Fransa’da Fransızca Eğitimi

Coğrafi konum olarak ülkemize oldukça yakın olan Fransa, yurtdışında eğitim için Avrupa’da  çok tercih edilen ülkelerdendir. Fransa’da dil okulu programları, her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen binlerce öğrenciyi ağırlıyor.

Fransa’nın Çevresi Avrupa’nın En Popüler Ülkeleri İle Sarılıdır.

Fransa Avrupa’nın güçlü ekonomik yapıya sahip ülkelerinden biridir. Batı Avrupa’da yer alan Fransa, kuzeyinde Belçika ve Lüksemburg, doğusunda Almanya, İtalya ve İsviçre, güneyinde ise İspanya ie çevrilidir. Zengin çevre ülke seçenekleri ile yurtdışı eğitim alınan ülkeler içinde gözde bir ülkedir. Fransa’da dil okulu programlarına katılan öğrenciler dil kurslarının dışındaki vakitlere çevre ülkelere turistik geziler düzenleyip, birçok Avrupa ülkesini gezip görme fırsatı yakalayarak Fransa’nın coğrafi konumundan da istifade edebilmektedirler. Fransa yarı başkanlık sistemi ile yönetilir. Ülkede demokrasinin etkileri her alanda görülür. Tarihi eserleri ve müzeleri ile de görenleri büyüleyen Fransa’da demiryolu ulaşım ağı çok gelişmiş olduğundan birçok bölgeye tren ile seyahat edebilmek mümkündür. Fransa dil okulları programlarına katılan öğrencilerin en çok tercih ettikleri ulaşım aracı da hızlı trenlerdir. Hızlı trenler en yüksek kalite ve konforda hizmet vermekte olup, gideceğiniz yere çok kısa sürelerde ulaşmanızı sağlar. Hızlı tren ile yolculukta uçak yolculuğunun aksine bütün doğal güzelliklerin içerisinden geçerek muhteşem doğal ortamın tadına vararak seyahat edersiniz.

Fransa’da Dil Eğitim Süreleri

Fransa dil okulları eğitim süreleri hangi düzeyde Fransızca dil eğitimi almak istediğinize göre değişir. Bütçenize göre belirleyeceğiniz sürede ve programda Fransa’da dil okulu eğitimi alabilirsiniz. Fransa’da dil okulları yıl boyunca kesintisiz eğitim vermektedir fakat bazı dil okulları yılın belirli dönemlerinde başlar. Örneğin Ocak, Nisan, Temmuz, Ekim ayları gibi başlangıç dönemlerine ayrılmıştır. Hangi okulların belirli dönemlerde hangilerinin sene boyunca eğitim verdiklerini öğrenmek ve bu dil okulları hakkında geniş bilgi almak için yurtdışı eğitim danışmanlığı bölge ofislerimize uğrayabilir ya da iletişim bilgilerimizden e-mail ya da telefon aracılığıyla da bilgi alabilirsiniz. Fransa’da dil okulu programları 2 haftadan başlayıp 1 yıla kadar devam eden sürelerde uygulanır. Bazı dil okulları seviyenizi belirlemek ve ona göre bir dil eğitimi programı uygulamak için seviye tespit sınavı yaparlar. Fransızcanız başlangıç seviyesinde olsa dahi uygun bir dil kursuna yerleştirilirsiniz fakat Fransızcanız belirli bir seviyede ise ve siz bunu geliştirmek istiyorsanız o zaman yapılan seviye tespit sınavı sonucuna göre belirli bir kurdan başlarsınız. Fransa’da dil okulları genelde haftada 20 ile 35 ders saati arasında dil eğitimi vermektedir. Dil eğitimi almak istediğiniz süreye ve seviyeye göre bu ders yoğunlukları değişebilmektedir.

Fransa’da Dil Okullarına Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

Katılmak istediğiniz dil okulu programına yaklaşık olarak 6 hafta öncesinde başvurunuzu yapmanız sizin yararınıza olacaktır.  İstediğiniz dil okulu çok tercih edilen bir dil okulu ise işlemlerinizin daha hızlı halledilmesi için su süreyi göz önünde bulundurmalısınız. Vize süreci de özellikle yaz aylarında kış aylarına nazaran daha uzun sürmekte olup, bu yoğunluğun sizin dil okulu programına gidişinizi geciktirmemesi için özellikle bu dönemlerde 10 hafta öncesine kadar başvurunuzu yapmış olmanızı öneririz. Bazı durumlarda Fransa’da dil okulu vize başvurunuz değerlendirilirken ek evraklar istenmektedir. Bu tarz gecikmeleri de dikkate alarak hareket etmek gerekir. Kısacası Fransa’da dil okulu programlarına ne kadar erken başvurursanız oluşacak aksiliklerden ve gecikmelerden de o kadar az etkilenirsiniz. Erken başvuruda vizenizi erken alır, erken vize aldığınızda da uçak biletini daha erken ve daha uygun fiyata alırsınız.

Neden Fransa’da Dil Okulları Programlarına Katılmalıyım?

–  Fransa dünyanın en güçlü dördüncü ülkesidir.

–  Avrupa’da çok önemli bir yatırım ülkesidir.

–  Kelime hazinesi çok geniş bir dil olan Fransızca, çok yönlü düşünmenize ve kelime hazineninizin gelişmesine yardımcı olacaktır.

–  Fransa uluslarası Kızıl Haç’ın resmi dili olmakla beraber dünyada 200 milyon kişi Fransızca konuşabilmektedir.

–  Kanada’da  Fransızca konuşulur.

–  Citroen, Renault, Peugeot gibi dünya markası otomobillerin üreticis ve ihracatçısıdır.

–  Dünyanın en büyük ekonomileri sırasıyla Amerika, Almanya, Japonya, Fransa’dır.

–  Türk- Fransız işbirliği ile kurulan birçok uluslarası firmada Fransızca ve Türkçe konuşabilmek çok önemli bir artıdır.

–  Avrupa’nın kültür ve sanat merkezidir. Dünyaca ünlü Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosu burada bulunur.

–  Dünyada ve Türkiye’de Fransızca geçerliliğini korumaktadır.

Yurtdışında dil eğitimi almak isteyenler ihtiyaçları doğrultusunda önce Amerika’da dil kursu, İngiltere’de dil okulları gibi yurtdışında dil eğitimi programlarına katılarak İngilizcelerini belirli bir seviyeye getirmektedirler. Ardından Fransa’da dil okulu programlarına katılan öğrencilerin sayısı da oldukça fazladır. Çünkü Fransızca bütün dünyada geçerliliği olan bir dildir. Ve Fransızca dil eğitimi İngilizce dil eğitiminden sonra en kapsamlı öğretilen 2. dildir. Yukarıda da bahsettiğimiz nedenden dolayı Fransa dil okulları yurtdışı dil okulları içinde oldukça ilgi gören eğitim kuruluşlarıdır.

 

 

 

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map