CIEE MÜLAKATI VE HAZIRLIK

CIEE MulakatiZorunlu CIEE Mülakatı

Aşağıdaki bilgiler WAT 2017 için geçerli değildir. WAT 2016’da alınan yüksek başarı oranları nedeniyle aksi bir durum gözlemlenene kadar CIEE SPONSOR mülakatı zorunlu olmaktan çıkarılmıştır. Lüzumu halinde tekrar aktif hale getirilebilir.

Son yıllarda Department of State tarafından yapılan düzenlemelerle tamamen kültürel bir değişim programı olarak yeniden tanımlanan work and travel programında İngilizce seviyesi çok daha önemli hale gelmiş ve katılımcıların uygun seviyede olup olmadıklarının kontrolü ve denetimi Department of State tarafından zorunlu olarak program sponsorlarına verilmiştir. Bu çerçevede programımıza katılan tüm öğrenciler ön kayıt aşamasından hemen sonra CIEE tarafından video kayıtlı bir mülakata tabi tutulacaktır. 

Programın devamı için en önemli aşamalardan olan ve başarı ile tamamlanması gereken video kayıtlı CIEE mülakatı sizlere CIEE tarafından “CIEE: Council on International Educational Exchange tarafından bir video görüşme yapmaya davet edildiniz.” başlıklı bir epostayla gönderilir. Ön kaydınızı takip eden ilk Perşembe gecesi gönderilen bu önemli epostayı gelen kutusunda bulamazsanız lütfen gereksiz epostalara düşüp düşmediğini kontrol ediniz. Gelen eposta gereksiz epostalar klasörüne düşmüşse lütfen güvenli olarak işaretleyiniz ki bundan sonra aynı kaynaktan gelen epostalar bir daha gereksizlere düşmesin. Bahsedilen epostayı hiç bir şekilde bulamazsanız lütfen ACİLEN danışmanınıza haber verin çünkü video kayıtlı mülakatınızı tamamlamanız için önünüzde sınırlı bir süre olacaktır ve gerekiyorsa yeniden gönderilmesini sağlamak vakit alabilir.

Gelen epostanın içerisinde mülakatınızı hangi güne kadar tamamlamış olmanız gerektiği yazacaktır. Unutmayın ki verilen tarihe kadar mülakatınızı tamamlamamanız hem süre kaybına neden olacaktır hem de bir aksilik nedeni ile başarısız olmanız durumunda size tanınacak ikinci ve SON hakkınızı bu şekilde harcamış olacaksınız.

Mülakatınızı tamamlarken lütfen aşağıda yazılı olan hususlara dikkat ediniz:

1. ÖNCELİKLE VE EN ÖNEMLİSİ GÜLER YÜZLÜ VE ENERJİK OLMANIZDIR. MÜLAKAT BOYUNCA YÜZÜNÜZDEN GÜLÜMSEMEYİ VE POZİTİF ENERJİYİ EKSİK ETMEYİNİZ VE HEYECANA YENİK DÜŞMEYİNİZ.

2. Lütfen mülakatınızı başlatmak için size gelen mülakat davetiyesi epostasındaki linke tıklayın. Sisteme girişten önce bir parola oluşturmanız gerekmektedir. Açılan sayfadaki eposta adresi kısmına davetiyenin gönderildiği eposta adresinizi yazın ve aşağıdaki yerlere de kendi belirleyeceğiniz ve unutmayacağınız bir parola girin. Bu şekilde sisteme giriş yapmış olacaksınız.

3. Girişten hemen sonra sistem size görüntü, ses ve internet hızı kontrolünü yaptıracaktır. Lütfen kameranızı daha önce denediğinize, internete kablosuz değil KABLOLU bağlandığınıza ve kulaklığınızın çift taraflı ve mikrofonlu bir kulaklık olduğuna emin olun (Lütfen kameranızın veya bilgisayarınıza entegre hoparlör ve mikrofonunu kullanmayın.) Ses/görüntü testi sorularına verdiğiniz cevapları izleyin ve görüntü ile ses kalitesinden emin olun.

4. Bu işlemden sonra size mülakata başlamadan önce sistemi deneyebilmeniz için bir fırsat verilecektir. Gerçek mülakatınıza başlamadan önce istediğiniz kadar pratik yapıp muhtemel hatalarınızı önleyebilirsiniz. Bu test kısmı süreci daha iyi anlayabilesiniz diye Türkçe tasarlanmıştır. Bu kısmından sonra gerçek mülakatınıza hemen geçmek zorunda da değilsiniz. Sistemi iyice kavradıktan sonra log-out olabilir ve kendinizi tam hazır hissettiğiniz bir zaman yeniden sisteme giriş yapıp mülakatınıza başlayabilirsiniz. Lütfen mülakatınızı tamamlamayı son güne bırakmayın.

5. Hazır olduğunuzda mülakatınıza başlayabilirsiniz. Bunu aynen yüz-yüze bir mülakat gibi düşünün. Bir defa başladıktan sonra mülakatı yarıda kesemez, ara veremez ve durduramazsınız. Soruları tekrar yanıtlama ve soruları daha önceden görme şansınız da yoktur. Mülakatınız tamamlandığında o hali ile CIEE’ye otomatik olarak gönderilecektir.

6. MÜLAKATA BAŞLAMADAN ÖNCE ŞUNU HATIRLAYIN: MÜLAKAT BOYUNCA YÜZÜNÜZDEN GÜLÜMSEMEYİ VE POZİTİF ENERJİYİ EKSİK ETMEMELİSİNİZ. AYRICA; HEYECEANLANMANIZI GEREKTİRECEK HİÇ BİR ŞEYİN OLMADIĞININ DA FARKINDA OLUN! SİZE EN SON FAYDASI DOKUNACAK ŞEY HEYECANDIR.

7. Mülakata gireceğiniz ortamın sessiz ve iyi aydınlatılmış olduğuna ve mülakat sırasında o ortamda sizden başka kimsenin olmadığına emin olmalısınız. Bulunduğunuz yerde, dikkatinizi dağıtacak hiç bir şey (televizyon vs.) olmamalı! (Mülakatınızı kesinlikle internet kafe gibi gürültülü ve kalabalık ortamlarda yapmayın!)

8. Lütfen dış görünüşünüze de dikkat edin. Kamera karşısına pijamalarınızla ve dağınık saçlarla çıkmanız iyi bir izlenim oluşturmayacaktır. Ciddiyetsizlik de elenmenize sebep olabilir.

9. Mülakat sırasında direkt kameraya bakmanız çok önemlidir. Başka bir yere; tavana, sağa-sola, klavyeye vb. bakmanız hem ciddiyetsiz bir görüntü oluşturacak hem de karşı tarafa bir yerden cevapları okumaya çalışıyorsunuz izlenimi verecektir. Kameraya çok uzak olmayın, arka plan sade olsun ve ışığı arkadan veya yandan değil karşıdan veya üstten alıyor olun!

10. Kesinlikle Türkçe konuşmayın! Gereksiz yere hızlı konuşmaya veya aksan yapmaya çalışmayın. Bu anlaşılmanızı zorlaştıracaktır. Size verilen cevap süresinin tamamını doldurmaya çalışın. Kısa cevap verip geçiştirmeyin. Size cevaplama için verilen süre yeterlidir. Hızlı konuşarak bu süreyi uzatmış olmazsınız. Hızlı konuşmanız dediklerinizin anlaşılmamasına ve hata yapmanıza neden olur. Aynı şekilde, sürekli duraklayarak, aynı şeyleri söyleyerek konuşmak da size negatif olarak yansıyacaktır.

11. GÜLÜMSEDİĞİNİZE EMİN OLUN :)

12. Cevaplarınızda; çalışmak, para kazanmak, İngilizce öğrenmek gibi ifadeler kesinlikle kullanmayın. (Bildiğiniz gibi bu program bir kültürel değişim programı. Bir çalışma ve para kazanma veya bir İngilizce öğrenme programı değil! Yani zaten İngilizce biliyor olmanız lazım ki bu programa katılabilesiniz. Program sayesinde İngilizce pratiğinizi geliştirebilme fırsatı yakalayacak olmanızı programın amacı ile karıştırmayın!)

13. Sorular karşınıza yazılı olarak çıkacaktır. Her sorudan sonra 1 dakika düşünme süreniz olur ve o süreden sonra cevaplama süreniz olan 1 dakika kayıtla beraber başlar. Düşünme süresinin bitmesini beklemek istemezseniz kayda manuel olarak da hemen başlayabilirsiniz. Soruları dikkatlice okuyun ve alakasız cevaplar vermeyin. Soruyu anlamadığınız halde alakasız cevaplar vermeniz mülakatınızı çok olumsuz etkileyecektir.

14. Son soruda 2 dakika süreniz olacaktır. Bu süreyi iyi kullanın ve soru ile ilgili söyleyebileceğiniz her şeyi söyleyin. Bu 2 dakika sizin için tam bir jokerdir: iyi değerlendirin.

15. Mülakatta karşınıza çıkacak sorular geniş bir soru bankasından seçilmekte ve kolaydan zora doğru ilerlemektedir. Çıkan soru ne olursa olsun önemli olan sizin dolu-dolu ve güzel cevaplar vermenizdir. Örneğin; Why do you want to go to America? gibi bir soru geldiğini varsayalım. Cevap olarak “I want to meet new people.” deyip kısa keserseniz çok da iyi bir cevap vermiş olmazsınız. Bu cevap yanlış değildir ama hem içerik olarak hem de İngilizcenizi değerlendirebilmek için oldukça kısadır. En güzeli 1 dakikalık sürenin tamamında konuşmaktır.

16. UNUTMAYIN: GÜLÜMSEYEN ÖĞRENCİ HER ZAMAN BİR ADIM ÖNDEDİR. RAHAT OLUN VE YUKARIDA ANLATILANLARA DİKKAT EDİN. MÜLAKATINIZ OLUMLU GEÇECEKTİR.

Şimdiden başarılar!!!

Bilgi İstek Formu
İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map