//EMRULLAH Ş.

EMRULLAH SBir dakika dahi düşünmeden bu tecrübeyi en az bir kez yaşayın derim…

Herkese selam! United Towers’la tanışmam 2011 yılına uzanıyor. Her şey ev arkadaşımla konuşurken çok da ciddi olmadığımız, laf arasında konusu açılan “Work and Travel’a katılalım mi?” dememizle başladı.

İnternette yaptığımız araştırmalarda WAT’ın harika deneyimler sağlamasının yanında facia ile de sonuçlanabildiğini gördük. Bu yüzden şirket seçimi uzun zaman aldı. United Towers’la tanışmam bu şekilde oldu. Süreç içerisinde şirketin, özellikle Mustafa Ozdemir’in bize yaklaşımı neticesinde doğru seçim yaptığımızı gördük.

İş yerimiz Cape Cod adasındaki bir deniz ürünleri restoranıydı. Amerika’daki işyerimize ulaştığımızda, işverenin bize CIEE’nin gönderdiği listede ismimizin olmadığını söylediği anda facia ile biten bir WAT macerası daha diye geçirdim içimden. Bu sırada UT ile işvereni iletişime geçirdik ve UT işvereni bizi mağduriyetimizi gidermesi noktasında ikna etti ve orada ise başladık. Ayni zamanda UT işten memnun olmamamız halinde bize yeni bir is bulunacağını da söyledi. Bu şekilde işimize başladık.

İşverenle performansımdan dolaya son derece iyi bir ilişkimiz olmasına rağmen işverenin davranış biçimiyle ilgili problemler nedeniyle buradan ayrılıp kendi  imkânlarımla New York’a geçtim ve burada bir Türk restoranında iş buldum. Sonuç olarak çok güzel vakit geçirdiğim, değişik kültürler tanıdığım, çok farklı insanlar tanıdığım, zaman zaman zorluklar yaşadığım, harika bir deneyim oldu benim için.

Dört aylık ilk Amerika deneyimimden sonra yapmak istediğim daha çok şey olduğundan dolayı tekrar Amerika’ya gitmeye karar verdim ve herhangi bir araştırma dahi yapmadan tekrar UT ile iletişime geçtim. UT tarafından 18 aylık staj eğitimi seçeneği sunuldu. Bu noktada Saadet Karataş çok yönlendirici ve yardımcı oldu. Süreç ile ilgili her noktada detaylı bilgi verildi. Bu şekilde Yazılım Uzmanı olarak, 2013 yılında ikinci Amerika maceram başlamış oldu. Bu seferki durak Los Angeles, California’ydı her ne kadar New York’a gitmek istesem de.

Şu anda iyi ki California olmuş diyorum. Unutamayacağım 1,5 yıl geçirdim. San Diego, Santa Barbara, Santa Monica, Los Angeles, Las Vegas, Grand Canyon gibi her insanın hayatında en az bir kez görmesi gerektiğini düşündüğüm harika şehirlerde unutulmaz anılarım oldu. Bunun yanında profesyonel tecrübe, dil konusunda inanılmaz derecede yararını gördüm, görüyorum. Türkiye’ye döndükten sonra bu programın kariyer planlamamdaki etkisi muazzamdı.

İki defa Amerika tecrübesini yaşamış biri olarak, her ne kadar zorluklar yaşasam da (inanın bana bunlardan bir yazı dizisi çıkarabilirim) bir dakika dahi düşünmeden bu tecrübeyi en az bir kez yaşayın derim.

THE WEE PACKET RESTAURANT – DENNISPORT, MA – WAT SUMMER 2011
SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ
BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ – 3. SINIF

ACCESSORY POWER – LOS ANGELES, CA – INTERNSHIP – EYLÜL 2013 – MART 2015
IT/WEB DEVELOPMENT