Ekin Şuman – EURASIA Institute, Berlin

Yurtdışında öğrenim görmek hep arzuladığım bir şey olmuştu. Bundan üç sene önce üniversite sınavları hazırlığımdan dolayı Amerika’da öğrenci değişim programına katılmaktan vazgeçmiş ve sonrasında bu kararımdan çokça pişmanlık duymuştum. İçimde kalan bu ukde Almanya sürecinin başlamasında tetikleyici oldu. United Towers danışmanlığında zor olan başlangıcı yapabildim ki gerisi çorap söküğü gibi gelecekti. Hepsinden önce ama belki Berlin’i anlatmalı.

Buz gibi bir kış akşamında Berlin Tegel Havalimanı’na inebilir uçağınız, şanslıysanız Noel vakti henüz geçmemiş, sıra sıra patates kızartması ve çikolata kaplı meyveler, hediyelik eşya ve envai çeşit süs satan standları, meydanda yakılan ateşin çevresinde ısınmaya çalışarak sıcak içeceklerinden yudumlayanları kaçırmamışsınızdır. Sonra şehirde ulaşımın ne denli pratik ve hızlı olduğunu, kanunun cidden yaptırıcı rol oynadığını, düzen ve dakiklikten taviz vermeyen yerli halkın aslında ne kadar zevkine düşkün olabileceğini fark eder, buna hayret edersiniz. Her milletten insan vardır bu şehirde. Onlarca devasa müze, her ay dünyaca ünlü performanslar ve akla gelebilecek her türlü sosyal, kültürel, sanatsal zenginliğiyle diğer Avrupa başkentleri arasındaki haklı yerini edinmiştir Berlin. Dahası, havaların ısınmasıyla turist cenneti olacak bu şehirde yaz geceleri masmavidir; hava kararmamakta direnir sanki. Daha birçok yönüyle gelip görülesi, içinde yaşanılası, gezilesi bir şehirdir Berlin.
Bu şehirde 6 ay yoğun olarak Almanca öğrendim. Kazandırdıkları: sonuçta TestDaF 4×5 skorunu elde edebildim (Almanca Proficieny gibi). Bu sayede yüksekokullara ve üniversitelere olan başvurularınız seçim aşamasında listede ilk yerleri dolduruyor. Bu başarımı kursun özverili hocaları Olaf ve Steffi’ye borçluyum. Öyleki kurs çalışanları alabildiğine yardımsever ve iş bilincinde insanlar. Öğretim kadrosu ise azimli kişilerden oluşuyor. Bunlara ek olarak uluslararası bir arkadaş çevresi edinecek olmanız da büyük ayrıcalık.
Berlin’deki ikametim boyunca bir alman ailenin yanında kaldım. Konaklama konusunda da önceliklerimi göz önünde bulundurarak aileyi arayacak olan kurs çalışanları, buldukları aileden ilk günden itibaren duyduğum memnuniyetten dolayı kendilerini oldukça başarılı saymalılar.
Anlatacak tonla konu çıkar. İyisi mi gelin siz de bu deneyimi yaşayın!
Her şey için çok çok teşekkürler.


Ekin Şuma
EURASIA Institute
Berlin, Almanya
İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map