//BURAK TANRIKULU

Bir süre sonra asıl amacım programın maliyetini çıkarmak değil…

Bu yaz katıldığım Work and Travel programıyla Iowa eyaletinin başkenti olan Des Moines’e gittim. orada en büyük alışveriş merkezinde üç stantta çalıştım ikisinde güneş gözlüğü bi tanesinde ise piercing sattım. Aslında bu programa katılmadan önce aklımda sadece dil okuluna gitmek vardı ama bu programın olanaklarını United Towers aracılığıyla daha iyi öğrenince kararımı değiştirdim. görünen en büyük artısı maliyetlerimi azaltabilmemdi.

Fakat bi çok arkadaş gibi bende gördüm ki bir sure sonra asil amacım programın maliyetini çıkarmak değil. oradaki insanların hayata bakış açısını anlamak ve yeni tecrübeler kazanmak oldu. Birçok milletten insanla tanıştım arkadaşlıklar kurdum. kültürlerini tanıdım.

İlk 1-2 hafta suresince çalışma ortamına ayak uydurmak biraz zor oldu. çünkü Türkiye’de daha önce hiç bir iste çalışmamıştım. Fakat daha sonra ortama alıştıkça ve managerim’la daha iyi anlaşmaya başladıkça her şey yoluna girdi ki günde belki bazen 11 saat sürekli İngilizce konuşmak ve müşterilerle ilgilenmek bana zevk verir oldu

Gitmeyi düşüne arkadaşlara tavsiyem orada ne kadar çok insanla konuşabilirseniz ve farklı şehirler gezerseniz o kadar programın tadını alabilirsiniz asla amacınız 2–3 iste günde 16–17 saat çalışmak olmasın o zaman programın iki ana amacından biri olan gezmekten mahrum kalıyorsunuz.

BURAK TANRIKULU
DESS TECH – SAINT CLOUD, MN – SUMMER 2006
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ
İŞLETME – 3. SINIF