//FERDA Ö.

Kendine güvenen, bir yazını olsun diğer yazlardan farklı kılmak isteyen ve macera arayan her üniversitelinin katılması gereken bir program…

Bu sene Work and Travel programına ikinci katılışım. İlk senemde Amerika’yı yeterince keşfedemem ikinci kez katılmamın en büyük sebebiydi. İlk sene Washington, DC’de bir müzede çalışmamın aksine bu kez Pensilvanya eyaletinde HMSHOST’a bağlı bir Travel plazada Pizza Hot’ta çalıştım. Geçen sene çok kazanıp fazla gezemememe rağmen bu sene az kazandım ve birçok eyaleti gezip görme fırsatını yakaladım, bundan dolayı bu programa dair net ve kesin bir şey söylemek doğru değil.Oradaki şartlarınız tamamen zaman ve mekâna bağlı o yüzden bu programa katılırken ne çok umutlanın ne de umutsuzluğa kapılın.

İki senelik Amerika tecrübem bana, Amerika’da kesinlikle nakit para taşınmayacağını -kazandığım paramın çoğunu kaybettim de :)- bir banka hesabının olması gerektiğini, Pensilvanya gibi bir eyalete giderseniz mutlaka ama mutlaka bir arabanızın olması gerektiğini, Work and Travel programından çalışma aşamasında değil de gezme aşamasında zevk alınacağını ve Amerikalı hiç bir insanın gülüşünün gerçek olmadığını öğretti.

Sonuç olarak, her iki sene de bir takım sorunlar yaşadım ama program bitiminde yaşanan bu olumsuzluklar insanlara anlatacak birer anı, geriye kalanlar da hayatınızın sonrasını etkileyecek önemli birer tecrübe olarak yanınıza kar kalıyor. Kendine güvenen, bir yazını olsun diğer yazlardan farklı kılmak isteyen ve macera arayan her üniversitelinin katılması gereken bir program. Tabi bu arada bize bu farklılığı yaşatan United Towers’ı da unutmamak lazım :)

FERDA Ö.
HMS HOST BOWMANSVİLLE TRAVEL PLAZA – BOWMANSVİLLE, PA – SUMMER 2006
İSTANBUL BİLGİ UNİVERSİTESİ
MATEMATİK – 3. SINIF