//FATMA T.

WAT programına katılmayı düşünen, ancak bir sürü endişeleri olan arkadaşları çok iyi anladığımı söylemek istiyorum…

Sevgili Arkadaşlar,

WAT programına ilk defa 2005 yılında katıldım ve geri döndüğümde programa tekrar katılmaya çoktan karar vermiştim. Geçtiğimiz yıl Amerika’daki yurtdışı tecrübemden de cesaret alarak bir öğrenci değişim programı ile Berlin’de bulunduğum için WAT’a katılamasam da, tahmin edebileceğiniz gibi bu yaz programa ikinci defa katıldım ve ilk katılımda yaşadığımdan bambaşka bir tecrübe edinmenin yanı sıra, bu yıl mezun olacak bir üniversite öğrencisi olarak gelecek planlarımı da tamamen netleştirdim.

Gitmeden önce “her şeyi biliyorum ne de olsa” diye büyük bir rahatlık vardı içimde. Ancak her tecrübenin birbiri ile tabii ki aynı olmadığını bu yılkı ikinci tecrübemi yaşamaya başlamadan önce tam olarak kestirmek mümkün olmadı. Her ne kadar bir önceki katılımda gittiğim Washington DC’ye gitmeyi tercih etsem de ve bildiklerimden büyük derecede faydalansam da, bu yaz çok farklı şeyler yaşadım. Şehri tanıyor olmam birçok konuda bana kolaylık sağladı ancak yeni işim bir öncekine hiç benzemiyordu. Tamamen farklı bir iş ve tamamen farklı bir yerde yaşayarak ve yine farklı insanlarla tanışıp, eski arkadaşlarımla tekrar bir araya gelebilmenin yanı sıra yeni arkadaşlıklar da kurarak, aynı şehrin bambaşka bir yüzünü gördüğümü de söylemeliyim. İkinci katılım, ilk gittiğimde, ülkeyi ve sistemini tanımamaktan kaynaklanan küçük sorunlardan kaçınmamı ve herhangi bir sorunla karşılaştığımda çözümü doğru yerde aramamı sağladı. Bunlara bir de ajansımın program boyunca desteğini esirgememesi de eklenince oldukça güzel bir yaz geçirdim.

WAT programına katılmayı düşünen, ancak bir sürü endişeleri olan arkadaşları çok iyi anladığımı söylemek istiyorum. Birçok kişi için ilk kaygılardan biri de “tek başıma nasıl giderim” oluyor. Şunu bilmelisiniz ki, özellikle talep etmediğiniz sürece zaten tek başınıza olmuyorsunuz çünkü sizin gibi programa katılıp aynı veya yakın yerlerde çalışacak olan başka öğrenciler de mutlaka oluyor. Ancak eğer beraber gitmenin çok daha eğlenceli olduğunu düşündüğünüz arkadaşlarınız varsa onları da cesaretlendirip beraber gitmelisiniz çünkü sevdiğiniz arkadaşlarınızla yaşayacaklarınızı hiç unutulmayacak hatıralar olarak kalıyor ve Amerika’da geçireceğiniz zamana ayrı bir keyif katıyor. Bu yaz okulu bittiği için benimle gelemese de, ilk gidişimizde beraber olduğumuz sevgili arkadaşımla ne zaman bir araya gelsek Amerika’da yaşadıklarımızı tekrar hatırlarız.. .

Bu program sadece eşsiz bir tecrübe ve anı olarak kalmasını isteyen arkadaşlar için değil benim gibi başka ülkeleri görüp kültürlerine yakından şahit olmak isteyen ve ileride Amerika gibi birçok ırkı ve kültürü bir arada bulunduran bir ülkede eğitimini sürdürmeyi planlayan arkadaşlar için de biçilmiş kaftan demekten kendimi alamıyorum :) Her iki gidişimde de, bulunduğum eyaletten farklı bazı eyaletleri görme ve ileride başvurmayı düşündüğüm okulların bazılarını ziyaret etme fırsatı buldum ki; bu planlarınızı kesinleştirmek adına bulunmaz bir fırsat çünkü nasıl bir eyalet, nasıl bir okul, masraflarını karşılayabilirim veya masraflarını karşılayabileceğim eyaletler hangileri gibi aklınızdaki birçok soru işaretini ortadan kaldırma imkânı buluyorsunuz ve her şeyden önemlisi bunu yaparken ailenize yük olmadan, kazandığınız para ile yapıyorsunuz.

WAT programının, çocuklarının kendi başlarının çaresine bakıp bakamayacağı konusunda tereddütleri olan ailelere verilebilecek en güzel yanıt olduğunu da unutmamak gerekir. Program daha önce çekinceleri olan ailelere –ki bu çok doğal bir tepki-, bizlerin aslında sandıkları kadar küçük olmadığımızı kanıtlamak bizim için bulunmaz bir fırsat! Programa ilk katılışımda ailemi ikna etmenin çok da kolay olmadığını söylemeliyim. Bu yaz ise bir öncekinde herhangi bir sorun çıkmadan geri döndüğüm için hiçbir sorun yaşamadım.

Katılımcılar olarak, programın bizlere kattığı oldukça değerli tecrübelerden, hayatlarımızın geri kalanında da büyük ölçüde yararlanıyoruz. Başka bir ülkede yaşamak hayata bakış açınıza bambaşka bir boyut katıyor. İlk katılımın kazandırdıklarının verdiği tatmin duygusuyla programa bu yaz tekrar katılmaya karar verdiğim için çok mutluyum.

FATMA T.
SMITHSONIAN INSTITUTION – WASHINGTON, DC – SUMMER 2005
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ
İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI – 3. SINIF