//FATMA DİCLE EĞREK

Yaklaşık üç ay boyunca yaşamiş olduğum Maryland’de century pool adında bi şirketle çalıştım.Görevim havuzda cankurtaranlık yapmaktı.

Maryland Washingtona 35 dk. lık mesafede olduğu için orayı da ilk günler bolca gezme fırsatı bulduk. Evet gerçekten güzeldi. Yaşam kalitesi. insanlara sunulan hizmetler ve de şehirleşme olarak ilgi çekiciydi. Bulunduğum Maryland’de ise yapılabilecek etkinlikler benim için yeterli olmadı.Ama bu herkesin aynı fikirde olacağı anlamına gelmez. Çünkü orada yaşayan birçok insanın vazgeçemeyeceği güzellikte doğayla iç içe sakin bir yer. İlk zamanlar birkaç arkadaşımla birlikteydim.Sonra aynı evde yaşamanın zorluklarını birlikte gördük ve yıpratıcı sorunlar çıkmaya başladı. En çok birlikte yola çıktığınız insana dikkat etmelisiniz..Yalnız gitmeniz kendinize olan güveninizi arttıracağı gibi insanlarla olan iletişiminizi de kuvvetlendirecektir.

Çok şanslıyım ki harika arkadaşlar edindim.Genelde Sırptılar. Bana çok yardımda bulundular ve hala internet aracılığıyla görüşmeye devam ediyoruz. İşte neler yaptığıma gelince; öncelikle şunu söylemeliyim.orada tek bir havuzunuz olabilir ama benim devamlı olarak çalıştığım bir havuzum yoktu dolayısıyla farklı yerlerde çalışma fırsatı buldum..buda işin monotonluğunu bana çok hissettirmedi. Bir havuzun kimyasal testlerinden tutunda temizliğine kadar her şey size ait oluyor. Yorucu bir iş değil .bazı zamanlar hariç.Ayrıca şirketin sağlamış olduğu gezilerden de faydalanabilirsiniz.. Güzel bir yazdı.bir yeri gezmeyip bir süre orada yaşamak sizi oranın bir parçası yapıyor. İngilizcemi geliştirmek.farklı kültürler görmek.yeni insanlarla tanışmak ve kendi kendime yaşamak için gittiğim Maryland’de bütün bunları kendime sağladığımı düşünüyorum. Gitmeyi düşünen arkadaşlara tavsiyem; hayal kırıklıkları yaşamamaları için yaşayacakları yeri Türkiye’de sahip oldukları sosyal hayatlarının hareketliliğine göre iyice araştırıp seçmeleri olur.Kolay gelsin.

FATMA DİCLE EĞREK
CENTURY POOL MANAGEMENT – KENSİNGTON, MD – SUMMER 2005
KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ
İŞLETME – 2. SINIF