//BİR KÜLTÜREL ETKİLEŞİM PROGRAMI: WAT

Bir kültürel değişim ve etkileşim programı olarak Work and Travel ve dikkat edilmesi gerekenler…

Work and Travel, ABD Dışişleri Bakanlığı’na (Department of State) bağlı “Bureau of Educational and Cultural Affairs” aracılığıyla 1961 yılından bu yana yürütülen bir kültürel değişim programıdır.

Programın temel amacı dünyanın farklı yerlerinden gelen farklı kültür, milliyet, dil ve yaşam tarzlarına sahip genç nesle Amerikan kültürünü ve yaşam tarzını tanıtmaktır. Bunu yapmak için de en doğal yol uzun süre o toplumun içerisinde tüm boyutları ile yaşamak olarak kabul edildiğinden program bu amaca uygun olarak tasarlanmıştır.

Uluslararası bir öğrencinin Amerika’da bir yaz gibi uzun bir süre kalmayı kendi kaynakları ile sağlayabilmesi pek mümkün değildir. Bunun olası olabilmesi için DoS, programa özel olarak katılımcılara çalışma izni sağlamakta ve programını yürütme yetkisi verdiği sponsorlar üzerinden de katılımcılara iş bulunarak böyle bir tecrübenin finansal açıdan katlanılabilir hale gelmesini sağlamış olmaktadır.

Öğrencinin çalışması programın amacı olan kültürel etkileşim ile ters düşmemesi gerektiğinden hatta buna olanak sağlar nitelikte olması bir yerde mecburiyet arz ettiğinden, öğrencilerin yerleştirilecekleri işler de belli bir denetime tabi tutulmaktadır.

Programın doğası gereği zaten öğrencileri istihdam edebilecek işverenler de sezonel olarak nitelendirilen yani daha önce pek yoğun olmayıp yaz nedeni ile ortaya çıkan veya yoğunlaşan işler olduğundan; öğrencilerin kültürel değişim olanakları bir nevi ayaklarına gelmiş olmaktadır. Mesela en çok öğrenci alan Turizm veya eğlence sektörü pek çok yerli yabancı Turisti katılımcıların çalıştıkları; otellere, eğlence parklarına, süper marketlere, restoranlara vs. çekmekte ve kültürel değişim için doğal ortamların oluşmasını sağlamaktadır.

Bahsi geçen kültürel etkileşim adı üzerinde işteş yani karşılıklı olduğundan, katılımcının sadece Amerikan kültür ve yaşam tarzı hakkında bilgi ve tecrübeye sahip olmasını sağlamakla kalmayıp, kendi ülkesi kültürü ve yaşam tarzını da bulunduğu bölgedeki gerek iş gerek sosyal arkadaşlarına aktarmasına da olanak sağlamaktadır.

Programın sadece bir ülkeden gelen öğrencilere yönelik olmadığı ve hatta Amerikan nüfusunun kozmopolitesi hesaba katıldığında bahsi geçen etkileşimin sınırlarının ne kadar geniş olduğunu kavramak da çok daha kolay olacaktır.

Dönem dönem rakamlar değişmek ile beraber her sene tüm dünyadan bu programa yüze yakın ülkeden yüz bine yakın öğrenci katılmaktadır. Türkiye bu programa 90’lı yılların başından itibaren dâhil olmuş ve şu an Amerika Birleşik Devletleri’ne bu program ile en çok öğrenci gönderen ilk 5 ülke arasında yer almaktadır.

Programa katılacaklar nelere dikkat etmeli?

Yazımıza programın esas amacı olan bu kültürel boyutu anlatmakla başlamamızın nedeni sizlere programa katılmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken şeylerden bahsederken en başta ve en fazla hata yapılan kısma dikkatinizi çekmekti: programın yanlış anlaşılması veya programa farklı amaçlarla katılmak istenmesi.

Evet, bu gerçekten de en çok düşülen hatadır. Programın amacının sadece kültürel etkileşim olduğu çok iyi kavranmadan ve bu şekliyle kabul edilmeden programdan fayda sağlanması mümkün olmadığı gibi aksine beklenti uyuşmazlığı veya yüksekliği nedeniyle tam ters yönde etkilenmek kaçınılmaz hale gelir.

Bu programın doğası itibari ile katılımcılarına sunduğu fırsatlar, amacı ile karıştırılmamalıdır. Mesela, bir yazı İngilizce konuşulan bir ülkede hem de çalışarak ve kendi ayaklarınız üzerinde durarak geçirmeniz elbette ki var olan konuşma ve anlama İngilizceniz üzerinde hiç de azımsanamayacak pozitif etkilere neden olacaktır. Bu bir fırsattır ve kendiliğinden gelir. Ama öğrenciler bu amaç için programa katılamaz ve katılmamalıdır. Program öğrencilerin İngilizcelerini geliştirmek için dizayn edilmediği gibi katılımcılarından da programın esas amacı olan kültürel etkileşimi mümkün kılabilmek için belli bir seviyede İngilizceyi de zaten istemektedir.

Veya, finansal açıdan katlanılabilir olabilmesi için programın entegre edilmiş, zorunlu ve ayrılmaz bir parçası olan çalışma kısmı da katılımcılar tarafından para kazanma amaçlı algılanmamalı; doğru konumlandırılıp başarılı bir program için gerekli kanatlardan biri olarak kullanılmalıdır.

Özet olarak potansiyel bir katılımcı olarak ilk ve en çok dikkat etmeniz gereken şey programı doğru anladığınızdan ve amacına uygun olarak katılmak istediğinizden emin olmanızdır. Bunun haricinde, daha çok teknik boyutları ile, dikkat etmeniz gereken şeyleri de farklı başlıklar altında aşağıda dikkatlerinize sunmak istiyorum:

Şirket ve sponsor seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Work and Travel Programına gitmek için atılması gereken en önemli adım şirket seçimi olmaktadır. Program kapsamında alınacak hizmet ortalama 8 ila 12 ay arasında değişmektedir. Şirketinizden alacağınız hizmet, günlük hayatta karşılaştığınız hizmet alanlarından çok farklıdır. Work and Travel hizmeti almak, mal almak gibi basit bir işlem değildir. Alınacak hizmetin bir kısmı programa başvuru ve işlemlerin tamamlanması süresi boyunca Türkiye’de, bir kısmı Amerika’da ve diğer bir kısmı da programı tamamlayıp ülkenize döndükten sonraki süreçlere dağılmıştır. Bu uzun süreçler boyunca harcayacağınız emeği, toplam giderlerinizi, programdan elde edebileceğiniz maddi-manevi kazanımları ve mutluluğunuzu; alacağınız hizmetin kalitesi çok etkiler. Size kaliteli hizmet sunabilecek iyi bir şirket: Work and Travel ile ilgili yeterli tecrübeye sahip, öğrenci memnuniyet oranı ve referansları güçlü, satış sonrası hizmet ve destek hizmetleri için gerekli altyapı ve eleman yatırımını yapmış, öğrenci memnuniyetine değer veren, sektörde yer edinmiş, güvenilir ve diğer şirketler tarafından da kabul gören bir şirket olmalıdır.

Böyle bir work and travel şirketi sizin programa katılım için harcayacağınız emeği ve toplam giderlerinizi ciddi ölçüde azaltırken; programdan elde edebileceğiniz faydaları da oldukça arttıracaktır. Bunların aksine hiçbir teknik altyapıya sahip olmayan, Work and Travel programını tanımayan, hizmet kalitesine yeterince değer vermeyen, hizmet üretmek değil alıp satmak odaklı çalışan ve sadece günü kurtarmaya yönelik bir anlayış içinde olan bir şirket seçimi sizlere güzel bir tecrübe edinmek içim çıktığınız yolda hayal kırıklıkları ve başarısızlıklar yaşatabilir.

İşini iyi yapmayan ya da Work and Travel konusunda yeterince bilgi ve donanıma sahip olmayan bir şirket ile bu sürece başlarsanız başlıca şu sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz:

Amerika’ya gitmeden önce, işlemlerinizi yaptırmak ve servis alabilmek için acentenizin peşinde koşmak zorunda kalabilirsiniz: Work and Travel programına kayıt olduğunuz günden itibaren, firmanızla en az 10-12 ay sürecek bir ilişki içine girersiniz. Bu süreç içinde işlemlerinizi en hızlı şekilde yapacak ve sizin işlemlerinizi zamanında yapabilmeniz için sizi zamanında bilgilendirip işlemlerinizi takip edecek bir firmaya kayıt olmanız oldukça önemlidir.

Uçak biletinizi daha pahalıya almak zorunda kalabilirsiniz: Firmanızdan ekonomik uçak bileti konusunda yardım alamayabilir veya işlemleriniz geciktirildiği için daha yüksek maliyetli biletler almak zorunda kalabilirsiniz.

İlk gittiğinizde ulaşım konusunda sorun yaşayıp, ek masraf yapmak zorunda kalabilirsiniz: Acenteniz Amerika’da ineceğiniz havalimanından çalışacağınız yere olan ulaşımınız konusunda size danışmanlık hizmeti vermeyebilir, bu bilgiyi yanlış verebilir ya da doğru bilgiye nasıl ulaşacağınıza dair gerekli yönlendirmeleri yapmayabilir.

Amerika’ya gittikten sonra firmanızdan destek alamayabilir ve sorunlarınızı tek başınıza çözmek zorunda kalabilirsiniz: Amerika’da bulunduğunuz süre içerisinde iş, konaklama, sağlık sigortası, vergiler, sosyal güvenlik numarası, SEVIS kaydı konusunda sorunlar yaşayabilir ve bu konularda destek alma ihtiyacı duyabilirsiniz. Acentenizin bu konularda destek ve danışmanlık verebilmesi için gerekli altyapıya, tecrübeye, bilgiye sahip olması gerekir. Acentenizin sözleşmesinde bir replacement (gerekli ve şartları sağlayan durumlarda yeni bir iş yerleştirmesi) maddesinin bulunması gerekir.

Sponsorlarda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Sponsorun kaç yıllık bir deneyime sahip olduğu iyi araştırılmalıdır. Amerika’da faaliyet gösteren müşteri destek hattının olup olmadığı öğrenilmeli ve verilen destek hizmetinin detayları sorulmalıdır. Yapılan sağlık sigortasının kapsamı, yeterli ağa sahip olunup olunmadığı ve sigortanın hangi süreleri (sadece çalışma süresi mi, tüm program süresi mi?) kapsadığı sorgulanmalıdır.

Uçak bileti alınırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tam olarak çalışacağınız bölge ve iş belli olmadan ve vize almadan uçak bileti almamalısınız. İş yerinize en kolay ulaşımı sağlayacak ve ulaşım imkânlarının en yoğun olduğu havalimanına bilet almalısınız. Bunun en uygun yolu ise bilet almadan önce işvereninizle ile iletişime geçerek en uygun havalimanı hakkında bilgi almanızdır.

Seyahat planı önceden belirlenip, gidiş ve dönüş tarihleri önceden tespit edilerek bilet alınmalıdır. Bilet alınırken resmi tatiller gibi tarihler önceden araştırılmalı ve bu tür yoğun dönemlere gelen günler için bilet araştırması son dakikaya bırakılmamalıdır. Bilet kuralları iyi okunmalı ve biletin değişikliğe uygun olup olmadığı ve her hangi bir tarih ve/veya parkur değişikliğinde ödenmesi gereken ceza miktarlarının önceden bilinmesi gerekmektedir.

Biletin ve seyahat edilecek havayolu şirketinin kaç adet valiz almaya izin verdiği ve valizlerin ağırlıkları gibi detay bilgilere dikkat edilmelidir. Uçuş planında bir değişiklik yapılacaksa bu tür değişiklikler önceden tespit edilmeli ve son dakikaya bırakılmamalıdır. Mümkünse internette bilet alınmamalıdır, bunun en önemli sebebi tarih ve parkur değişikliği gerektiğinde ya bir muhatap bulunamaması ya da çok yüksek miktarlarda cezaların çıkmasıdır.

Alınan bilet detayları acente ve işveren ile paylaşılmalıdır. Acenteniz uçuş bilgilerinizi işverenlerinize iletilmek üzere sponsorlarla paylaşmak zorundadır. Bilet üzerinde yazan bütün bilgiler okunmalı ve bir yanlışlık varsa düzeltilmesi sağlanmalıdır.

İş yerleştirme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Programa karar verip şirketini de seçen ve işlemlere başlayan katılımcıların en önemli süreçlerinden bir tanesi de kendilerine en uygun işi seçmeleri ve sorun yaşamadan çalışabilecekleri, kendilerine uygun iş alanlarına yönlenmeleridir. Şirketlerin asli görevlerinden bir tanesi katılımcıyı en uygun işe yerleştirmek olmasına rağmen bazen acentenin ya da acente çalışanlarının yanlış yönlendirmesi ya da yetersiz kalması ya da bazı öğrencilerin acentelerini yanıltarak kapasitelerinin ve kabiliyetlerinin üzerinde bir işe yerleşmeleri program içerisinde istenmeyen bir takım sorunlara neden olabilir. Yerleştirme sürecinde dikkat edilmesi gereken önemli başlıkları ve dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

İşveren ve iş pozisyonları hakkında yeterli bilgiye sahip olma: Acenteler öğrencilerine sundukları işler hakkında detaylı bilgilendirme yapmalıdır. Yerleşmenizin yapılacağı işin işveren ve pozisyonlarına ait bir profili veya bunlar hakkında detaylı bilgi mevcut olmalıdır. Bu olmaksızın öğrencinin o işe çeşitli açılardan (iş başlangıç ve bitiş tarihlerinin uygunluğu, istenen İngilizce seviyesinin uygunluğu vb.) uygun olup olmadığı kestirilemez ve doğru bir eşleştirme yapılamaz. Bu profiller öğrencinin iş hakkında daha sonra bir sürprizle karşılaşmasını engelleyecek şekilde ücret, çalışma saatleri, istenen nitelikler, konaklama hakkında bilgiler, bölge hakkında bilgiler vs. de içermelidir.

İşe yerleşmenin doğru kanalla yapılması: Öğrenci doğru bir işle (tarihlerine, İngilizce seviyesine vs.) eşleştirildikten sonra işe alımı için gerek işveren gerekse işveren tarafından yetkilendirilmiş bir işe alım görevlisi (Recruiter) tarafından bir mülakata tabi tutulmalıdır. Bunun yapılmadığı durumlarda yerleştirmeler sağlıklı olmaz ve öğrenci Amerika’ya gittikten sonra işverenin öğrenciyi beğenmeme sorunları yaşanabilir. Bu mülakatlar yüz-yüze düzenlenen fuarlarla gerçekleştirilebileceği gibi web kamerası üzerinden yapılacak online görüşmelerle de sağlanabilir.

İngilizce seviyesi: Programa başvuru için istenilen İngilizce seviyesi en az orta düzey (Intermediate) olmasına rağmen her bir işinde kendi içerisinde istediği bir takım İngilizce seviyeleri vardır. Nasıl ki programa başvuru yapan her bir öğrencinin İngilizce seviyesi aynı değilse her bir işin ve işverenin beklediği İngilizce seviyeleri de farklılık gösterebilir. Örneğin bir markette kasiyer olarak çalışacak ya da isteği böyle bir işte çalışmak olan bir öğrenciden daha ileri düzeyde (Advanced) İngilizce seviyesi istenmektedir. Ama bir otelde kat temizleyicisi olarak çalışacak öğrenciden orta düzey (Intemediate) İngilizce seviyesi beklenebilir. Bu her zaman iş pozisyonuna göre değil çoğu kez işverenin tercihlerine göre belirlenir. Katılımcı iş yerleştirme sürecinde mutlaka iş detaylarını okumalı ya da iş hakkında ve istenilen İngilizce seviyesi hakkında bilgi sahibi olmalı ve kendi İngilizcesinin bu işi yapmaya yeterli olup olmadığından emin olmalıdır.

İş başlangıç ve bitiş tarihleri: Her bir işin bir başlangıç ve bitiş tarihi vardır. Bu başlangıç ve bitiş tarihleri işin lokasyonuna, işverenin beklentilerine, sezonun yoğunluğuna, özel veya milli günlere, eleman kapasitesine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin okuldaki en son sınavınız ve okulunuzun kapanış tarihi 10 Haziran ise uçuş hazırlıklarınız, iş yerine ulaşım gibi süreci de göz önüne alarak iş başlangıç tarihi 14 Haziran ya da daha geç olan işleri tercih etmelisiniz. Ayrıca her bir seçilen işin, en erken bırakma kuralı vardır ve tarihi bellidir. Eğer seçtiğiniz iş ve işvereniniz en erken işi 10 Eylül tarihinde bırakmanızı istiyorsa en az bu tarihe kadar çalışıp çalışamayacağınızdan emin olarak bu işi seçmelisiniz. Eğer okulunuz 5 Eylül tarihinde açılacaksa ve nasıl olsa bir hafta erken dönerim mantığı ile hareket edip bu işi seçmemelisiniz. Bu tür bir davranış hem acentenizi hem de işvereninizi zor durumda bırakır. Çünkü işveren ve şirket sizin vermiş olduğunuz tarih aralıklarına güvenerek sizlere bu işi ayarlamaktadır. Türkiye’den programa katılan öğrencilerin yasal olarak çalışabilecekleri en son tarih 1 Ekimdir ve bu tarihten sonra hiç bir öğrenci yasal olarak çalışamamaktadır. Öğrenci iş bitiş tarihine olduğu kadar iş başlangıç tarihine de çok dikkat etmelidir. Bu tarih Amerika’da çok ciddiye alınır ve işe 1 gün dahi olsa geç gitme öğrencinin işinin ve dolayısı ile programının iptaline neden olabilir. Bu gibi durumların da telafisi yoktur.

Deneyim: Bazı işler bir takım deneyimler gerektirebilmektedir. Örneğin çok yoğun çalışan bir restoranda garson olarak bir öğrenciyi işe alacaksa ve iş detaylarında en az 3 aylık garsonluk deneyimi istenmekteyse bu kurala uyulması gerekmektedir. Hiç bir garsonluk deneyimi olmamasına rağmen nasıl olsa bu basit bir iş ve ben yaparım mantığı ile acenteyi ve işvereni yanıltıcı bilgi vermek ve bu tür bir deneyim gerektiren işi seçmek çok ciddi iş problemleri yaşamanıza hatta işten atılmanıza sebep olabilir. Bu yüzden eğer belli bir süre deneyim şartı olan bir iş seçiyorsanız bu deneyime sahip olup olmadığınızdan mutlaka emin olmalısınız ve bu konuda dürüst hareket etmelisiniz. Buna en güzel örneklerden biri de cankurtaranlık işidir. Böyle bir işi tercih edecek aday iş profilinde belirtilen yüzme kabiliyetlerini mutlaka bir havuzda denemeli ve ona göre gerçekçi kararını vermelidir.

Beklentiler: Öğrenci eğlence ve seyahat ile işi birbirine karıştırmamalı ve bu tür bir beklentiye girmemelidir. İşini bir İngilizce pratik aracı olarak da görmemelidir. Örneğin çalışırken eğlenirim düşüncesi ile bir iş tercih edip işe ve sorumluluklarına odaklanmak yerine iş dışı faaliyetlere göre iş tercih etmeye çalışmak, kötü geçebilecek bir programın ilk habercisi olabilir. Tüm işlerde işveren aynı ciddiyet ve dikkati çalışanlarından beklemektedir. Öte yandan gidilecek yer ile alakalı beklentilerin de doğru ayarlanması gerekir. Gidilecek bölge iyi araştırılmalı varsa gidenlerle görüşülmeli ve yanlış beklentilerle hareket edilmemelidir.

Uygunluk: Katılımcının özellikleri ile işin şartlarının birbiri ile uyum içerisinde olması sadece tarih, İngilizce seviyesi gibi teknik alanlarda değil fiziki uygunluk açısından da çok önemlidir. Örneğin güneşe ve açık havaya karşı alerjisi olan bir öğrencinin açık alanda yapılan lifeguard ya da eğlence parkı gibi işleri seçmek yerine kendisine uygun olan kapalı mekân işleri tercih etmesi gerekmektedir. Ya da kimyasallara karşı alerjisi olan bir öğrenci bunu dürüstçe hem şirketine hem de işverenine önceden söylemeli ve temizlik malzemesi gibi kimyasal kullanım gerektiren işleri asla tercih etmemelidir. Veya iş detaylarında ortalama 25 kg yük kaldırabilecek kapasiteye sahip olunmalı şeklinde bir ifade var ise ve bu yükü kaldırabilecek fiziki yeterliliğe sahip değilseniz asla öyle bir işi seçmemelisiniz.

İşverenin beklentileri ve iş kuralları: Her bir işyerinin ve işverenin mutlaka bir takım kuralları vardır ve bunlara uymak zorunludur. Örneğin iş detaylarında uzun saçlı erkek öğrenci kabul edilmiyorsa, açık ve görünen yerlerde dövme olması kabul edilmiyorsa, sigara kullanan bir çalışan istenmiyorsa bu ve bunun gibi kurallar dikkatli bir şekilde okunmalı ve bu tür kendisine uygun olmayan bir kural var ise ya bunu kabul edip o kurala göre hareket edilmeli ya da en başka bir iş tercih edilmelidir.

Yasal uygunluk: Work and Travel programında yasak olan işler ve kapsamları bellidir. Hiç bir öğrenci yasal olarak bu yasak işlerde çalışamazlar. Amerikan hükümetinin yayınlamış olduğu yasak iş listesi şu şekildedir:

Alaska’daki balık veya su ürünleri işleme fabrikalarındaki işler ile her türlü fabrika ve üretim işleri; Pedicab, bisiklet taksi veya tekerlekli sandalye sürücüsü işleri veya bu gibi kişileri çalıştıran işyerlerindeki işler; Yolcu taşınmasa bile kullanmak için ehliyet gereken araç veya vasıtaların sürücülüğü işleri ya da bu tür araçları işleten işyerlerindeki işler; Mal alıp satma veya kapı-kapı dolaşılan pazarlama işleri; Komisyon üzerinden kazanç sağlayan satış işleri

Çalışma saatlerinin yarıdan fazlasının 22:00 ile 6:00 arasında yer aldığı gece vardiyalı işler; Kamp danışmanlığı, dadılık, bakıcılık, şahsi mülkte kâhyalık veya bakıcılık, hasta, çocuk ve yaşlı bakımı ile alakalı ev veya kliniklerdeki işler; Hastane ya da tıbbi alanda yardımcılık ile ilgili işler; Cinsel içerikli veya cinsel içerik ile alakalı olan işler; Kumar oynanan veya kumarla alakalı olan işler veya bu işleri de yapan işyerlerinin kumar ile ilgili bölüm veya katlarındaki diğer işler; Seyahat eden eğlence parkları ve yer değiştirme özelliği olan, sabit adresi olmayan işler; Tarım, hayvancılık, balıkçılık, avcılık, madencilik, ormancılık, inşaat sınıflaması altında yapılan işler; İnsanlara fiziki dokunmayı gerektiren dövme, masaj veya manikür gibi işler; Depo ve mal dağıtımı işleri; Kimyevi maddelerin kullanıldığı veya satıldığı işler.

Yukarıda sıralanan işler haricinde sponsorlar öğrenciye güvenli ulaşım ve ekonomik konaklama sunamayan bölgelerdeki işleri, programın kültürel öğesine uygun görmedikleri ve Amerikalılar ile iletişimin olmadığı diğer işleri de değerlendirmelerine göre kabul etmeyebilirler. Yasak olan işler listesi her yıl güncellenmektedir. Work and Travel öğrencileri bu işlerden herhangi birisinin kendileri tarafından yapılması isteniyor veya zorlanıyorlarsa Amerika’da yasadışı duruma düşmemek için bu işleri kabul etmemeleri ve sponsorlarıyla iletişime geçip durumlarını aktarmaları gerekmektedir. Amerikan hükümeti tarafından yasaklanmış işlerin listesini ve olabilecek güncellemeleri http://j1visa.state.gov/programs/summer-work-travel/ adresini ziyaret edip Program Exculisions başlığı altında inceleyebilirsiniz.

Bu yazımızla, fırsatlarla dolu bu programa katılmak isteyen öğrencilerin hem dikkatlerini önemli gördüğümüz bazı noktalara çekmeye çalıştık hem de elimizden geldiğince programın doğru algılanması yönünde çaba gösterdik. Umarım faydalı olabilmişizdir…

UT