Amerika Pratik Bilgiler

En az kaç saatlik bir kursa kayıt yaptırabilirim?

18 saat.

Amerika’da part time çalışabilir miyim?

Dil eğitimi amacıyla giden öğrenciler F-1 vizesi türüne girer, yani öğrenci vizesi. Amerika’da F-1 vize sahiplerinin yasal olarak çalışma hakkı yoktur yalnızca üniversitede okuyorsa kampus içerisinde haftada 20 saate, tatil günlerinde 40 saate kadar çalışabilir.

İsim soruşturması nedir, ne kadar sürede soruşturma sonuçlanır?

Türkiye’de çok sık rastlanan isimler genellikle vize başvurusunda güvenlik soruşturmasına takılırlar Böyle bir durumda konsolosluk tarafından öğrenciye bir kağıt verilir ve bu kağıtta bir takip numarası yazar. Bu soruşturma numarası aşağıdaki sitelerde yayınlandığı anda soruşturma kalkmış demektir. Soruşturmanın ne kadar sürede kalkacağı tamma konsolosluktaki işlem süresine bağlıdır. 2 ay da sürebilir 1 yıl da…

İsim soruşturması takip siteleri:

Ankara’da yapilan basvurular icin: http://turkish.turkey.usembassy.gov/islem_gocmenolmayan_vize.html
Istanbul’da yapilan basvurular icin: http://turkish.turkey.usembassy.gov/islemdeki_vize_istanbul.html

Sağlık Sigortası yaptırmam gerekiyor mu?

Her ülke gibi Amerika’da da sağlık sigortası zorunludur. Dilerseniz okul aracılığı ile gitmeden yaptırabilirsiniz ama eğer yaptırmadıysanız da gider gitmez orada yaptırmanız gerekir.

Sağlık sigortası neleri kapsar?

Bunun için yaptırdığı sigortanın poliçesine bakmak gerekir. Ancak genellikle bu tarz poliçeler kronik rahatsızlıkları (astım vb.) ve diş rahatsızlıklarını kapsamayabiliyor. Özellikle diş tedavisi Amerika’da çok pahalıdır. O nedenle gitmeden bu gibi alanlarda kontrollerinizi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Pasaportumun süresi biter ve biraz daha orada kalmak istersem orada uzatabilir miyim?

Amerika’daki Türk Büyükelçiliğinden kolaylıkla uzatabilirsiniz.

Araba alsam ya da kiralasam buradaki ehliyetimle orada araba kullanabilir miyim?

Türkiye’deki ehliyetleri ilk altı aylık süreyle oradada geçerlidir ya da orada ehliyet almak çok zor değil ancak önemli bir nokta şu ki öğrenci vizesi ile gidenler araba alamaz ya da kiralayamazlar çünkü bunun için bir sosyal güvenlik numarasına sahip olmaları gerekiyor.  Sosyal güvenlik numarası alabilmeleri için de yasal çalışma hakları olmaları gerekir ki F-1 vize türü buna müsaade etmez.

Her hangi bir acil durumla karşılaşırsam ne yapmam gerekiyor?

Her türlü acil durumda 911’i arayabilirsiniz. Ameirka’da 3 dk içerisinde ihtiyaçları doğrultusunda yardım gönderilir.

Buradan götüreceğim elektrikli aletleri oradaki prizlerde rahatlıkla kullanabilir miyim?

Hayır. Amerika’da piriz girişleri Türkiye’dekinden farklıdır. Voltajları da daha düşük olduğu için kullanmak zor oluyor ancak Amerika’da bir dönüştürücü priz alarak bu sorunu giderebilirsiniz.Seyahatinizden önce Amerika’da kullanacağınız prize uyarlı adaptör almanız tavsiye edilmektedir.

Hatırlanması gereken bir kural!

Amerika’da 21 yaşın altındaki kişilerin alkol alması kesinlikle yasaktır ve akşam saat 10’dan sonra alkollü mekanlarda bulunamazlar.

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map