//FIRSATLAR PROGRAMI WORK AND TRAVEL

Fırsatlar Programı Work and Travel

Her insanın hayalidir Amerika. Türkiye’den binlerce kilometre uzakta oluşu, deniz ötesi diye tabir ettiğimiz, farklı etnik yapıları farklı kültürlerden insanları içinde barındırması ile. Herkes bu hayalini gerçekleştirmek ister tabii ki. İşte tam bu noktada üniversite öğrencileri için mükemmel bir fırsat var “Work and Travel”. Amerika’da hem çalışıp hem para kazanmakla birlikte İngilizce pratik yapma, farklı kültürlerden insanlarla tanışıp farklı kültürleri tanıma imkânı sağlıyor.

Amerika aslında hayaller ve gerçeğin buluştuğu bir ülke. Gittiğinizde zaman zaman zorluk çekiyor ve “neden buradayım?” diyebiliyorsunuz. Fakat dönerken de “iyi ki” ile başlayan cümleler kuracağınıza emin olun. Amerika’ya gidiş ve dönüş tarihleri arasındaki yaklaşık 3,5 aylık periyotta katılımcılarımızdaki gelişimi ve değişimi fark etmek bizim en büyük mutluluk kaynağımız oluyor. Bizler katılımcılarımızı üniversite sıralarında öğrenmeleri mümkün olmayan yaşanarak öğrenilebilecek bir tecrübe edinme fırsatı ile tanıştırıyoruz. Kültürel değişim için tasarlanmış bu program; katılımcılara yeni ufuklar açmak, hayata bakış açılarını genişletmek, binlerce kilometre uzakta kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlamak gibi paha biçilmez fırsatları da hediye ediyor. Evet, belki Work and Travel’da yapacak olduğunuz iş Türkiye’de size profesyonel olarak bir katkı sağlamayacak fakat size insanlarla iletişiminizin güçlenmesini, iş hayatında aktif olmayı, iş disiplinini, her zaman başarıya odaklanmayı ve takım çalışmasının önemini aşılayacaktır. Bunlar hangi işi yapıyor olursak olalım iş hayatında sürekli karşımıza çıkacak değerlerdir.

Yıllar önce öğrenciyken benimde bu programa katılmış olmam, programı tecrübe etmiş olmam şu an danışmanlık yapıp öğrencilere en iyi şekilde yardımcı olabilmemi sağlıyor. Çünkü onlara okuyup araştırdığım ya da başkalarından dinlediğim deneyimleri değil, bizzat uçaktan inmem ile birlikte başlayıp çalışmaya başlayışım ve travel kısmına geçişim ile devam eden süreçte yasadığım tüm deneyimleri bizzat birinci ağızdan öğrencilere aktarabiliyorum. Bu konuda danışmanlık yapan birisinin bu deneyimi yasamış olmasının öğrenci için büyük bir nimet olduğunu düşünüyorum. Her şeyi tecrübe etmiş olduğumuz için öğrencinin her an her durumda nasıl bir ruh halinde ya da neler hissedebildiğini çok iyi anlayabiliyoruz. Her adımda heyecanlarına ortak olmak ise farklı bir keyif veriyor. Tüm üniversite öğrencisi arkadaşlara bu harika deneyimi yasamalarını tavsiye ediyorum. Hayatta bazı şeyler ertelemeye gelmez Work and Travel da böyle bir şey. “Hadi gidiyoruz” deyip bir çılgınlığa adim atmak gerekir, Amerika’da bir yaz tatilini kim istemez ki? Kendinizden bir parçayı orada bırakacaksınız ve “Allah’ım ne çabuk geçti bu süre” diyeceksiniz. “Yapamam” kelimesini aklınızdan çıkarın ve ilk adimi atın. Tecrübelerimize güvenin, bizler her adımda yanınızda olacağız. Kısacası “We help you live it.

Kadir Yörük