Cihat Gültekin Yurtdışında Lise

Yurt dışında üniversite okumayı kafama koyduktan sonra iyi bir üniversitenin yolunun iyi bir liseden geçtiğini düşünerek geri kalan iki senelik lise eğitimimi yurtdışında tamamlamaya karar verdim. Tabii ki bunda Yeni Zelanda’daki lisemin Türkiye’de aldığım lise eğitimimi kabul etmesı ve beni 3. sınıftan başlatmaları karar aşamasında tetikleyici bir unsur oldu.

Avondale beklediğimin, gördüklerimin ve istediklerimin ötesinde bir okuldu. Her yıl en az 350 uluslararası öğrenci alan Alman, Brezilyalı, İspanyol, Meksikalı, İtalyan, Koreli, Rus, Avusturyalı, Amerikalı ve daha nice milletden pek çok öğrencinin tıpkı benim gibi Avondale’e gelip Yurtdışında Lise okumak istemeleri ve onlarla aynı mekanı paylaşmak bana olağan üstü rahat ve cazip geldi.

Kalkıp İstanbul’dan Roma’ya gidip orada çevre edinmek isteseniz İtalyan kültürünü anlamaya çalışmanız en az 2 yıla ve 10 bin Avro’ya maal olur. Şu anda Roma’da 2 evim var. Milano’da, Madrid’te, Viyana’da, Mexico City’de, New York’ta, Moskova’da, Köln’de, Frankfurt’ta, Berlin’de, Rio’da, Buenosaires’te, Kolombiya’da, Kualo Lumpur’da, Tokyo’da ve Seul’de rahatlıkla gidip kalabilieceğim evim ve beni ağırlayıp yemeklerini paylaşacak arkadaşlarım var.

Bu dünyanın en yaşanabilir ülkesi olan Yeni Zelanda’nın Auckland şehrinde bulunan Avondale’in yüzlerce avantajlarından sadece biri. Spor tesislerinden, olağanüstü büyüklükteki kampüsünden ve harika Auckland şehrinden bahsetmem demek bir koca kitap demek.

Kısacası ben Auckland’da Avondale’e gittim dünya bana geldi.

Cihat Gültekin -NZ Avondale College

Bilgi İstek Formu
İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map