//ERKEN BAŞVURUNUN ÖNEMİ

Neden Erken Başvuru?

Work & Travel’da erken başvuru çok önemlidir. İlk yapmanız gereken, bu programa katılıp katılmayacağınız konusundaki kararınızı en kısa sürede vermektir. Kararını vermiş bir öğrenci olarak kayıt olmak için işlemleri geciktirmekse, sunulan imkan ve fırsatları kaçırmanıza, hatta kontenjanlar nedeni ile kayıt olamamanıza dahi neden olabilir. Erken kayıt olmanın size sağlayabileceği faydalar ile alakalı bilgileri bir sonraki bölümde görebilirsiniz.

Çalışma izni (DS-2019 formu) öğrenci işine yerleştirilmeden yayımlanamamaktadır. Öğrenci bu form olmaksızın vize görüşmesine gidemediğinden, erken kayıt olup işine en kısa sürede yerleşmek sağlıklı bir katılım süreci için çok önemlidir. Bu durum, kayıtların ön tarihlere yığılmasına ve kayıt alımının son kayıt tarihinden daha önce sona ermesine neden olabilmektedir.

Erken başvuru sayesinde, indirimli program ücretinden yararlanmak için tüm program ücretinin tamamlanmış ve çalışma izninin yayımlanması için gerekli olan tüm evrakların UT’ye ulaştırılmış olması gereken son tarih olan 31 Ocak tarihine kadar daha fazla süreniz olur ve ödemelerinizi daha rahat tamamlayabilirsiniz.

Bu programda en popüler iş yerleştirme yöntemi iş fuarlarıdır. Fuar kontenjanları fuar tarihlerinden çok önce dolar. Erken kayıtla istediğiniz fuarda yerinizi alabilme şansınız daha fazla olacaktır.

Gerek fuarlarda seans önceliği gerekse diğer yöntemlerde yerleştirme önceliği kayıt sırasına göredir. Geç kayıttan dolayı, çok istediğiniz bir iş başkalarınca doldurulduğu için başka bir işe yönelmek zorunda kalabilirsiniz.

Yaz tatiliniz geç başlıyorsa sizi kabul edecek işverenler daha az demektir. 20 Haziran’dan sonrası geç başlangıç tarihi olarak kabul edilir. İşine bu tarihten önce başlayamayacak öğrenciler çok daha hızlı davranıp ilk fuardan itibaren zaten az sayıda olan bu kontenjanları yakalamaya çalışmalıdır.

İsminiz ne olursa olsun ABD konsolosluğunda/büyükelçiliğinde isim kontrolüne takılabileceğinizi unutmayın. Çok raslanan bir isme sahipseniz (ör: Mehmet Yılmaz, Fatih Çetin) bu ihtimal istatistiksel olarak çok daha yüksek olacaktır. Vize görüşmesine erken gitmeniz muhtemel bir isim soruşturmasının zamanında açıklanması ihtimalini artırır.

Başvuru işlemlerinizi erken tamamlama, size vize görüşmesini erken yapma olanağını verecektir. Pek çok öğrenci yoğun dönemlerde program işlemleri ile uğraşırken siz tüm enerjinizi derslerinize verebilirsiniz.

Erken vize almanın bir diğer avantajı da uçak biletinizi erkenden alabilmektir. Bu size daha uygun ve ekonomik uçak bileti bulunabilmesi için büyük bir avantaj sağlar.

Her sene Ocak ayında pasaport defter ve harç ücretleri zamlanmaktadır. Erken kayıt pasaportunuzu daha zamlar gelmeden çıkartmanız konusunda size fayda sağlayacaktır.