//AYDIN TAŞDEMİR

Yeni bir kültür tanımak ve sosyal gelişiminizi tamamlamak istiyorsanız bu programa mutlaka katılın…

Merhaba arkadaşlar ben İstanbul Teknik Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisiyim. Geçtiğimiz yaz work and travel (WAT) programı ile Amerika’ya gittim. İlk olarak Amerika’ya gitme kararımı 4. sınıfta vermiştim fakat son sınıfların bu programa uygun olmadığını öğrenince Yüksek Lisans 1. sınıfı bitirdikten sonra başvurumu yaptım.

Benim için en zor aşama karar verme aşamasıydı çünkü ilk kez yurt dışına çıkacak ilk kez çalışacak ve hatta ilk kez uçağa binecektim. Karar verip başvurumu yaptıktan sonra her şey kendiliğinden gelişmeye başladı. Amerika’ya gitmeden önce bu programdan İngilizcemi geliştirmek ve sosyal gelişimimi tamamlamak gibi bazı beklentilerim vardı ve gerçekten beklentilerimin çoğuna cevap aldım.

Özellikle WAT programıyla gitmemdeki neden bu programın çok ekonomik olmasıydı. Çalışarak hem yaşam masraflarımı hem de program masraflarımı rahatlıkla karşılayabildim hatta kendi isteğinize bağlı olarak biraz daha fazla çalışırsanız para biriktirerek dönmeniz mümkün. Ayrıca çalışma ortamı sizin için ayrı bir sosyal ortam oluşturuyor. örneğin ben Newjersey eyaletinde bir otelde çalıştım. İşverenlerimle ve müşterilerle her gün diyalog içerisindeydim bu da doğal olarak İngilizce konuşma ve dinleme yeteneğimin gelişmesini sağladı. Şunu da söylemeliyim ki işverenlerin sizden çok iyi bir İngilizce beklentisi de yok. İş dışında genellikle okyanusa ve eğlence parklarına gidiyordum. Ayrıca Washington. Newyork ve Philedalphia gibi yakın eyaletleri de gezme fırsatım oldu.

Kısacası size tavsiyem kendinize olan güveninizi artırmak. İngilizcenizi geliştirmek. yeni bir kültür tanımak ve sosyal gelişiminizi tamamlamak istiyorsanız bu programa mutlaka katılın.

AYDIN TAŞDEMİR
NJ – SUMMER 2005
İTÜ
İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ – YÜKSEK LİSANS 1. SINIF