Güney Afrika’da Yaşam

İklim: Güney Afrika’da tropikal bir iklim görülmektedir. Diğer Afrika ülkelerine kıyasla daha ılıman bir iklime sahiptir. Kış sıcaklığı genel olarak 15 derecenin altına düşmemekle birlikte yaz sıcaklığı da ortalama 30-35 derece arasındadır.

Yaşam ve Kültür: Güney Afrika dört farklı etnik gruptan oluşmaktadır ve çoğunluğunu siyahlar oluşturmaktadır. Güney Afrika’da hem modern hem de geleneksel yaşam biçiminin içiçe olduğu söylenebilir. Farklı kültürlerin bir arada olmasından dolayı insanlar hoşgörülüdür ve halk sıcakkanlı olarak bilinmektedir.

 

Sağlık Sistemi:Güney Afrika, yurtdışından gelen öğrenciler için sağlık sigortasını zorunlu tutmaktadır. Bunu okulların sunduğu hizmetler sayesinde elde edebilecekleri gibi öğrenciler kendi imkanları ile de sigortalarını yaptırabilmektedirler.

Güney Afrika’da toplam 1074 hastane bulunmaktadır. Bunların %68’i kamuya aittir. Toplam yatak sayısı 107.634’tür. Her 1000 kişiye 3.9 yatak düşmektedir. En önemli hastahaneleri Universitas, Chris Hani Baragwanath, Ga Rankuwa, Johannesburg, Pretoria Akademik, Kral Edward, Wentworth, Groote Schuur, Red Cross ve Tygerberg Hastahaneleridir.

Hükümet tarafından çalıstırılan gezici klinikler, birinci kademe ve koruyucu sağlık hizmetlerinin temel taşıdır. Kamu hastaneleri 1998 yılında sağlık harcamalarının %62 gibi önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Çalışma Koşulları: Güney Afrika’ da yurtdışından gelen öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır.

Para Transferleri ve Banka Bilgileri: Türkiye’den Güney Afrika’ya para transferinin en kolay yollarından biri tıpkı Amerika’da olduğu gibi Western Union’ı kullanmaktır. Gönderen kişinin adı-soyadı, gönderilen şubenin bulunduğu şehir ve ülke, para transferi kontrol numarasını öğrendikten sonra paspaortla birlikte şubeye gidip para çekilebilmektedir. Türk bankalarını orada bulmak mümkün olmayacağı için Western Union’un yanı  sıra dünya bankalarından olan HSBC ile de işlemler yürütülebilmektedir.

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map