//GÜNER EMRE K.

GUNER EMRE KYurtdışı Terapis: Work and Travel!

Olaya terapi olarak değinmek istedim aklınıza hemen bir koltukta sen diğer koltukta bir danışman olarak gelmesin. Tam aksine gezerek, eğlenerek, çalışarak öğrenme dediğimiz, günlük dilde kullandığımız tabir tam bu programa göre… Programa 2. kez katılıyorum ve 3 olması için başvurularımı yapmaya hazırlanıyorum. Programı ilk olarak arkadaşlar arasında duymuştum. Sonra aslı astarı nedir diye araştırayım derken kendimi United Towers’ın ofisinde kayıt yaparken buldum. Kayıt işlemlerini hallederken bi an gözümü açtım vee Amerika’dayım! Olaylar bu denli hızlı gerçekleşiyor.

Kayıt yaptırdığınızda dediklerimi anlayacaksınız. Amerika’ya vardım ve her şey konuşulduğu gibi ne eksik ne fazla olması gerektiği gibi ilerliyordu. Tabi ilk 15 günün sancısını halen aklıma geldikçe hissederim. Ben tek olarak gittim ve gittiğim yerde benden başka Türk yoktu. Şuna da değinmek isterim Türkiye’de çok fazla şehir dışı seyahat yapmışlığım yok :) Yurt dışı olunca onun verdiği heyecanı anlatamam bile. İlk günler dediğim gibi stresli geçti, arkadaş edinme, kültür şoku, işe alışma derken bir şeyler sizi çekiyor zaten. Size sadece ayak uydurmak kalıyor. Tek Türk olmam bana önemli ölçüde dil pratiği yapmamı sağladı. Tek gidiyor olmam bütün kararlarımı kendim verip, kendim yapma olanağı verdi. Aileme çok bağlı biriydim.

Ailemle aynı şehirde üniversite okuyor olmamım da vermiş olduğu bir etki vardı tabi. Amerika 10 saatlik bir zaman farkıyla ve haftada bir günlük izinle bu bağ olması gerektiği gibi güzel bir bağa çevrildi.İşte çalışmaya başlanır. Sabah kalkmalar, işverenin senden beklentisini karşılama, grup olarak çalışma vs. vs. derken kendi paranızı kazanmaya başlıyorsunuz. Hele ki şu pay checklerinizi aldıktan sonra o zarfı açıp rakamı görünce daha da bi motivasyon olup, e çalışayım o halde demeye başlıyorsunuz :) Program genel olarak böyle aslında çektiğiniz zorluğun ödülünü fazlasıyla veren bir uygulama.

Bu program ile ilgili konuşacak olsam 1 gün rahatlıkla susmadan konuşurum. Şuan sizleri çok uzun yazarak sıkmak istemiyorum. Travel, alışveriş, yeni kültürler öğrenme, yabancı arkadaş edinme olaylarına hiç girmedim dahi. Bunları diğer arkadaşlarımdan duyarsınız diyerek bende programa bu pencereden yaklaşmak istedim. Kısaca, arkadaş edinmekten korkan, yeni bir sosyal ortama girmekten çekinen, yabancı birisiyle konuşurken heyecanlanan, kendisine güveni olmayan, tek kalamam korkusu olan genç arkadaşlarım bu tamda olarak şuan yapmanız, katılmanız gereken bir program. Cesaretinizi elinize alın ve Work and Travel’ın sizin için ayırmış olduğu meyvesinden yiyin…

GÜNER EMRE K.
RASORIO RESORT AND SPA –  EASTSOUND, WA – 2015 SUMMER
ZİRVE ÜNİVERSİTESİ
PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK – 2. SINIF