//FURKAN U.

FURKAN UBütün Macera Amerika’da mı başlıyor? Hayır! 
Aslında bizim bütün maceramız Türkiye’de başladı. Her şeyi, en ince ayrıntısına kadar düşünüp araştırıp öyle başvurmak istedik. Para kazanmak değil eğlenmek oldu amacımız ve bunun için Wildwood, New Jersey’de bulunan Morey’s Piers eğlence parkını seçtik. 2013 yılının yazından beri adım adım arşınladık UT’nin Gaziantep ofisini. En sonunda 2014 yılında kaydımızı yaptırarak başladık bu maceraya.

Önce ofisteki İngilizce mülakatından nasıl sonuç alırız diye düşündük. Daha sonra CIEE mülakatında sinir bozan internet kopması olsun, iş görüşmesine giderken rötar yapan uçak yüzünden görüşmeye geç kalmamız olsun kendimizi konsoloslukta vize görüşmesini beklerken bulduk. Konsolosluğa girerken ismimizin listede bulunamaması ayrı bir heyecandı. Vize görevlisinin bana ” What do you think about Iran nuclear program? ” diye sorduğu zaman ki halimi hiç unutamıyorum. Ve gün geldi bavullar toplandı, havaalanında ailelerimiz ile vedalaşıp bir başımıza, hayaller ülkesine yolculuğumuz başladı.

Uçağımızın aktarma durağı olan Roma’da dahi başka bir olay polisin havaalanında 3 kişiyi aramak için herkesi sorgulaması bile bu maceranın bir parçası oldu bizim için. Uzun yolculuğun ardından varmıştık Amerika’ya. İş yerimizin konumu merkez sayılacak bir yerde olduğu için çalışırken en büyük avantajlarımızdan birisi gerek iş yerinin düzenlediği turlarla gerekse kendi başımıza izin günlerimizde Washington DC, Philadelphia, Atlantic City, New York, Boston gibi şehirleri gezip görebilme imkânımız oldu. Çalışırken “travel” kısmının çoğunu yapmış olduk. Zaten 1 saat uzaklıkta bulunan Atlantic City’de ki indirimleri gördükten sonra çıkmayı istemez olduk. Hemen hemen her ürününün kaliteli olduğu, ne alırsak alalım her şeyin 1 dolar olduğu marketlerden tutun, ünlü markaların çok uygun fiyatlara satıldığı mağazalara kadar her şey yakınımızdaydı.

Yeni arkadaşlıklar, yeni kültürler ki bunlardan seveceğiniz de olacak hoşunuza gitmeyecek olan da olacak ama hepsi geriye dönüp baktığınız zaman “İyi ki yapmışım” diyeceğiniz olaylar, anılar olacak bu programa katıldığınızda. Günlük hayatımızda alışık olmadığımız birçok şey şu kısacık 4 ayda hayatımızın bir parçası oldu. İş yerinde ki arkadaşlarımızla politikayı, güncel konuları bile tartıştık. :) Her gününüz bir macera, her dakikanız bir anı olabiliyor bu program sayesinde. Bizim için büyük bir tecrübe ve fırsat oldu bu kültürü yerinde gezip görerek yaşamak. Gece 12’de işten çıkıp hiç uyumadan 3.5 saat yol gidip New York’a varmak en büyük hobimiz oldu. :)

Zaman su gibi akıp gidiyor burada. Dün gibi hatırlıyoruz her şeyi. Yeri geldi çok eğlendik yeri geldi sıkıldığımız günler de oldu ama hiç pişman olmadık, yine olsa yine başvururuz “work and travel”a. United Towers’ta bulunan Ahmet Abi ve Hayri Abi’ye de çok teşekkür ederiz.

FURKAN U.
MOREYS PIERS – WILDWOOD, NJ – SUMMER 2015
ZİRVE ÜNİVERSİTESİ
ULUSLARARASI İLİŞKİLER – 3. SINIF