Avustralya’da Yaşam

İklim: Avustralya’da iklim hem ılıman hem de tropikal özelliğini gösterir. Beş iklim bölgesi bulunmaktadır;

1-Kuzeyde mevsim yağmurlarının yağdıı sıcak bölge 2-Güneyde kış yağmurları bölgesi 3-Daha Güneyde kurak ve yarı kurak bölge 4-Alizelerin etkisiyle yazın yağışlı olan doğu kıyılarının kuzey bölümü 5-Her mevsim yağış alan Güney Kıyıları.

Sağlık Sistemi: Avustralya’ya da dil veya üniversite eğitimi görmek için gelen yabancı öğrencilerin, Avustralya’ya gelmeden önce sağlık sigortası yaptırmış olmaları şarttır. Yabancı öğrencilere, Avustralya’da kaldıkları süreyi kapsayan bir sağlık sigortası yaptırmaları önerilir. Avustralya’ya gitmeden önce detaylı bir şekilde sağlık konularını kapsayan kişisel sigorta ya da yolculuk sigortası edinilmeye dikkat edilmelidir.

Avustralya’ya eğitim amacıyla gelen yabancı öğrencilerin, Avustralya’nın ulusal sağlık programı (MEDICARE) tarafından temin edilen bir sağlık sigortasına sahip olmamaları durumunda, özel sağlık sigortası (Overseas Student Health Cover-OSHC) yaptırmaları gerekmektedir. OSHC sigortasının dezavantajı ise diş ve göz ile ilgili problemlerden doğan masrafların karşılanmamasıdır.

Bu sigorta süresi de öğrenci vizelerinin süresini kapsamalıdır. Hatta 3 ay veya daha kısa bir süre için bile olsa, ziyaretçi vizesi ile kısa dönem kurslara katılmak için Avustralya’ya gelenler bile bu süre için özel sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar.

Çalışma Koşulları: Öğrenci vizesi ile Avustralya’da öğrencilerin haftalık 20 saat part-time bir işte çalışma izni vardır. Ancak IELTS’ten 5.5 puanına sahip olmaları gerekmektedir. Bu puanı alan öğrenciler tatil dönemlerinde tam zamanlı olarak da çalışabilirler. Fakat öğrenci olarak yapılan işlerden kazanılacak para ile sadece günlük cep harçlıklarını çıkarabilmeli, öğrenci mutlaka okul ve konaklama ücretlerini kendisi karşılamalıdır. Öğrenci vizesindeki çalışma izni öğrencinin dersleri başlar başlamaz aktif olur ve bunun için de öğrencinin mutlaka Göçmenlik Ofisi’ne başvuru yapması gerekmektedir. Okulun ya da üniversitenin Uluslararası Ofisi ihtiyaç duyulan bilgileri öğrenciye sağlayacaktır.

Genellikle öğrenciler  lokanta, restoran, cafe, turizm ya da perakende sektörlerinde iş bulurlar. Ayrıca part-time bilgisayar işi bulabilir, özel ders verebilir ya da aksamları telefon pazarlama, Pazar araştırması işleri yapılabilir. Öğrenciler tatil zamanlarında, özellikle de kırsal kesimde dönemsel işler bulabilirler; hayvan çiftliğinde çalışma veya ekin toplama gibi. Öğrencilerin yaptığı iş ve pozisyona bağlı olarak saatte 8-24 AUD kazanmaları mümkündür.

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map