//MUSTAFA BAHA A.

Her milletten arkadaşım oldu…

Amerika hiç de rüyalar ülkesi filan değil yani bunu anladım. Hiç rüyamda girmemişti zaten :). Ama hayatınızda farklı bir tecrübe için, İngilizcenizi geliştirmek için, ufkunuzu geliştirmek için gezip görmeniz gereken bir yer.

Ben program sponsoru olan CIEE ile çalışıyorum. Burası WAT öğrencileri için sorun çözüm merkezi gibi bir yer. O sebeple ne kadar çok sorun çıkacağını tahmin bile edemezsiniz. Kandırılanlar, dolandırılanlar ve daha nicesi. Anladığım şu ki profesyonel birileriyle bu işi yapmak lazım. O yüzden önce United Towers ailesine teşekkürü bir borç bilirim. Ben tek başıma geldim ABD’ye arkadaşlarım farklı sebeplerden gelemediler buraya. O yüzden çok daha sağlam basmalıydım yere ayaklarımı. İşim güzel olmasa yaşadığım yer bulunduğum ortam güzel olmasa nasıl başa çıkardım 4 ay boyunca bilmiyorum.

Burası farklı bir dünya karaya daha ilk adımınızı attığınız zaman maceranız başlıyor. Her şey çok farklı sanki dünya değil de bir başka yer. Daha önce görmediğiniz ilk kez gördüğünüz ve sadece televizyonlarda görüp şaşırdığınız bir yer. İnsanlar çok farklı, hayat çok farklı, her şey çok farklı. Burada yapmış olduğumuz bir seminerde de bu deneyimlerimizi ABD’li insanlarla ve çalıştığımız ekip ile paylaştık. Onlara Türkiye’yi oradaki hayatı ABD ile arasındaki farklılıkları paylaşma şansımız oldu, onlarda çok şaşırdılar. Onlarında kafasındaki Türk-İslam kültürünü anlamaya çalıştık. Gayet de güzel Türkiye’nin reklamını yaptık diyebilirim. Hayatımda daha önce İngilizce sunum yapmışlığım vardı ama Türkiye’de yaptığım için pek önemsemediğim sunumlardı. Buradaki ise onların ana dili üzerinden seminer vermek çok zor geldi ama bunların hepsi birer tecrübe diyoruz ya.

Hayatımda kaç tane Amerikalı kaç tane İspanyol görmüşümdür? Çok az ve nadir burası kültürlerin birleşim merkezi gibi her kültürden insan görmek mümkün. Litvanyalı, Rus, Ukraynalı, Taylandlı, İspanyol, Afrikalı, Somalili, Afgan, Iraklı, Bulgar, Romanyalı, Brezilyalı, Meksikalı… Her milletten arkadaşım oldu bu yazdıklarım sadece dörtte biridir herhâlde ülkelerin :) Hayatımda tahmin edemeyeceğim bir durum. Düşünün evde kalıyorum oda arkadaşlarımdan biri İspanyol öbürü Amerikalı iki kişi: D Çok garip bir durum ama insan alışıyor. Kötü bir durum da değil onların kültürlerini öğreniyorsunuz, diliniz çok iyi bir şekilde gelişiyor, bir sürü yer görmüş oluyor çok farklı bir yaşam deneyimi tatmış oluyorsunuz ve üstelik kendi paranızı kazanıyorsunuz! Daha ne olsun!

MUSTAFA BAHA A.
CIEE INC. – PORTLAND, ME – SUMMER 2008
FATİH ÜNİVERSİTESİ
KİMYA – 2.SINIF