//FERHAT Ö.

Böyle bir fırsatı kaçırmayın derim…

Amerika’ya Work & Travel gibi bir programla gitmek başlangıçta garip gelmişti bana. Bilmediğin bir ülkeye dilini yerine göre zar zor konuştuğun bir yere gidip üstün üstlük çalışıp para kazandığın bir program.

Başlangıçta böyle gözükse de böyle bir organizasyonu tecrübe etmiş biri olarak şu anda rahatlıkla söyleyebilirim ki göründüğünden çok daha gerçekçi ve de yararlı bir program.Evet. bir çok şeyde olduğu gibi başlangıç itibariyle bir çok zor aşamayı geçmeniz gerekiyor.Gerçek şu ki ilk gittiğinizde bir çok şeyi aşmak zor hatta bazen bezdirici hale gelebiliyor.Ancak. bu ilk bir ya da iki haftalık dönemi atlatıp işlerinizi rutin bir düzene soktuktan sonra herşeyin çok daha iyi gözükeceğini ve iyi ki böyle bir programa katılmışım diyebileceğinizi söyleyebilirim.

Ortalama bir çalışmayla 3-4 aylık bir sürede bütün masraflarınız çıktıktan sonra geriye bütün bir yıllık cep harçlığınız (yerine göre iki) çıkıyor ve bu arada İngilizcenizi geliştirmiş oluyor ve yurtdışına çıkma tecrübesi elde etmiş oluyorsunuz. Ama çalışma ile ilgili bir noktayı da eklemek isterim orada kazanacağınız para tamamiyle sizin performansınıza bağlı.Yani çok iyi çalışıp yanınızda 3-4 bin dolarla da dönebilirsiniz ya da yeterli şartları yerine getiremeyip masraflarınızı bile karşılamakta zorlanabilirsiniz.Ben yeteri kadar azmi gösteren ve yanında para ile dönenlerden oldum.Dediğim gibi para kazanma hususunda tüm iş sizde bitiyor.Bu konuda zaten United Towers’taki danışmanlar da gerekli uyarıları yapıyor ve sizi pembe hayallerle yollamıyorlar. Eğrisiyle doğrusuyla riskini anlatıyorlar.

Tüm bu anlattıklarımdan sonra uzun lafın kısası olarak böyle bir organizasyonu iyi değerlendirebileceğinizi düşünüyorsanız böyle bir fırsatı kaçırmayın derim (ve hatta ilerleyen senelerde de tekrar tekrar gitmek isteyeceğinizi de) ancak çalışmanın zorluklarını aşamayacağını düşünüyorsanız bence katılmadan önce bir iki defa daha düşünün.Bu programa katılacaklara şimdiden başarılar dilerim…

FERHAT Ö.
YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ