Çin’de Yaşam

Genel İklim Çin’de genel itibarı ile Türk öğrencilerin yaşadığı şehirler dört mevsim olan şehirlerdir. Gideceğiniz en soğuk şehir Ankara’dan biraz daha soğuk, en sıcak şehir ise Antalya’dan biraz daha sıcaktır. Bunların yanında genelde gidelecek şehir ortalama İstanbul iklimine benzeyen yerlerdir. Bu konuda Pekin(kuzey) cıvarını ankara, Şangay(orta) cıvarını İstanbul, Zhejiang (güney) cıvarını Antalya ile benzetebiliriz.

Çin’in eşsiz doğal güzellikleri Son derece zengin turizm kaynaklarına sahip olan Çin ‘in her yöresinde eşsiz güzelliklere sahip dağ, ırmak, pınar, şelale, antik kalıntı, ender bulunan hayvan türleri ve bitkiler ile sayısız eski eser görmek mümkündür. Bütün bu güzellikler doğa ve insanlar ile uyumlu bir şekilde bir arada bulunmaktadır. Çin’de UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınan eserlerin sayısı 29′u buldu. Bunlardan üçü doğal miras, 21′i kültürel miras v e dördü doğal ve kültürel miras olarak kabul edildi. Söz konusu doğal ve kültürel mirasların Çinlilerin zekasını ve çalışkanlığını yansıttığı söylenebilir.

Bu değerli doğal ve kültürel mirasların dışında Çin’de güzel manzaraları ve zengin kültürüyle ün kazanan sayısız yer vardır. Turistler genel olarak bu yerleri gezerek, Çin’in doğal güzelliği ve eskiye uzanan medeniyeti hakkında bilgi sahibi olurlar.

Çinlilerin yemek gelenekleri Çinlilerin  “yemeklerle beslenmek ilaçlarla beslenmekten iyidir” diye bir atasözü vardır. Bu söz, insanların sağlıklı beslenirken yemeklerin yapısına özen göstermeleri gerektiğini ifade ediyor. Bazı kişiler ekonomik durumları iyi olmamasına rağmen mümkün olduğu kadar yemekleri iyi ve sağlıklı bir şekilde hazırlamaya çalışıyorlar. Ekonomik durumu iyi olanlar da sağlıklı yemeklere daha büyük önem veriyorlar. Zaman içinde yemek faaliyeti insan yaşamının değişik yönlerini de ilgilendirmeye başladı. Böylece, toplumsal ilişkiler için protokol ve yemek geleneğinin yanında, yeni yıl ve bayramlar için, inançlar, düğün ve cenaze, doğum ve doğum günü için de yemek yemek gelenekleri meydana geldi.

Toplumsal temaslar için protokol ve yemek geleneği esas olarak sosyal yaşam alanında kendini gösteriyor. Yakınlar ve dostlar arasındaki temaslar, bilindiği gibi oldukça fazladır. Bu çevrede, örneğin çocuk doğumu ve yeni bir eve taşınma gibi önemli olaylarla karşılaşıldığı zaman, genellikle hediyeler alınır, ziyaretler gerçekleştirilir. Ev sahibinin ise herşeyden önce düşündüğü şey, konuklara hangi yemekleri ve içecekleri vereceğidir. Mümkün olduğu kadar bol ve güzel yemekler hazırlanmalı, konuklar memnun edilmelidir. İşadamları da iş görüşmeleri ve pazarlık yaparlarken “iş yemeklerine” alışkındırlar. Yemek bittiğinde, iş de tamamdır!

Her bölgenin örf ve adetlerinin değişik olması nedeniyle konuklara verilen yemekler de kendi özelliklerine sahiptir. Eskiden Beijing’de misafirler makarnayla ağırlanırsa, ev sahibinin misafirlerin kalmalarını istediği anlamına geliyordu. Eğer misafirler kalırlarsa ev sahibi yakınlık göstermek için misafirleri Jiao Zi (mantı) ile ağırlar. Yakın ve dostlar ziyaret edilirken hediye olarak “Jingbajian”, yani sekiz çeşit pasta verilir. Güney Çin’deki bazı köylerde ev sahibi gelen misafirlere çay getirdikten sonra hemen mutfağa giderek pasta yapar, ya da birkaç yumurta ya da birkaç parça “Niangao” (yapışkan pirinçten yapılmış bir tatlı) haşlanarak şeker konulmuş halde misafirlerini bunların tadına bakmaya davet eder, sonra da asıl yemeği pişirir.

Çin’in doğusunda bulunan Fu Jian eyaletindeki Quanzhou kentinde halk ziyarete gelen misafirleri meyvelerle ağırlar. Yerel halk kitleleri buna “Tian Tian, yani “Tatlı Tatlı” derler. Bu aynı zamanda misafirleri tatlıyı yemeye davet etmek anlamı da taşır. Ayrıca meyveler arasında mandalina da bulunmalıdır. Çünkü yerli lehçede “Ju” yani mandalina, “Ji” yani “uğurlu” sözcüğüyle eşseslidir. Bu, misafirlerin uğurlu olması ve mandalina gibi tatlı yaşamasını temenni etmeyi simgeler.

Misafirler yemeğe davet edilirken bölgelere göre, gelenekler de farklıdır. Beijing bölgesinde en basitinden sekiz tabak soğuk yemek ve 8 kase sıcak yemek olmalıdır. Çin’in kuzeyinde bulunan Heilongjiang bölgesinde ise konukları ağırlamak için çift sayılı yemekler verilmeli, yani her yemek çift sayılı olmalıdır. Ayrıca bazı yerlerde yemekte mutlaka balık da olmalıdır. Balık, ailenin zengin olduğunu ve “fazlası var” demek istediğini gösterir. Toplumsal yaşamda en fazla yer verilen ve en görkemli düzenlenen yemekler arasında, örneğin kız isteme yemeği, kız veya delikanlıyı görme yemeği, nişan yemeği, düğün yemeği ve yeni evli kızın anne-babayı ziyaret yemeği gibi yemekler vardır. İçlerinde en görkemlisi düğün yemeğidir. Örneğin, Çin’in kuzey bölgesinde yer alan Shanxi eyaletinde düğün yemeklerinin her birinin anlamı farklıdır. İlk yemek kırmızı ettir. Yani “kırmızı” ile “tüm ailenin mutluluklarla dolu” olduğu ifade edilir. İkinci yemek, “mutlu aile”dir; bu “tüm ailenin neşe içinde bir araya gelme ve mutluluklardan yararlanması” anlamına gelir. Üçüncü yemek ise Babaofan’dır. Aşureye benzeyen bu yemek, yapışkan pirinç, Çin hurması, zambak, kuru meyveler ve nilüfer tohumları gibi sekiz malzemeden yapılır. Bu yemeğin anlamı, birbirini severek evlenenlerin sonuna kadar beraber yaşamalarıdır.

Çin’de para kullanmayla ilgili bilgiler Çin’in para birimi olan Renminbi .Çin’in para birimi olan Renminbi, Çin Halk Bankası tarafından basılır. Renminbi birimi yuan, ondan sonra daha küçük para birimi Jiao ve Fendir. 1 yuan 10 jiao, 1 jiao 10 fene eşittir. 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 yuan, 1, 2 ve 5 jiao, 1, 2 ve 5 fen bulunur. Renminbi’nin kısaltması RMB’dir.

Çin’de yürürlüğe giren döviz yönetimi kurallarına göre, Çin Halk Cumhuriyeti’nde yabancı döviz ile alım satım yasaktır. Hong Kong ve Macao Özel İdari Bölgeleri ile Taiwan’dan gelen yerli ve yabancı turistlerin para kullanmalarına kolaylık sağlamak için Çin Bankası ve döviz bozma hakkına sahip olan bankalar seyahat çeki, yabancı kredi kartı olan yabancı turistlerşn dövizlerini Çin parasına çevirmenin yanı sıra 22 yabancı döviz olarak bozabilirler. Bazı otel, restoran ve mağazalarda da yabancı döviz bozdurma imkanı mevcuttur. Turistlerin elinde kalan Çin paraları, Çin gümrüğünden çıkışında son 6 ay içindeki döviz bozdurma makbuzuyla dövize geri çevilebilir. Seyahat çeki, kredi kartı ve havaleyle para çekilmesi alım fiyatıyla yabancı döviz olarak bozulur, yabancı döviz satın alınması da satış fiyatıyla gerçekleştirilir. Nakit yabancı para o zamanki döviz alım fiyatıyla satın alınır.

Çin’de geçerli olan yabancı kredi kartları Şu anda, Çin’de kullanılan yabancı kredi kartları arasında Master Card, Visa Card, American Express Card, JCB, Diners Club Card bulunur.

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map