//CENGİZ K.

CENGIZ KBirçok farklı kültürü tanıma fırsatı yakaladım…

Merhaba! Şuan bu yazıyı okuyorsan ya da okumaya karar verdiysen bu maceraya başlamak için isteklisindir. Belki anlatacağım deneyimlerden daha güzelini ya da daha talihsizini yaşayacaksın ama hangisi olursa olsun bir zamanlar senin gibi gitmeyi düşünen biri olarak yaşamanı isterim.

Ben bu program sayesinde Amerika’da çalışma yaşama ve farklı bir kültür değil birçok farklı kültürü tanıma fırsatı yakaladım. Çünkü bu programa sadece Türkiye’den insanların değil dünyanın birçok yerinden insanların geldiğini bilmelisin ve bu üç ay onlarla yaşayıp Amerikan kültürünün yanında birçok kültürü tanıyıp ufak bir dünya kültür turuna çıkıyorsun.

Benim Amerika macerama gelirsem: Kansas’ta birçok şeyden soyutlanmış bir yerde kalıyordum. İlk gittiğim gün çok kotu bir yaz geçireceğimi düşünüyordum ve gerçekten gittiğim için çok pişmanlık duyuyordum. Ama o soyutlanmış yerde nasıl yasamak istediğin sana bağlıymış onu anladım. Çünkü biz international öğrencilerle çok kaynaşıp her hafta otelimizin yakınında bir parkta party veriyorduk. Artık o kadar sıkıldım ki partilerden, bile bazı günler dinlenmek isteyip gitmiyordum. :) Ama bunların yanında günde 12-13 saat çalışıp yorgunluktan iş kıyafetleriyle uyuduğumu da söylemek istiyorum. Çünkü bu programın bu tarafının da olduğunu bilerek gitmesini isterim herkesin.

Tabi en önemli konu olan ve herkesin bu programa gitmesindeki en büyük amacı dil geliştirmek konusuna gelirsek eğer, bununla ilgili ise şunu söyleyebilirim; ilk gittiğim hafta çalıştığım yerdeki liderimin masaları sil demiş olması ama benim anlamayıp yerleri silmem, programın sonlarına doğru ise orada hesap açtırdığım bankanın hesabımı bloke etmesi ve benim onlara telefon açıp tartışabilmem aradaki dil gelişim farkını görmeye yetecek bir örnektir umarım.

Son olarak çok güzel bir yaz geçirdiğimi ve bir daha gitmek için gelmeden bir ay önce managerimle konuştuğumu eklemek istiyorum.

Just do it!

CENGİZ K.
WORLDS OF FUN A CEDAR FAIR PARK – KANSAS CITY, MO – SUMMER 2016
EGE ÜNİVERSİTESİ
ECZACILIK – 3. SINIF