Amerika’da Yaşam

İklim: Amerika Birlesik Devletleri, yuz ölçümünün büyüklüğünden kaynaklı farklı iklimlere sahiptir. Ülkenin orta bölümünde karasal iklim hakimken,güney kesiminde daha çok tropikal iklim görülmektedir. Doğu ve Batı kısmında ise kuzey bölgeleri hariç genel olarak ılıman bir iklim hakimdir.

Sağlık Sistemi: Amerika Birleşik Devletleri’nde sağlık hizmetleri cok pahalı olduğu için dil okulları ve üniversiteler bu hizmeti çok daha uygun fiyata sunmaktadır. Okulların verdiği bu hizmetten faydalanılabileceği gibi  Amerika’ya gitmeden önce Türkiye’de de bu sigorta yaptırılabilinmektedir.  Fakat yaptırmadan önce muhakkak sigorta kapsamı hakkında detaylı bilgi alınması gerekmektedir. Özellikle diş tedavisi Amerika’da oldukça pahalı olduğundan gitmeden önce Türkiye’de diş kontrolü yaptırmakta fayda vardır.  Ayrıca kronik rahatsızlığı olan ve bunun için ilaç kullananlara yanlarında ilaçlarını götürmeleri ve reçetelerini yanlarında bulundurmaları tavsiye edilmektedir.

Çalışma Koşulları: Amerika F1 ( Öğrenci Vizesi ) sahiplerine belirli koşullar dışında çalışma izni vermemektedir. Üniversite ve master eğitimi alan öğrenciler kampüs içinde haftada maximum 20 saat, tatil dönemlerinde 40 saat calışma hakkına sahip olmaktadır. Maddi durumlarında ani değişiklik meydana gelen kişiler özel başvuru ve izinle kampüs dışında da haftada 20 saat calışma hakkı kazanabilmektedir.

Aynı zamanda üniversite-master veya 9 aylık tam zamanlı sertifika programlarını başarı ile tamamlayan öğrenciler, egitim aldıkları alanda OPT ( Optional Practical Training ) programı olarak bilinen 12 aylık ücretli staj hakkı kazanmaktadır. OPT başvurularının  eğitim programı bitmeden en az 1-1,5 ay önce yapılması tavsiye edilmektedir.

Para Transferleri ve Banka Bilgileri: Türkiye’den Amerika’ya banka transferi için en kolay yol Western Union’dır. Gönderen kişinin adı-soyadı, gönderilen şubenin bulunduğu şehir ve ülke, para transferi kontrol numarası (MTCN)’nı öğrencikten sonra paspaortla birlikte şubeye gidip para çekilebilmektedir. Paranın yatırılıp yatırılmadığı 1-800-325-600 nolu telefondan öğrenilebilmektedir.Para yatırıldıktan 15 dk sonra çekilebilir duruma gelmektedir. Türk bankalarını orada bulmak biraz zor olabilmektedir ve anlaşmalı bankacılık sebebi ile hizmet bedelleri yüksektir. Bu amaç için kullanılabilecek en iyi banka City Bank’tır. Amerika’da birçok yerde bulunmaktadır. Ayrıca burada sahip olunan master ve visa kredi kartları orada da kullanılabilmektedir.

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map