış bir sınavdır. British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilmiştir.

Ülkemizde sadece İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da (yılın belirli dönemlerinde AntalyaEskişehir ve Kayseri‘de de) yapılmakta olan sınavın kayıtla ilgili tüm işlemleri British Council İstanbul ofisinden gerçekleştirilmektedir. Bu sınav Avustralya’da üniversite, Kanada’da üniversite, Yeni Zelanda’da üniversite, İngiltere’de üniversite ve Amerika’da üniversite gibi birçok ülkelerdeki yurtdışında üniversite programlarında ve şirketler tarafından kabul edilmektedir. Aynı zamanda Türkiye’de de gittikçe daha fazla tanınmakta ve de birçok kuruluş tarafından kabul edilmektedir. Ayrıca göçmenlik büroları ve devlet kurumları da IELTS sınavını tanımaktadırlar.
Sınav Akademik ve de Genel olmak üzere iki modüle sahiptir. Akademik modül akademik amaçlı başvurular için alınırken Genel modül iş başvuruları veya göçmenlik gibi konularda tercih edilmektedir. Eğer bu sınav kişinin başvuru yaptığı kurum tarafından istenmekteyse, sınav öncesinde kurumdan hangi modülden sınav skoru istendiği bilgisi edinilmeli ve bu modülde sınava girilmelidir. IELTS sınav sonucunuz ne kadar yüksek olursa başvurduğunuz spesifik yurtdışı eğitim programlarına kabul olma şansınız da o kadar aratacaktır.

IELTS Sınavı Formatı:

Toplam 2 saat 45 dk süren bu sınav 4 bölümden oluşmaktadır. Listening (Dinleme), Reading (Okuma), Writing (Yazma) ve Speaking (Konuşma) bölümlerinin her biri kendine ayrılan sure içerisinde tamamlanmaktadır.

 • Listening; 4 dinleme konusundan oluşmakta ve 40 soru içermektedir, bu bölüm için verilen sure 30 dakikadır.
 • Reading; 3 okuma parçası üzerinden 40 soru sorulmaktadır ve toplam sure 60 dakikadır.
 • Writing; 2 konu başlığı verilmekte ve ilki 150 kelime, 2.si 250 kelimeyi aşmayacak 2 parça yazılmaktdır. Bu bölüm için verilen toplam sure de 60 dakikadır.
 • Speaking; 3 bölüm bulunmaktadır ve 11-14 dakika arası sure verilmektedir.

IELTS Puanlaması:
IELTS sınavında alınabilecek en düşük not 1, en yüksek not ise 9’dur. Puanlama sisteminin kişinin seviyesiyle ilgili göstergelerine gelince:

 • Non-user: Sınırlı birkaç kelime dışında İngilizceye dair pek bilgiye sahip değildir.
 • Intermittent User: Acil ihtiyaçları ifade edebilir ancak konuşma veya yazılı ingilizceye dair pek bilgisi yoktur.
 • Extremely Limited user: İletişim konusunda sıkıntı çeker, sadece bilgiye sahip olduğu konuları anlayabilir.
 • Limited User: Dili tam olarak kullanamaz. Çok iyi bilse dahi konuyla ilgili ifade sıkıntısı yaşar.
 • Modest User: Tam olarak hakim olamasa dahi herhangi bir konuyla ilgili düşüncelerini ifade edebilir. Ancak İngilizcesi hataya müsait bir durumdadır.
 • Competent User: Dili iyi şekilde kullanıp iletişim konusunda sorun yaşamaz. Konuya hakimiyeti olduğu sürece zor seviyedeki ingilizceyi kullanabilir.
 • Good User: Dile eylemsel hakimiyeti vardır. Duruma göre bazı hatalar yapabilir ancak İngilizce bilgisi eğitim veya farklı alanlarda kabul gören yeterli bir seviyededir.
 • Very Good User: Sistematik olmayan hatalar ve de bazı mantık uyuşmazlıkları dışında dile tam bir hakimiyete sahiptir. Karmaşık ve detaylı tartışmalarda dahi başarılı şekilde dili anlayıp ifade edebilir.
 • Expert User: İngilizceye tam olarak hakimdir. Düzgün, uygun ve akıcı şekilde konuşma ve anlama yetisine sahiptir.

IELTS sınavlarında konuşmaya yönelik bölümler de oldukça ağırlıklı olarak sorulmaktadır. Yurtdışında IELTS sınavlarına hazırlık kurslarına katılmanın en büyük artısı konuşma yönünden çok iyi bir pratik kazanmak olacaktır. Yurtdışındaki okullarda bu eğitimi almanız, sınav için ayrıca bir konuşma çalışması yapmaya gerek kalmadan diğer bölümlere ağırlık vermenizi sağlayacaktır. IELTS hazırlık programları birçok farklı okulda farklı formatlarda sunulmaktadır. IELTS sınavı belirli bir ücrete tabi olduğu için sınava girmeden sınav hakkında çok iyi bilgilenilmeli ve doğru ve etkili sınava hazırlık çalışması yapılmalıdır. Programlar ile ilgili detaylı bilgiye gitmek istediğiniz ülkedeki okullar linkinden ulaşabilirsiniz. IELTS hazırlık programlarında özellikle İngiltere ve Yeni Zelanda da ki okullar oldukça başarılı programlar sunmaktadır. Üst seviye öğrenciler için hazırlanmış 2-4 haftalık yoğunlaştırılmış IELTS programları da mevcuttur. Yurtdışında IELTS sınavlarına hazırlanan öğrenciler daha etkili sonuçlar almaktadırlar. Bizler de yıllardır IELTS sınavlarına hazırlık kapsamında birçok öğrenciyi ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlık hizmetlerimizle yurtdışında IELTS sınavına hazırlık kursu veren kaliteli okullara gönderiyoruz. Sizler de bizimle bu deneyimi yaşamak isterseniz yurtdışı eğitim danışmanlığı ofislerimize gelmeniz yeterli.

Bilgi İstek Formu
İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map