//ENES A.

ENES A19 yaşında gittim ama 29 yaşında bir insan tecrübesiyle geri döndüm…

Hayatımın en güzel 3 ayında birbirinden güzel yüzlerce fotoğraf çektim ve en zor kısım bunlardan birini bu yarışma için seçmekti. Travel amacımı yansıttığı ve herkesin çektiklerinden farklı olması bu fotoğrafı seçmemde etkili oldu.

3 ay boyunca bir kez bile mutsuz hissetmedim, Türkiye’ye dönmek aklımın ucundan bile geçmedi ve yaptığım-yapmadığım hiçbir şeyden pişman olmadım. Öncelikle Amerika’da 1 dakikamın bile boşa geçmemesi için uykudan fazlasıyla feragat ettim, sadece travel kısmından değil 3 ayımın her gününden bir şekilde keyif aldım ve en önemlisi klasik bir Work and Travel öğrencisi gibi değil de Amerikalı gibi yaşamaya çalıştım. Bunun için gezi planımı her şehirde bir gün değil de, bir şehirde bir hafta, oranın yerlisi gibi yaşayacak şekilde oluşturdum. Bu fotoğrafı da fikrimi iyi yansıttığını düşündüğüm için insanlarla paylaşmak istedim, Times Square’de New York Times okurken insanların o müthiş kalabalık içindeki yalnızlığını ve telaşını gözlemlemek, kısa bir süreliğine de olsa New Yorker gibi hissetmek…

Son olarak Amerika’ya 19 yaşında gittim ama 29 yaşında bir insan tecrübesiyle geri döndüm ve asıl amacım da buydu. Yabancı bir ülkede olmanın verdiği çekingenliği umursamadan her zaman adaleti sağlamaya çalıştım, bunun için insanlarla fazlasıyla tartıştım, yeri geldi işten ayrıldım ama bu maceranın en zevk aldığım ve iyi hissettiğim anları oldu haksızlığa karşı İngilizce mücadelem, bir hukuk öğrencisi olarak.

Ocean City’de insanlardan sık sık duyduğum bir cümleyle bitirecek olursam, “Enes, sen bu programı gerçekten olması gerektiği gibi yaşadın!”

ENES A.
ACME MARKETS – OCEAN CİTY, MD – SUMMER 2016
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ
HUKUK FAKÜLTESİ – 1.SINIF