Çince Düşündüğünüz Kadar Zor Bir Dil Değil

Çince dışardan bakıldığında zor bir dil olarak görülür çünkü alışılagelmiş alfabe sistemi yerine karakterler kullanılmaktadır. Fakat Çince düşündüğünüz kadar zor bir dil değildir.

Aslında bir işin zor veya kolay olduğu göreceli bir şeydir. Çince öğrenmek de her yabancı dil gibi oturulup çalışılması ve vakit harcanması gereken bir iştir. Üstelik 175 ülkeden 200 binden fazla öğrencinin Çin dil okulları ya da diğer kuruluşlarda eğitim gördüğü ve her renkten Çin’de Üniversite veya Çin’de dil okulu eğitimi alan ve Çince bilen insana rastlanıldığı göze alındığında Çincenin hiç de öğrenilemeyecek kadar zor olmadığını söyleyebiliriz. Zira Çince bilen bu insanların hepsinin çok zeki insanlar olduğu da söylenemez.

Çin Yazı Karakterlerine Hanzi Denir

Çince’nin diğer diller gibi bir alfabesi yoktur. Çeşitli karakterlerden oluşan bir yazı biçimi vardır. 4000 yıl öncesinden günümüze kadar gelen hiyeroglif gibi bir yazı biçimine sahip olan Çince’de resme benzeyen yazı karakterlerine Hanzi denir. Bu Hanzi denen karakterlerin her biri bir hece ya da kelimeye karşılık gelmektedir. İlk bakışta çok karışık görünen Çince yazı karakterli belirli bir sistemle öğretildiği zaman çok kolay bir şekilde yazılır. Bu yazı karakterli alanında uzman öğretmenler tarafından belirli bir sistem dahilinde öğretilir. Örneğin karakterli yazmaya nereden başladığınız bile doğru ve kolay yazım için çok önemlidir. Küçücük bir hata bile yapmanız yazacağınız kelimenin anlamını tamamen değiştirir. Bu kadar ince noktaları olması Çince’nin zor bir dil değil sistemli bir dil olduğunu gösterir. Çin’de dil eğitimi alan öğrencilere alanında uzman dil eğitimi veren öğretmenler tahsis edilmektedir.

Kolay Gramer Yapısı ile Çince Öğrenmek Daha Kolay

Teknik olarak da Çincede gramerin çok kolay olması, alışkanlıklara dayalı olarak gelişmiş olan kalıpların bir hayli fazla olması da Çincenin öğrenilmesini kolaylaştıran diğer nedenler. Aynı bölgede bulunan ve Çinceden büyük ölçüde etkilenmiş olan Japonca ve Korece dillerinin sondan eklemeli karışık yapısının yanında Çince gayet yalın yapısıyla kolay bir görünüm arz etmektedir.

Çince Öğrenimini Kolaylaştıran Pinyin Sistemi

Çince öğrenimini kolaylaştıran ve Çince öğretiminde kullanılan Pinyi Sistemi, 4 değişik ses tonu ve 21 harf barındıran sistemi ile Latince yazılarak Çince’yi öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Bu sistem 40 – 50 yıl öncesinden günümüze kadar gelmiştir ve halen Çince öğretiminde kullanılmaktadır. Çincenin bir diğer özelliği de yazma konuşma dilinin net bir şekilde birbirinden ayrılmasıdır. Genelde insanlar konuşma dilini daha çabuk öğrenirken yazı dili de zamanla gelişerek konuşma diliyile birleşir.

Çince’de Yazma Dili

Çince yazma dilinde en temel nokta gördüğünüz karakterleri iyi tanıyabilmenizdir. İlk bakıldığında karışık gibi görünen harfler aslında belirli yazma sistemine göre yazıldığı için küçük bir çizgi bile bu karakterleri ayırt etmenize yardımcı olacaktır. Çince yazıları daha rahat okuyabilmek için karakterlerin hem verdikleri sesi iyi bilmek hem de anlamlarını iyi kavramış olmak gerekir. Bu iki şeyi iyi bildiğiniz zaman öğreniminiz çok kolaylaşır. Bunun için de karakterleri sık sık yazarak tekrarlamak ve Çince klavye kullanmak çok işe yarar. Çin’de dil okulu eğitimialan öğrencilere dil eğitimi İngilizce ve Çince olarak verildiği için aynı zamanda İngilizcenizi de geliştirme imkanı bulacaksınız. Çin’de dil okulu eğitiminizi daha yoğun bir program halinde almak isterseniz de extra il dersleri almak için uygun ücretlerle özel hocalar tutabilirsiniz.

Bunun dışında artık Çince – Türkçe ve Türkçe – Çince sözlüklerin de mevcut olması Çin’de dil okulu eğitimi almak isteyenlerin geçmiş yıllarda Çince öğrenmeye çalışanlara nispeten sahip oldukları büyük avantajlardır. Bir Çin atasözünün de dediği gibi: ‘Dünyada zor iş yoktur, yeter ki insanın azmi olsun’. Çin’de dil okulu programlarına katılmak isteyenler karamsarlığa kapılmadan bu yolda ilerlemelidirler.

Mesela 1000 karakter ezberleyen biri rahatça Çin’de gitmek istediği yeri bulabilir. Çincede tonlama en önemli hususlardan biridir.Kısacası standart bir calışma ile 1 yılda kendinize yetecek kadar Çince öğrenebilirsiniz. Çin’de dil okulu eğitimi alan öğrenciler 2,3 ay sonunda yavaş yavaş cümle kurabildiklerini ve her geçen gün konuşma becerilerini arttırdıklarını görürler. Eğer Çince öğrenmek konusunda çekinceleriniz varsa bu yazı size Çince öğrenmenin temel noktaları hakkında fikir verecektir. Çin’de dil okulu eğitimi almak kuşkusuz ki Çince’yi öğrenmenin en etkili ve hızlı şeklidir. Eğer Çin’de yurtdışı eğitim almayı düşünüyorsanız danışmanlarımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map