Çin Kısa Kısa

Resmi Dil: Çince
Başkent: Pekin
En Büyük 3 Şehri: Pekin , Shanghai , Tianjin
Yüzölçümü: 9.6 milyon km2
Nufus ( 2007) : 1.321.851.888
Para Birimi: Renminbi(¥)

Binlerce yıl süren hanedanlar yönetimi, 1949′da Mao Zedung önderliğindeki komünist partinin, Çin Halk Cumhuriyeti’ni ilan etmesiyle son buldu. .

Kalabalık bir nüfusa sahip olan Çin?de eğitim gören insan sayısı da çok kabarık. Dünyada en büyük çaplı eğitimin yapıldığı Çin’deki okullarda, eğitim görenlerin sayısı 200 milyonu aştı.

Çin’deki eğitim kategorileri arasında anaokulu, ilkokul, ortaokul ve üniversite eğitimi bulunuyor. Çin hükümeti, ilkokul ve ortaokulu kapsayan 9 yıllık zorunlu eğitim uyguluyor. Zorunlu eğitim gören öğrenciler okul masraflarından muaf tutuluyorlar, öğrenciler yalnızca kitap ve defter masraflarını ödüyorlar.

Zorunlu eğitime büyük önem veren Çin hükümetinin çabalarla 10 yılı aşkın süre önce yüzde 80 olan zorunlu eğitimin yaygınlık oranını günümüzde yüzde 90′a kadar yükseldi. Çin hükümeti önümüzdeki birkaç yıl içinde, bütün çocukların okula girmeleri ve Çin’de bir an önce dünya çapında birinci sınıf üniversiteler kurulması için kırsal bölgelerdeki zorunlu eğitime ve üniversite eğitimine ağırlık verecek.

Çin’deki okullar esas olarak hükümet tarafından işletilen devlet okullarıdır. Son yıllarda gelişmeye başlayan özel eğitim, henüz boyutu ve düzeyi bakımından devlet okullarıyla kıyaslanamayacak durumdadır.

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map