//ERMAN KANALICI

Biz ayrılırken geçekten bir hüzün vardı…

Bir gün bir yerden Work and Travel baslığı altında bir program olduğu haberini alırım ve sonra baslarım araştırmaya nedir nasıldır? Programın amacı benim amacımla uyuşur. hayaller ülkesi ya Amerika’ya gidicem. Hem de çalışıcam masrafım da olmayacak. Bunun için bazı şirketler olduğunu öğrenince internet bunu çözer diye düşünürüm. Gerçekten birçok şirket var bu programla öğrenci gönderen. Fakat şöyle de bir handikap var ki can alıcı nokta olsa gerek. “Hangi şirket?” iste gerçekten önemli bir nokta. Çünkü her kulaktan ayrı bir ses çıkacak. herkes başka bir yer söyleyecek. Biri diyecek ki “A” kurulusu çok iyi başka biri diyecek ki sakin “X” şirketiyle gitme. Bu konuda size tavsiyem gidin kendi gözlerinizle görün hislerinizle hissedin. En iyi yolu bu. kim sıcak kim soğuk ancak böyle anlayabilirsiniz!

Taksim sokaklarında başladık Work and Travel araştırmasına yaklaşık 5-6 yere gittik ama hiçbiri United Towers gibi değildi. Gerçekten öyle bir hava var ki gitmek istemeyen biri olsanız bile o an kararını değişir. Çünkü kendinizi evinizde hissediyorsunuz çünkü onlar sizin aileniz. Bunları okurken abartmış diyebilirsiniz ama koskoca Amerika’ya gelip de yalnız kalmayınca bunu çok iyi anlıyorsunuz. Baslarda vize olayı en önemli noktadır. Bu donemde bize dendi ki “O gün konsoloslukta herkes bir telaş içinde olacak herkes bir şey eksikmiş muhabbeti yapacak ama siz onları duymayın sizin her şeyiniz tam” Gerçekten de o gün durum bunun aynisiydi biz dosyanın ağzını bile açmadık ve çok sağlıklı bir şekilde vizemize ulaştık.

Daha sonraki önemli nokta uçak bileti. Malum hem güvenli hem de uygun fiyata bir uçak şirketi bulup biletimizi kestirmeliydik. Bunun içinde hiçbir şey yapmadık. tek yaptığımız United Towers’san gelen telefonları yanıtlamaktı. O da su gün su saat uygun mu seklinde ve gerçekten uygun fiyata biletimizi de kestirdik. Amerika’nın Virginia eyaletinde Busch Gardens adında çok büyük bir parkta görev aldım. Orda her turlu is sizi bekliyor. eğlence isteyene eğlence para kazanmak isteyene para ve en önemlisi de deneyim. Parkın yurdunda kaldım haftalığı sadece 55 dolar. yurttan parka her saat başı otobüs kalkıyor ücretsiz. Gelmeden önce harcadığınız paranın hepsini çıkarabilir ve üstüne para bile kazanabilirsiniz. Parkta istediğiniz kadar saat alabiliyorsunuz. İngilizceniz içinse yeterli şekilde konuşma şansınız oluyor. İngilizce seviyenizi yükseltebilirsiniz ama bunun için caba harcayın insanlardan kaçmayın. Off gününüzde yalnız çıkın dolasın elinize alın harita yer arayın. otobüs tren kullanın. Ayrıca çalıştığınız yerde de bir aileniz olabiliyor.

Biz ayrılırken geçekten bir hüzün vardı. ağlaşmalar birbirlerine verilen hediyeler havada uçuşuyordu! Bu yazıyı yazmadan önce her an su cümle vardı aklımda “Hakan Bey ve Nesrin Hanim sizleri gerçekten çok seviyoruz!” onları görünce gerçekten bize hak vereceksiniz. çok seker insanlar ve her an yanınızdalar. Mail atin ertesi gün ayrıntılı cevabiniz gelsin. Muhteşem! Açıkçası United Towers in bütün çalışanları çok içten.


Ben Erman KANALICI her turlu sorunuzu yanıtlamaya hazırım çünkü gecen sene benim ihtiyacım olmuştu. Sizlere keyifli bir yaz dilerim. Have a nice trip :D

ERMAN KANALICI
BUSCH GARDENS AMUSEMENT PARK – WILLIAMSBURG, VA – SUMMER 2006
HALİÇ ÜNİVERSİTESİ
İŞLETME – 1. SINIF