H. Kutucu | Çinde Üniversite

“Neden Çin’de üniversite” sorusu Çin’e ilk gidiş dönemlerime rastlayan ve açıkçası beni de tedirgin eden sorularından biriydi. Çin’de yurt dışı eğitim yolculuğumun diğer yurtdışı üniversite programlarına olan yolculuklara benzemediğini ben de biliyordum ama dişarıdan gelen bu tarz soruları da ister istemez tedirginligimi arttırıyordu. Fakat sunu net bir bicimde gördüm ki insan bilmediği şeyden korkar ve ondan çekinirmiş. Çin’e vardığımda Çin’e olan çekincemizinde bizim bilgisizligimiz ve korkumuzdan kaynaklandigini tecrube ettim. Güvenlik sorunu olmayan, lüks ve muhteşem yapılar altında yaşamak ve eğitim görmek insana çok farklı bir ufuk katiyor ve açıkçası hiç de tedirgin etmiyor.

Çin bizim için coğrafyası, kültürü ve insanları ile uzak bir ülke olduğundan uzakdoğu tabirini en fazla hak eden ülke olduğunu zannettiğimden Çin’e vardığımda Çinlilerin kendi ülkeleri için kullandığı “Zhongguo” (zhongguo; orta ülke) ifadesini duyunca hem şaşırmiş hem de garipsemiştim. Fakat bu iki sene boyunca gördüğüm kadarı ile Çinlilerin kendi ülkeleri için söyledikleri “orta ülke” tabirinin aslında git gide doğrulandığına sahit oluyorum.

Bu yorumum sadece ve sadece Çin’in sahip olduğu ucuz iş gücü vs den olmadığına emin olabilrsiniz. İki sene önce Çinde üniversite eğitimime başladığımda okuduğum okuldaki en azınlıktaki yabancı oğrenci sayısının biz Türk’lere ait olduğunu görünce bizim Çin’i keşfetmek için çok geç kaldığımızı anladım. Dünyanın teknolojisini üreten ve ekonomik olarak Dünya borsalarına yön veren bir ülkenin eğitim olanakları da ülkelerinin ticeretine ve teknolojisine yakısır bir tarzda. Dünya çapında kaliteli Çin üniversiteleri ile lisans veya yükseklisans eğitimi almak insana ister istemez Dünya’ya farklı bir bakiş açısına sahip olan ve başarı için sınırları zorlayan bir kişilik kazandırıyor.
Türkiye ligindeki üniversitelerde top koşturan arkadaşlarımı Dünya ligine bekliyorum

H. Kutucu – Pekin Üniversitesi Tıp 4.sınıf
Çinde Üniversite

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map