//BUSE DURU D.

BUSE Dİyi ki buradayım, iyi ki kendi ayaklarım üzerinde durmayı daha iyi öğrenebiliyorum!

Merhabalar arkadaşlar, ben Buse Duru Dikmen. Texas,Port Aransas’ta Seafood and Spaghetti Works’de komilik yapan bir öğrenciyim. Öncelikle, United Towers ekibine başta İlter abi olmak üzere bana yardımcı olan ve buraya gelmem için beni teşvik eden herkese çok teşekkür ediyorum. Bu çok büyük bir hayat tecrübesi. Ailemizden, arkadaşlarımızdan, bize yakın olan herkesten uzağız (hele bir de benim gibi tek başınıza geldiyseniz).

Buraya tek başıma gelmek istedim çünkü yepyeni insanlar tanımak istedim. 3 ay boyunca kendi normal hayatımdan çok çok farklı bir hayat yaşayıp yeni deneyimler edinmek istedim . İyi ki de öyle yapmışım. Şunu belirtmek isterim ki eğer bir öğrenci work and travel programına katılmak istiyorsa, ana kuzusu olmamalı. Ben şuna dokunamam ay ben şu işi yapmam dememeli. Herkes bu programa belli miktar bir ücret ödüyor, bence bu şekilde düşünen insanlar o parayla çok güzel ve lüx bir otele gidebilirler neden buraya geliyorlar ki?

Benim asıl amacım, dilimi geliştirmek, yeni insanlar ve yeni şehirler tanımak (I am in love with the cities I have never been and people I have never meet aklıma geliyor burada), farklı bir kültür tanıyarak dünyaya bakış açımı değiştirmek, kendi paramı kazanmak, zorluklarla başa çıkabilmeyi öğrenmek. Hepsi de oluyor biliyor musunuz?

Çalıştığım restorandaki tüm insanlarla iyi bir iletişim içindeyim . Herkesle konuşuyorum şakalaşıyorum böylece her geçen gün daha da yakınlaşıyoruz. Herkesin hoşlanmadığı insanlar olur tabi, en kötü ihtimal hi diyip gülümseyip geçersiniz. Sabırlı olmaya çalışıyorum çünkü burda şunu daha iyi öğrendim. Çeşit çeşit insan bin bir farklı huy var. Sabırlı olmazsan, töleranslı olmazsan, elenirsin (doğal seçilim). Yani bu konuda söylemeye çalıştığım şey biz buraya sadece tatile değil, öğrenmeye de geldik bence. Hayatla ilgili ‘öğrenmeye’.

Tadını çıkarmaya bakıyorum . Olabildiğince eğlenmeye, her anımdan keyif almaya çalışıyorum. Sıkıntılarım elbette oldu hala da var ama Amerika’da olmak demek hiç sıkıntın olmayacak demek değildir. Zaten ben bunlara kendimi hazırlamıştım. Kültür açısından, yemekler açısından da adapte oldum kolayca. Diğer arkadaşlarımızın ev sahipleri bize barbekü yaptılar mesela. Şehir merkezinde büyük bir guitar store gezmek harikaydı. Özellikle benim için, sinemaya gitmek, oyun salonunda eğlenmek, yaşlı ji amcanın bizi etrafına toplayıp masal anlatır gibi anılarını anlatması, Amerikalı arkadaşlarımızın eve gelip yemekleri daha iyi tanıyalım diye bize yemek pişirip akşam yemeği hazırlamaları, kızlarla çılgın alışverişlerimiz, eklem yüzüğünü hiç bilmeyen bir arkadaşıma yüzük hediye etmem, bunların hepsi küçük ama beni çok çok mutlu eden şeyler. Sadece üç ay burdayız. Zaman kısa, yaşanacak şey çok, hepimiz özleyeceğiz burayı, o yüzden tadını çıkarıp anı yaşamaya bakalım, pozitif olalım! İyi ki buradayım, iyi ki kendi ayaklarım üzerinde durmayı daha iyi öğrenebiliyorum! Herkese mükemmel bir Amerikan rüyası dileklerimle!

BUSE DURU D.
SEAFOOD AND SPAGHETTI WORKS – PORT ARANSAS, TX – SUMMER 2015
YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ
TIP – HAZIRLIK