Avustralya Pratik Bilgiler

 

Avustralya’da part time çalışabilir miyim?

Avustralya öğrencilere çalışma izni vermektedir. Öğrencilere haftada 20 saate kadar çalışabilir. Hafta sonları ise tam gün çalışabilir.

Üç ay bekleme süresi nedir, beklemek zorunda mıyım?

Avustralya’da okumak isteyen herkes vizeye başvurusunda bulunmadan önce banka hesabında yeterli miktarda para bulundurmalı ve bu miktarı üç ay süresince dokunulmadan tutmalıdı; süre dolunca vizeye başvuruda bulunabilir. Eğer üniversiteye gidecekseniz ama öncesinde İngilizce kursuna gitmeniz gerekiyorsa üç beklemenize gerek yok. Paket programlarda beklemeden vizeye başvuru yapılabiliyor ancak hem üniversiteden hem de dil okulundan kabul almış olmanız gerekiyor.

Sağlık Sigortası yaptırmam gerekiyor mu?

Her ülke gibi Avustralya’da da sağlık sigortası zorunludur. Dilerseniz okul aracılığı ile gitmeden yaptırabilirsiniz ama eğer yaptırmadıysanız da gider gitmez orada yaptırmanız gerekir.

 

Sağlık sigortası neleri kapsar?

Bunun için yaptırdığı sigortanın poliçesine bakmak gerekir. Ancak genellikle bu tarz poliçeler kronik rahatsızlıkları (astım vb.) ve diş rahatsızlıklarını kapsamayabiliyor. Gitmeden diş sağlığı gibi alanlarda kontrollerinizi yaptırmanızı tavsiye ederiz

Pasaportumun süresi biter ve biraz daha orada kalmak istersem orada uzatabilir miyim?

Avustralya’daki Türk Büyükelçiliğinden kolaylıkla uzatabilirsiniz.

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map