.. bu eğitimi Amerika gibi bir ülkede almak bambaşka ..

Amerika – San Francisco / Berkeley

Yurtdışında dil eğitimi almak İngilizceden öte bir yaşam deneyimi de aynı zamanda. Fakat bu eğitimi Amerika gibi bir ülkede almak bambaşka. İngilizcenizi geliştirirken bir sürü şehir görüp bir sürü yer keşfetmek isterseniz Amerika ilk tercihiniz olmalı. Arabaya atlayıp birkaç gün boyunca gezmek gibi hayalleriniz de varsa Amerika dışında başka yeri düşünmemelisiniz bile. Ben Kaliforniya’da San Francisco/Berkeley’de İngilizce eğitimi aldım. İlk yurtdışı tecrübemdi ama yeni yerler görmenin heyecanı, tek başına başka bir ülkede olmanın endişelerini baskılıyordu. Ne kadar rahat giderseniz o kadar az sorunla karşılaşırsınız.

San Francisco/Berkeley’de bulunduğum 7 ay, hayatımın tartışmasız en güzel ve unutulmaz aylarıydı. Rahatlıkla bu tecrübeye hiçbir şeyi değişmeyeceğimi söyleyebilirim. İngilizcenizi geliştirmekse tamamen size bağlı olacak. Alacağınız dersler Türkiye’deki dil kurslarıyla benzer bile olmayacak. Kağıt üzerinde konuşmayı değil, birebir gerçek yaşam tecrübesiyle konuşmayı öğreneceksiniz. Grameriniz belki de bu şekilde oturacak çünkü o dili duymak, görmekten çok daha etkili. Okulda alacağınız eğitim ne kadar iyiyse ve sizi ne kadar zorluyorsa o kadar fazla verim alacaksınız. Ders sırasında konuşmaya zorlanmak çok önemli. Mesela eğer bir sunum yapılacaksa bundan muaf olmanıza izin verecek bir öğretmenden ders almıyor olmanız lazım. Türkçe sunum yapmak bile bazen cesaret isterken, İngilizce bir sunum yapmanın size neler katacağını düşünün. İngilizce konuşabilmek için her şeyden önce o çekingenliği kırabilmek gerekiyor. Bu çekingenlik mevcutsa ne kadar hatasız yazılar yazabiliyor olsanız da bunları dile dökmeye geldiğinde zorlanırsınız. Bunlar olurken hata yapmanız sizin yararınıza. Çünkü bu yanlışların doğrularını birebir tecrübe ile öğreneceksiniz. Aynı hatayı bir daha yapmayacağınız ise neredeyse garanti.

Bu tecrübenin sadece İngilizce değil, çok daha fazlası olduğunu sürekli vurguluyorum. Dönünce önyargılarınız varsa bunlardan arındığınızı, ufkunuzun açıldığını, her şeye ve herkese karşı çok daha açık fikirli ve saygılı olduğunuzu, isteyince her şeyi başarabileceğinizi göreceksiniz. Sadece Kuzey Amerika değil; Uzakdoğu, Güney Amerika, Avrupa ve Orta Doğu gibi farklı kültürleri tanıyıp, ne kadar uzak olsak da aslında bazı kültürlerin ne kadar da birbirine benzediğini farkedeceksiniz. Pek çok ülkeden bir sürü dost edineceksiniz, sonrasında onları Türkiye’de ağırlamak ya da onların ülkelerinde misafir olmak ise paha biçilemez bir zevk olacak.

Dil eğitimi için Kaliforniya en ideal yerlerden biri. Havası her zaman ılıman. Ocak’ta gidiyor olsanız bile 15 derecelerde. Amerika’da araba kiralamak oldukça ekonomik. Eğer 21 yaş ve üzerindeyseniz ve ehliyetiniz de varsa Amerika’da araba kiralayıp kullanabilirsiniz. Haftaiçi derslerden sonra bulunduğunuz şehri keşfetmek için yeterli vaktiniz olacak. Cuma dersten sonra çıkıp komşu şehirleri ziyaret etmeniz için ise haftasonunuz olacak. 5 kişi bir araba kiralayıp, cuma ve cumartesi ise otellerde konaklasanız bunun size masrafı yaklaşık $100 olacaktır. Benim size en büyük tavsiyem her gününüzü çok iyi değerlendirmeniz olacak, bir gününüz bile boşa geçmemeli. Derste öğrendiklerinizi bu tarzda gezilerde ya da ders sonrası düzenlenen sosyal aktivitelerde uygulayacağınızı ve geliştireceğinizi unutmayın. Tüm arkadaşlarınız orada İngilizce öğrenmek için bulunuyor olacak, bu da bu tip organizasyonlara hep açık olacaklar demek. Başka bir ülkede araba kiralamak, gezmek kulağa korkutucu gelebilir ama zaten yalnız olmayacaksınız. Herhangi bir sorununuz olduğunda Amerikalılardan daha yardımsever ve anlayışlı hiç kimseyi bulamazsınız.

San Francisco’daki ünlü Golden Gate köprüsünü bilmeyen yoktur. Bunun dışında hapishane olarak uzun yıllar boyunca kullanılmış Alcatraz adasını da ziyaret etmeden dönmemelisiniz. Bunun dışında Fisherman’s Wharf ya da Pier 39’da yengeç çorbası içmek, Cheesecake Factory’de cheesecake yemek, Fillmore’da jazz dinlemek, Cable Car ile San Francisco’nun ünlü yokuşlarını çıkmak, Lombard Street, Chinatown en meşhur atraksiyonlardan. San Francisco’da ulaşım ise oldukça kolay. Şehir içinde de BART isimli hızlı tren sistemini kullanıyorlar. San Francisco’nun hemen karşısında ise Berkeley ve Oakland var. Berkeley’de Amerika’da 1.  ve dünyada 3. en iyi devlet üniversitesi olarak seçilen UC Berkeley bulunuyor. Bu yüzden Berkeley tam bir üniversite şehri. UC Berkeley’nin kampüsü Amerika’daki en güzel kampüslerden biri. San Francisco’dan trenle 20 dakika uzaklıkta. Ben de şehirden biraz uzak kalıp daha sakin bir yerde eğitim almak istemiştim, bu sebeple tercihim Berkeley yönünde oldu. Yine olsa yine Berkeley’i tercih ederdim.

Berkeley ve San Francisco’nun sokaklarında evsiz görmek mümkün.  Fakat bu insanların çoğu sadece bu yaşamı tercih eden insanlar. Onlarla konuştuğunuzda herhangi ortalama bir insandan çok daha kültürlü olduklarını, bazılarının 5 dilden fazla bildiğini, sürekli kitap okuduklarını görebiliyorsunuz. O yüzden sokakta bu evsizlerle karşılaştığınızda ülkemizdekilerden ve belki de başka herhangi bir şehirdekinden çok farklı olduklarını farkedeceksiniz.

Beni ilk gittiğim andan itibaren en çok etkileyen Kaliforniya’da insanların ne kadar rahat ve mutlu olduğuydu. Bir sorunla karşılaştıklarında dahi stres alışkın oldukları bir kelime değil. Her şeyi çok sakin ve sistemli bir şekilde çözebiliyorlar. İnsanların her durumda birbirine olan saygısı görülmeye değer. Sokakta yürürken sizi hiç tanımasalar dahi halinizi hatrınızı sorabilirler. Arkadaş edinmeye oldukça meraklılar. Sokaklarda yürürken her zaman yayalar daha öncelikli. Bu konuda oldukça katı kuralları var. Bu da saygılı bir yaklaşım takınmalarından kaynaklı. 7 ay boyunca hiç korna sesi duymadığımı söylersem abartmış olmam :) Bu sebeple Amerika’dan sonra ülkenize döndüğünüzde biraz zorlanacağınızı kabul etmeliyiz. Fakat bu kıyaslama olanağını bize verdiği için de bu tecrübeye müteşekkir olmamak elde değil. Siz de dil eğitimi için Amerika’yı tercih ediyorsanız unutulmaz anılara, belki yeni bir hayat vizyonuna ve harika dostluklara sahip olmanız dileğiyle…

Selin Tanrıkulu
United Towers, İstanbul Bölge Ofisi
Dahili: 118
E-Posta: selin.tanrikulu@unitedtowers.com

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map