//EMİNE M.

JFK havaalanına ilk indiğim gün ve geri Türkiye’ye döneceğim son gün arasında fark edilir derecede bir değişim vardı…

Merhaba değerli arkadaşlar. Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki Work and Travel programına katılmakla hayatımın tamamı değişti. Bende yurt dışına çıkma fikri ilk defa Üniversite sınavını kazandığım yıl başladı.

Kazandığım üniversite Erciyes Üniversitesiydi ve ben biliyordum ki Erciyes Üniversitesinin İngilizce hazırlık sınıfı var. Amacım hazırlığı bitirir bitirmez yurt dışına çıkıp İngilizceyi yaşayarak öğrenmekti. Bu bağlamda birçok araştırma yaptım, birçok tecrübe yaşadım. Mesela İngiltere’ye vize alamadım. Bunca uğraş ve emekten sonra Work and Travel Programının benim için ve benle aynı düşünceyi paylaşan arkadaşlar için en uygun program olduğuna karar verdim.

İlk defa bu programa katıldığımda Amerika’da çok ünlü olan Six Flags Eğlence Parkında yazımı geçirdim. Orayı görene kadar kafamda birçok soru işareti vardı. İngilizcemi geliştirebilir miyim? Para kazanabilir miyim? Kalacak yerim nasıl olacak? Bütün bunlar için hali hazırda sahip olduğum İngilizcem yeterli mi? Son olarak bu programın ilk katılımcılarından birisi olarak firmalara ne derece güvenebileceğim?

Aradan yıllar geçtikten sonra dönüp arkama baktığımda bu sorulara pekte olumsuz cevaplar aldığımı söyleyemem. Hatta tahmin ettiğimden çok daha fazla şeyler kazandırdığını itiraf etmeliyim. İngilizcemi geliştirme noktasında JFK havaalanına ilk indiğim gün ve geri Türkiye’ye döneceğim son gün arasında fark edilir derecede bir gelişme vardı. Kendime güvenim gelmişti artık. Türk potansiyelinin az olduğu yere giden katılımcıların çok daha fazla mesafe kastettiklerine şahit oldum.

Para kazanma noktasında ailem benden çok fazla bir şey beklememesine karşın ben kendimi bir nevi borçlu gibi hissediyordum. Yaptığım masrafların tamamını çıkardım. Hatta ertesi sene program için gerekli masraflarımı dahi çıkardım. Sizlere net bir şekilde şunu söyleyebilirim ki para kazanma noktasında iş tamamen sizin girişkenliğinize ve bulunduğunuz yere bağlı. Eğer ikinci bir iş bulma imkânınız varsa çok güzel paralar kazanabilirsiniz. Çalıştığınız yerde eğer işin hakkını vererek çalışıyorsanız ki bizler bunu başarabilecek insanlarız kendiliğinden birçok kapı açılıyor.

Zaten eğer güvenli bir şirket ile çalışmışsanız sizin için en uygun yeri belirleyeceklerdir. Benim çalıştığım yer çoğunluğuyla bu program çerçevesinde Amerika’ya gelmiş öğrencilerden oluşuyordu. Bu bağlamda işverenimiz öğrenciyle hele ki üniversite öğrencisiyle, International Student ile nasıl diyalog kurması gerektiğini biliyordu. Çünkü yıllardır yaptığı iş aynı.

Ben rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki önemli bir problem olmadığı sürece (hastalık; erken dönme zorunluluğu vb. gibi) bu programla buraya gelip para kazanmadan dönen hiçbir arkadaşım, tanıdığım yok. Ama daha önce de dediğim gibi bu birazcık size bakıyor.

Kalacak yer, yeme içme noktasında bunu Amerika’ya gelmeden ayarlamanızda maslahat var. Bazı işverenler sizin barınmanızı ayarlayabiliyor benim işimde olduğu gibi. Çok kötü yerler değil. Hele ki benim gibi nerde olsa kalırım düşüncesindeki insanlar için adeta saray gibi. Bu noktada hiç abartmıyorum.

Kaldığım yeri size tarif edeyim. 3 odası bir salonu ve garajı olan bir ev artı mutfak. Mutfakta her şey var: bulaşık makinesi, fırını, ocağı, her odanın içinde WC/Banyo hatta bir tane Jakuzi vardı. Bahçesi, basket potası bunlar burada lüks değil, yasam tarzı. Parka yürüyerek 3 dakika. Bütün bunlar için ben haftalık 25 dolar ödüyordum. Bu benim 3 saatlik çalışmam. Dediğim gibi çalıştığım park CIEE tarafından denetlene bir firmaydı. Ve gerçekten gelip denetliyorlar bu öğrenciler nerde kalıyor diye. Herkes benim kadar şanslı değil belki ama ev arkadaşı bulmak ev bulmak Amerika’da kolay. Kimse umursamaz sen iyi birisi misin, kotu müsün. Kimsenin kimseye zararı da olmaz faydası da olmaz. Evlerin hepsi burada dayalı döşeli kiralanır. Bunlardan başka oteller, hostellar vardır öğrenciler için uygun olan. Zaten evde fazla zaman geçirmiyor çalışıyor ve bos vakitlerde de geziyorsunuz.

Bunların dışında katılımcılar için şimdilerde önemi çok daha fazla artan şey Turkiye’de seçeceği şirket. Çünkü malumunuz bir işe talep arttığında bu işin menfaat ve çıkarcıları da artar. Work and Travel Türkiye’de ve Avrupa’da çok geniş kitlelere ulaşan bir organizasyon ve bütün şirketler bu işlerden güzel para kazanıyorlar. Ben genelde şirket ismi çok kullanmam. Ama sizlere tavsiyem birincisi muhakkak CIEE temsilcisi olması. Tabi bu yeterli değil Bunun dışında eski katılımcıları tarafından güzel izlenimler kazanmış şirketler. Ayrıca Amerika’ya gittiğinizde sizi hala umursayan koruyup kollayan ilgilenen bir şirket. Aranızda yahu sen yine de bir şirket ismi ver diyenleri duyar gibiyim. Onlar için ben United Towers ile çalıştım memnun kaldım sizlere de tavsiye edebilirim diyorum. Belki bir nevi bana yaptıkları için vefa borcu. Benim adresimi onlardan alıp iletişime geçin. Hala Amerika’da olan birisi olarak daha detaylı bilgi paylaşımı yapabiliriz sizlerle.
Mükemmele doğru olan yolculuğunuzda sizlere sonsuz başarılar diliyorum.

Sevgilerle…

EMİNE M.
SIX FLAGS NEW ENGLAND – AGAVAM, NJ – SUMMER 2007
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ
KAMU YÖNETİMİ – 2. SINIF