Bir de böyle bir ülke var: İrlanda

selin-tanrikulu-irlanda

İrlanda ile ilgili genel izlenimlerimi ve bulunduğum şehirlerle ilgili yorumlarımı bir önceki yazımda paylaşmıştım (http://www.unitedtowers.com/yemyesil-bir-doga-ve-mutlu-insanlar-irlanda.html). 2. yazımda sizlere ziyarette bulunduğum okullardan bahsetmek istiyorum.

Emerald Cultural Institute her iki Georgian tarzdaki binasının görkemiyle sizi içeri girmeden etkileyen okullardan. Milltown Park ve Palmerston Park olmak üzere birbirine çok yakın 2 merkezi bulunuyor Dublin’de. Milltown Park’ta 30 sınıf, Palmerston Park’ta ise 24 sınıf bulunuyor. Gezdiğim okullardan Emerald sınıf sayısı, öğrenci sayısı ve diğer alanlar bakımından en büyük ve en geniş olan dil okulu. Milltown okulunun arkasında çok geniş ve yemyeşil bir bahçe bulunuyor. İrlanda’da olduğunuzu tekrar hatırlıyorsunuz bu bahçeyi görünce. Okulun binasında ise adeta üniversite havası var. Çünkü genel İngilizce dışında üniversiteye hazırlık programları da aynı kampüs içerisinde. Akademik anlamda oldukça iddialı ve sahip olduğu EAQUALS akreditasyonu ile de bunu kanıtlayan bir okul. Öğretmenlerin hepsi CELT ve genellikle dil alanında master sahibi. Sosyal aktivite programı ise kış ya da yaz sezonu farketmeden oldukça hareketli. Haftasonları komşu şehirlere geziler mevcut. Her iki merkezde de kafeteryası bulunuyor. Ortalama bir öğle yemeği için € 5 diyebiliriz. Emerald’ın diğer dil okullarından farkı Dublin’in tam merkezinde olmaması. Konaklamaların ağırlıklı olduğu güney kısımda bulunuyor. İrlanda’daki tramvay ağı olan LUAS istasyonunun hemen yanında. Dublin şehir merkezine oldukça yakın, tramvayla sadece 6 dakika uzaklıkta. Merkezin kalabalığından uzak doğayla iç içe bir yerde İngilizceye odaklanmak isterseniz Emerald Cultural Institute ilk tercihiniz olmalı.

Atlas Language School ise şehir merkezine yürüyerek 15 dakika ve harika bir nehir manzarasına sahip Portobello House’ta bulunuyor. Binası ve yenilenmiş modern sınıflarıyla oldukça dikkat çeken bir okul. Haftada 1 kere Job Shop adlı workshop sunuyorlar. Bu workshop sayesinde gerek İrlanda’da gerek kendi ülkelerinde döndükten sonra işe başvuracak öğrenciler İngilizce CV hazırlamayı, internetten başvuru yapma incelikleri gibi pek çok detayı öğreniyor. İdari ve eğitim kadrosu hareketli ve dinamik bir yapıda. Sosyal aktiviteleri ise bir dakika bile sıkılmanıza imkan vermeyecek türden.

Alpha College of English Dublin’in kuzey kısmında bulunuyor ve asıl merkezine 15 dakika yürüyüş mesafesinde. Ama okulun çevresinde Dublin’in çoğu yerinde olduğu gibi cafe, restoran bulmak mümkün. 16 sınıfı buluyor. Tüm sınıflarda akıllı tahtalar mevcut. Okul içerisinde aile atmosferi hakim. Dersler dışında ek derslere de hayır demem diyen öğrenciler için free olmak üzere haftada 2 gün Conversation Club ve 1 gün de Video Club sunuyor. Yaz döneminde gidecekseniz 350 öğrenciyle birlikte okuma imkanınız olacak. 2014 yılında 57 farklı milletten öğrenci Alpha College of English’i tercih etmiş. Türk oranı ise sene boyunca %2 civarında.

ISI English Language School ise aynı şekilde Dublin’in kuzey kısmında bulunuyor ve merkeze yürüyerek 10 dakika. Cafe ve restoranları rahatlıkla 2 dakika uzaklıkta bulmak mümkün. Dönemine bağlı olarak her hafta Irish History Club ve Music Club gibi ek dersleri var. Bunlar derslerden çok sosyal aktivite tadında. Hem eğlenip hem de bir şeyler öğrenebilirsiniz. Binanın iç tasarımı oldukça güzel, tablo ve heykellerle sürekli iç içesiniz. Bazen kendinizi bir sanat galerisinde gibi hissedebilirsiniz. Aktivite noktasında Dublin’deki çoğu okul gibi oldukça hareketli. Uyumayı seviyorsanız öğleden sonraki programları da tercih edebilirsiniz.

Frances King Dublin merkeze 5 dakika uzaklıkta ve Dublin’in güney kısmında bulunuyor. Binada 11 sınıf var. Diğer okullarla kıyaslanınca daha küçük kalıyor. Kalabalık bir ortam istemeyen öğrenciler tercih edebilir. Öğleden sonra ders seçeneği Frances King’te de mevcut. 33 derslik çok yoğun bir programları var ve haftada 2 gün öğle yemeklerini bu grupla birlikte yiyip pratik yapıyorsunuz.

The Horner School of English merkeze yürüyerek 10 dakika ve Dublin’in ünlü renkli kapılarının bulunduğu Fitzwilliam Square’de bulunuyor. Yurt konaklama düşünürseniz ama yemek de dahil olsun istiyorsanız Baggot City Residence yurdu bulunuyor ve okula yürüyerek 2 dakika. Bu konaklamaya kahvaltı ve akşam yemekleri dahil. Aktivite programları her daim yoğun. Öğrencilerinin memnun olması oldukça önemli ve her noktada size yardımcı olmaya çalışıyorlar. Ortalama 250 öğrencilik bir okul. İtalyan, Fransız ve İspanyollar Top 3’yi oluşturuyor. Türk oranı İrlanda’nın diğer çoğu okulunda olduğu gibi % 1-2 civarında.

Griffith College Dublin’i eğer kampüs ortamında bulunmak isterseniz tercih edebilirsiniz. College’taki öğrencilerin %75’ini İrlandalı öğrenciler oluşturuyor. Okulun aktivite programı da College’ın Students’ Union tarafından yürütülüyor. Bu yüzden aktivitelerde sadece İngilizce kursundaki uluslararası öğrenciler değil, lisans programlarına devam eden İrlandalı öğrenciler de yer alacak. Yaz döneminde ise College yaz tatiline girdiği için College’ın özel bir departmanı aktiviteleri oluşturuyor. Yazın yoğun bir dönem olduğu için her gün mutlaka aktivite mevcut. Konaklama için ise aile yanı olduğu gibi kampüs içerisinde bulunan Griffith Halls’taki iki kişilik odaları tercih etmek mümkün. Bu odaları başka bir öğrenciyle birlikte paylaşıyorsunuz. Kampüs ortamındaki basketbol sahası, bilardo, masa tenisi gibi tüm olanaklara ulaşım imkanınız var. College’taki diğer öğrencilerle aynı olanaklara sahip oluyorsunuz. College yemekhanesi ise sabah – öğle – akşam yemeği seçeneklerinin üçünü de sunuyor. İrlanda’daki üniversite ortamı tecrübe edilmek isteniyorsa Griffith College güzel bir tercih.

CES Dublin, şehir merkezinin tam kalbinde Dame Street’te yer alıyor. Sahip olduğu 40 sınıfla İrlanda’nın en büyük dil okullarından biri. 560 öğrencilik bir kapasitesi var. Aynı zamanda IELTS test skoru almak isteyen öğrenciler burada hem IELTS kursuna katılabilir hem de eğitim aldığı aynı okulda IELTS sınavına girebilir. Çünkü CES Dublin bir IELTS Test Merkezi. Sosyal aktivitelerden sorumlu özel bir ekipleri ve karaoke, pizza partisi gibi etkinlikleri gerçekleştirebilecekleri çok geniş bir alanları var. CES oldukça donanımlı öğretmenlere de sahip ki 55 öğretmenden 19’u DELTA sahibi. Ayrıca kendilerine özel CES App adlı bir uygulamaları da var. Bu uygulama ile ders notlarından aktivitelere kimler katılıyora kadar pek çok şeyi görüntüleyebilirsiniz. Konaklama olarak ise öğrenci evleri düşünürseniz CES’in 10 odalı evlerini tercih edebilirsiniz.

Malvern House Dublin de aynı şekilde şehrin tam merkezinde Dame Street’te bulunuyor. Okulun her köşesine kendi logosunun da rengi olan kırmızı rengi hakim. Toplamda 21 sınıflı ve 320 öğrenci kapasiteli bir okul. En öne çıkan özelliklerinden biri okulun bitişiğinde bulunan Malvern House Residence. Okulun kendine olan bu yurdunda kahvaltının da dahil olduğu 1,2 ya da 4 kişilik odaları tercih edebilirsiniz. Oldukça modern bir yurt ve konumu sebebiyle kesinlikle toplu taşımaya ihtiyaç duymayacaksınız. Yine de bu konaklama türü kısa dönem öğrenciler ya da uzun dönem olup da kendi konaklamasını gittikten sonra bulmayı düşünen öğrenciler için iyi bir seçenek.

SWAN Training Institute ise Dublin’in sadece yayalara ayrılmış ve alışveriş dükkanlarının bulunduğu ünlü Grafton Street’te yer alıyor. SWAN’da bulunan teaching kurslarına katılan öğretmen adayları tarafından Salı ve Perşembe günleri ücretsiz dersler veriliyor. Katılmak için yer bulmada sorun yaşamamak için isminizi önceden yazdırmanız yeterli. Ortalama 250 öğrenci kapasiteli bir okul. Konaklama olarak aile yanı dışında Herberton Apartmanlarını sunuyor. Bağımsız bir konaklama düşünen öğrenciler için apartman kompleksi spor salonu, havuz gibi pek çok ek hizmeti de beraberinde sunuyor.

International House Dublin ise aynı şekilde Grafton Street’te bulunuyor. Okulun Top 3’ünde Meksika, İtalya ve İspanya bulunuyor. Bina olarak oldukça modern ve alışıldık Georgian tarz mimariden uzak. Terasta çok geniş bir kafeterya ve öğrenciler için ortak alan mevcut. Aynı bina International College öğrencilerine de ev sahipliği yaptığı için kütüphane, çalışma alanı ve bilgisayar odası oldukça geniş. Pazartesi ve Çarşamba günleri ücretsiz Conversation Clubları var. Ek konuşma sınıflarına ihtiyacım var diyen öğrenciler tercih edebilir. Ayrıca uzun dönem öğrenci vizesine sahip olup da çalışma hakkına sahip olan öğrenciler için Jobs Club diye ücretsiz workshopları mevcut. Bu seminerlerde nasıl CV hazırlanır, nasıl bir işe başvurulur gibi konular hakkında öğrenciler bilgilendiriliyor.

Kaplan International Center’ın pek çok İngilizce konuşulan ülkede olduğu gibi Dublin’de de merkezi bulunuyor. Dublin’in en ünlü kısımlarından olan Temple Bar’da bulunmakla birlikte çok güzel bir nehir manzarasına da sahip. Okulda 14 sınıf var. Bina olarak Georgian tarzda olmasına rağmen için oldukça modern ve ferah. Her hafta mutlaka 2 kere ek derslere katılmak isteyen öğrenciler için free Clublar var. Bu Clublar genellikle Konuşma, Yazma, CV Hazırlama, Kelime Bilgisi hakkında. Top 3’de ise İsviçre, İtalya ve Brezilya bulunuyor. Apartman tarzı konaklama düşünen öğrenciler için Heuston South Quarter Apartmanları okuldan yürüyerek sadece 25 dakika uzaklıkta. Aktivite programı ise düşük ve yoğun dönem farketmeksizin oldukça yoğun bir program sunuyor.

ATC Dublin ise Grafton Street’in hemen yanındaki caddede. Hepsinde akıllı tahtaların olduğu toplamda 16 sınıf bulunduruyor. Dublin’deki merkezi dışında Dublin’e trenle 30 dakika mesafede olan Bray merkezleri de mevcut. ATC Bray’de ise toplamda 22 sınıf var. Bray merkezindeki bütün aile yanı konaklamalar mutlaka yürüyüş mesafesinde. Yurt konaklaması ise okulun hemen bitişiğinde. Okulun Top 3’sinde Brezilya, Kore ve İtalya var. Aktivite olarak Pazar haricinde her gün mutlaka aktivite var. Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri ise free olmak üzere çeşitli konularda ek dersler sunuyor.

Galway Cultural Insititute ise Dublin’e 2,5 saat otobüs yolculuğu mesafesinde olan Galway şehrinde bulunuyor. Galway şehri yaşam masrafı yönünden Dublin’den daha uygun bir şehir. Okul şehir merkezine yürüyerek 15 dakika uzaklıkta. Galway’de her şey yürüyüş mesafesinde olduğu için otobüse ihtiyaç duymayacaksınız. Galway Cultural Institute binası 3 katlı, 25 sınıflı ve mükemmel bir okyanus manzarasına sahip. Okul da zaten hemen okyanusun yanında bulunuyor. Aynı binada Galway Business School da bulunduğundan İrlandalılarla doğrudan iletişim imkanı sunuyor. Küçük bir kampüs havası hakim. Okula girdiğinizden itibaren ne kadar canlı olduğunu hissediyorsunuz. Konaklama açısından aile yanı konaklamalar okula çok yakın. Yaz döneminde Galway’de uluslararası sayısız festival gerçekleştiği için normalden de hareketli olacağını tahmin etmek çok da zor olmaz. Ayrıca windsurfinge ilginiz varsa Galway sizin için hem İngilizce hem de tatil anlamında ideal mekanlardan.

Selin Tanrıkulu
United Towers, İstanbul Bölge Ofisi
Dahili: 118
E-Posta: selin.tanrikulu@unitedtowers.com

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map