Amerika’nın kalbinin attığı yer: Washington DC.

Daha şehre ayak basar basmaz diğer eyaletlerden  farkını hissedebiliyorsunuz. İnsanların elit havaları, kültür kokuları ve de sıcakkanlı, samimi tavırları. 

İstanbul’a benzeyen hava şartları, Ankara’ya benzeyen diplomasi düzeni, Bursa’ya benzeyen yeşil çevresi ve İzmir’e benzeyen sıcak halkı. Evinizde gibisiniz…:) 

Washington DC’de kaldığım süre içinde birçok okul ziyaret etme fırsatı yakaladım. İlk ziyaretim NOVA yani Northern Virginia Community College’a oldu. Eyaletinin en büyük, Amerika’nın ise ikinci büyük koleji. 6 kampüsü 2 de ayrı öğrenim merkezi mevcut. Dolayısıyla bir günde gezmek mümkün olmuyor, tam 1 hafta sürdü NOVA’nın her yerini gezmem:) Kampüsler birbirine uzak değil ve en güzel yönü de bir kampüse bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Bir dersi bir kampüste bir diğerini bir başkasında alabilirsiniz ya da bir ay bir kampüste 3 ay ayri bir kampüste öğrenim görebilirisiniz.  

Anandale Kampüs: NOVA’nın en kalabalık kampüsü, 23.000’i aşkın öğrenci bulunmakta. Tam 15 fakülte mevcut bu kampüste. NOVA’da bulunan programların birçoğunu bu kampüste bulabilirsiniz. Merkeze ortalama 20 dakika uzaklıkta yer almaktadır. 

Alexandria Kampüs: NOVA’nın en popüler kampüslerinden bir tanesi. 17.000’den fazla öğrencisi bulunmakta. Merkeze olan uzaklığı ortalama 10 dakikadır. Anandale ile birlikte bünyesinde en çok yabancı öğrenci bulunduran Alexandria, beni en etkileyen kampüs olmayı başarmıştır. 

Medical Education: Sertifika ve diploma programlarına katılabilen uluslararası öğrenciler için son teknoloji ile donatılmış eğitim ekipmanlarına sahiptir. Sayısız maket hasta, maket kollar (kan alma işlemini pratiğe dökebilmek adına) fizik terapi için plates topları, diş hekimi koltukları (sayısını hatırlamıyorum bile), laboratuvarlar, hastane yatak odaları, ilk yardımda nasıl mudahale edilebileceğini daha sağlıklı anlatnak maksadıyla okul binasında yer alan bir araba. Gercek araba, tekerlekleri çıkarılmış. Neden orada olduğunu sorduğumda: ” Trafik kazası vak’alarında nasil ilk yardımda bulunmamız gerektiğini anlatmak için getirdik” dediler, ziyadesiyle etkilendim çünkü bizim tıp fakültelerimizde bunun olduğunu düşünmüyorum..Springfield’de yer alan Medical Kampüs merkeze yaklaşık 20 dakika uzaklıktadır.  

Loudoun Kampüs: 8 fakülte binası, 2 serası, sanat galerisi ve 230 izleyicili tiyatrosu bulunmaktadır. Laboratuvarları, dil eğitim merkezleri ve şehir merkezine yakınlığıyla gözde olan kampüste 11.000’i aşkın öğrenci eğitim almaktadır.  

Manassas Kampüs: Sosyal olanak açısından en fazla olanaklara sahip kampüslerden biriydi. Amfi tiyatrosu, spor merkezi, laboratuvarları, bilgisayar merkezleri ile tercih sebebi oluyor. Büyüklüğü diğer kampüslerle hemen hemen aynı, ortalam 10.000 öğrenci ağırlıyor her yıl bünyesinde. Aklıma gelmeyecek kadar çok bölüm var, sınırsız eğitim:)  

Woodbridge Kampüs: Son olarak da NOVA’nın Woodbridge Kampüsü’nü ziyaret ettim. 4 fakülte binası, spor salonu, muhteşem bir kampüs gölü ve de tiyatro bulunan Woodbridge her yıl 11.000’i aşkın öğrenciye eğitim vermektedir. Şehir merkezine de ortalama 37 dakika uzaklıkta yer almaktadır.  

Yıllık eğitim ücretinin 8700 USD olduğu NOVA’da alacağınız eğitimin kalitesine bizzat şahit oldum, benim bile orada kalıp okuyasımın geldiğini de itiraf etsem fena olmayacak;)

Eda KOCAK

 

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map