Hande Fehime Öcba | Eurasia Institute, Berlin

Berlin bir kere çok güzel bir şehir. :) Almanca öğrenmek isteyen birisi içinde harika bir yer olduğunu düşünüyorum. Berlin’de öğrencinin, Almanca öğrenmenin yanında güzel sosyal bir yaşantısı olabilir. Eurasia Institute’da Almanya dil okulları programına gidiyorum ben, hızlandırılmış  yurtdışı dil okullarındaki dersler biraz hızlı ilerliyor ama öğretmenimiz harika bir insan, çok yardımcı oluyor. Sadece bir tane öğretmen derslerimize girdiği için diğer hocalar hakkında pek bir bilgim yok ama herkes çok yardımsever okulda onu söyleyebilirim. Bunun dışında dil okulunun öğrenciler için yaptığı bazı küçük geziler ve başka etkinlikler de oluyor.

Berlin’de ulaşım çok çok kolay metrolar otobüsler trenler hepsi çok kullanışlı. Ulaşımın çok ucuz olduğunu söyleyemem. Günlük, haftalık, aylık ve benzeri biletler alıyorsunuz. Eğer öğrenciyseniz her şey çok uygun oluyor ama Almanyada dil okulu öğrencileri bu imkanlardan bazen yararlanamayabiliyor.

Konaklama içinde bir şeyler söyleyebilirim. Ben Almanya’da dil okulunun hostellerinde ya da şirketin ayarladığı konaklama imkanlarını kullanmadım tanıdıklarım var diye. Ama arkadaşlarımdan edindiğim izlenimlerden söyleyebilirim ki, konaklamadan pek memnun kalmıyor öğrenciler ve iyice etrafı öğrendikten her şeyi oturttuktan sonra çıkıp kendileri başka bir yurt yada ev aramak istiyorlar. 3 aylık kontrat yapanlar çıkıp daha temiz güzel yerlere taşındılar.Ancak kimisi bunu yapamıyor çünkü dil okuluna gelmeden önce 6 aylık kontrat imzalamış ya da kontratı iyi okumamışlar. Konaklamayı da gelmeden okulla ya da yurtdışı eğitim danışmanlık şirketiyle ayarlamak istiyorlarsa mutlaka yurdu araştırsınlar derim ben, dil okuluna olan uzaklığını ve tuvalet mutfak imkanlarını. Ya da çok uzun süreli kontrat yapmasınlar en azından daha güzel bi yer bulduklarında çıkabilir ve daha rahat yaşayabilirler zira bir sene kısa bir süre değil bence.

Berlin’de eğer birazcık tutumlu olursan çokta pahalı değil, Almanya’nın en ucuz şehirlerinden birisi hatta. Dışarda sık sık yemek yememek gerekiyor ama onu söylemeliyim:) Ama dediğim gibi çok pahalı değil, bloke hesaptaki aylık gelir rahatça yetiyor.

Hande Fehime Öcba

Eurasia Institute-Berlin Almanya Dil Okulları

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map