//ESER T.

Başı ne kadar zor olursa olsun hayatınızda unutamayacağınız bir tecrübe…

Öncelikle Kendimi Tanıtayım Ben Eser Tekin Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmecilği İkinici öğretim Konaklama Bölümünde 2.sınıfta okumaktayım. Geçen sene United Towers şirketi aracılığıyla WAT programına katıldım ve iyi ki katılmışım diyorum. İlk olarak cok büyük ve cok iyi bir tecrübe edindim. size bu programın kesinlikle ama kesinlikle artıları var ve hiç pişman olmayacağınız bir serüven yaşatacak. Bu programa katılamadan önce şirketler arasında çok tereddütte kaldım hangisine güvenebileceğimi bilmiyordum. Eski senelerde giden arkadaşlardan bu şirketin ismini verdiler ve gerçekten de çok doğru bir karar vermiş olduğumu şimdi daha iyi anlıyorum. Amerika’da ilk gün New York Columbia Üniversitesinde ücretsiz olarak kaldık ve kahvaltı da buna dahil (bu arada kahvaltı da harbiden ne arasan var acık büfe helal olsun adamlara)

Tabii ilk günden sonra Virigina Beach’e otobüsle geçtik. İlk 1 hafta 10 gün gerçekten çok zorlandık hatta dönmeyi bile düşündük çünkü Sosyal Güvenlik kartımız gelmediği için çalıştığım otel paramızı vermemişti kartın gelmesini gerektiğini söylüyorlardı. Biz de acaba paramız yetecek mi diye düşünüyorduk ki ev kira günü geldi çattı neyse ki oradaki şirket görevlisi Yavuz Bey bize 500 dolar borç verdi ve bizde kiramızı ödedik. Hatta borcumuzu 3.5 ay sonra ödedik zaten ondan sonra şirket bende güvenini %100 sağlamış oldu. Sonra ki hafta kartlarımız geldiğinde paralarımızı aldık ve ondan sonra gerçekten tek bir gün bile sıkıntı çekmedik çünkü hayat standardı çok yüksek.

Ben akşamları garsonluk yapıyordum işler gerçekten çok hafif o yüzden sabah için houseman olarak bir iş buldum yani maddi yönden çok rahattım.ama hiç para amacı gütmedim günümü gün ettim. Anlayacağınız cok eğlendim her vaktimde ya alışverişe ya da gezmeye gittik. Eğer sizin de gezme amacınız varsa Atlantic City’yi ve Orlado Disneyland’ı görün. en son olarak Washington D.C’de bulundum zaten oraya gitmeyen kalmamıştı.

İşten ayrılırken insan gerçekten çok zorlanıyor. İnanınki oradan ayrılmak o kadar zor ki çünkü çok rahat yaşıyorsun arkadaşlıklar çok güzel. Hayatımda hiç bir yerden ayrılırken bu kadar üzülmemiştim. Bu konuda çok ciddiyim.

Son 3 günümü dünya şehri New York’ta geçirdim orada çalıştığım Holiday Otelinde personel ücreti ile kaldım. Çok süper bir şehirdi zaten Empire State Building’in tepesine çıkınca insan büyülenmişe dönüyor. Kısacası başı ne kadar zor olursa olsun hayatınızda unutamayacağınız bir tecrübe ediniyorsunuz.Bana kalırsa bu programın eksisi yok artısı var eğer vize almaktan korkuyorsanız ucunda bu varsa hiç korkmadan başvurmanızı tavsiye ederim çünkü fazlasıyla değiyor. Zaten bende bu sene gene gidicem. Bekle Beni Amerika….

ESER T.
COURTYARD BY MARRIOTT OCEANFRONT NORTH – VIRGINIA BEACH, VA – SUMMER 2004
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ
TURİZM İŞLETMECİLİĞİ – 2. SINIF