Bulgaristan Eğitim Sistemi

2007 senesinde AB’ye uye olan Bulgaristan’da egitime ayrilan buyuk fonlarla Avrupa standartlarinda lisans ve yuksek lisans egitimi veren ulke, yurtdisi egitim konusunda en cok tercih edien ulkelerden biri olmustur. Bulgaristan’da yaklasik 2500 civarinda Turk ogrenci bulunmaktadir ve bu sayi her sene dahada artmaktadir bunun haricinde 35 bine yakin da yabanci ogrenci bulunmaktadir.

Ogrencilerin üniversiteye kabulleri lise notlarina bakilarak yapilmaktadir. Ogrencinin lisede hangi bolumde oldugunun onemi yoktur. Ornek olarak esit agirlik mezunu bir ogrencinin matematik ve fizik notu en az 3 oldugu taktirde tercih ettigi bir muhendislik programina yerlesmektedir.

Bu üniversitelerden alacağı diploma Avrupa Üniversiteler Birliği Diplomasi olacağı için öğrenci öğrenim suresini bitirdiksen sonra Türkiye’de ve başka bir ülkede is imkanı bulabilmektedir. Öğrencinin hazırlık döneminde tüm dersleri alma zorunlucu bulunmaktadır ayrıca programda on gurelen devamsizlik ders saatinin yuzde 10 u uzerinde olursa ogrenci sinif tekrari yapmak zorunda kalir. Not sistemi bizimkinden farkli olup altilik sistem seklindedir ve gecer not 3 tur. Hazirlikta dil egitimin yaninda secilen bolume yonelik derslerde verilmektedir.

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map