//FERHAT SUNGUR

Hiç unutamayacağım; zor ama bi o kadarda güzel bir yaz…

Bu yaz lise hazırlıktan beri tasarladığım Amerika’yı görme hayalini Virginia eyaletinde Paramount’s Kings Dominion eğlence parkında çalışarak basardım.

İlk etaptaki düşüncem sadece çalışmak ve Amerikalı arkadaşlarımızla konuşup dil pratiği yapmak, daha sonraki etapta kazandığım parayla New York, Niagara şelaleleri, Washington’a gitmek son etap olarak da kalan parayı elektroniğe yatırmaktı. Düşüncelerimi geliştirdim ve orada unutamayacağı, iletişimimizin kopmayacağı arkadaşlıklar edindik, sanki bir sınavla seçilmiş gibiydik arkadaşlarımızın hepsi çok iyi insanlardı. Bir an olsun canımın sıkıldığını hatırlamıyorum. Sürekli kendimizi eğlendirecek bir şeyler bulduk.

Programın bir güzelliği de orada sadece Amerikanlıklarla birlikte değilsin senin konumunda bu programla gelen çeşitli milletlerden insanlarda var. Hepsiyle diyalog içinde oluyorsun. Yeri geliyor onlara Türkçe kelimeler öğretiyorsun. Türk kültüründen bahsediyorsun. Tabi aynı şekilde onlarda sana bir şeyler öğretiyor. Zorluğu neydi peki; ben bu yasıma kadar hiçbir yerde böyle çalışmamıştım artı onların yemek kültürleri bizimle çok tezat çok zorlandım ama alışmak zorundaydık. Alıstık da. Gidecek arkadaşlar bunu dert etmesin. Şimdi seneye gitmek için sabırsızlanıyorum. Öğrenciyken böyle bir deneyim yasamayı herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Yaşadığım ufak sorunlarda sorularımı tam anlamıyla cevapladığı, beni orada yalnız bırakmadığı için United Towers’a da çok teşekkür ediyorum…

FERHAT SUNGUR
PARAMOUNT’S KINGS DOMINION AMUSEMENT PARK – DOSWELL, VA – SUMMER 2006
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ
KİMYA ÖĞRETMENLİĞİ – 3. SINIF