//ALPER ÇAĞKAN K.

Amerika artık 2. vatanım mı oldu ne?! diye düşünmeye başlıyorum yavaştan :)

Bu düşünce insanın kafasına hemen yerleşmiyor ama WAT ile 2. yazını geçirenler hemen benim düşüncelerimi anlayacaklardır eminim:) Bu yazımı New Jersey eyaletinin Wildwood şehrindeki
Morey’s Piers adlı eğlence parkında geçirdim. Park içinde Jester Scales adlı bir şirket adına çalıştım ve yapmadığım iş kalmadı diyebilirm :) Fotografçı oldum kaynar sıcak altında plajda fotoğraf çektim, game operator ve ride operatör olarak çalıştım; bilet kestim, fotoğraf sattım yani dediğim gibi yapmadığım iş kalmadı. Bazen bu durum canımı sıktı çünkü tam yerine alışmışken başka piere geçmek tuhaf geliyor insana. Ama iyi yanını düşünecek olursam bu şekilde her pierden farklı arkadaşlara sahip oldum, daha çok insanla tanıştım. İngilizce geliştirme amacınız varsa aslında biraz uğraşırsanız çok yararlı olduğunu görüyorsunuz bu programın.

Kimse sizi gelip zorla konuşturmaya çalışamaz elbet, bir şeyler için uğraşmak lazım. Wildwood’da zaten New Jersey eyaletinin tamamında olduğu gibi çok Türk var; çok Türk öğrenci calışmaya geliyor, yolda Türkçe konuşmaları her zaman duyabilirsiniz. Yani ülkeden de çok bi ayrı düşme olayı yok, ayriyeten dil geliştirme için de ortam müsait :) Wildwood’a ben çabuk alıştım, sorun yaşamadım. Belki 2. kez gelmemden dolayıdır, çünkü başta alışamayan arkadaşlarım oldu ama zamanla her şey atlatılıyor ve o ortamla bütünleştiriyorsun kendini. Biliyorsun ki 3 ay boyunca orada yaşayacaksın ve haliyle ayak uyduruyor insan ortama. Çok para kazanılır mı? Bence bu kişiye bağlı; girer bi 2. hatta 3. işi bulabilirsin ama o zaman da yazın tamamen yorgunluk ve çalışmakla geçer Amerika’dan hiçbir şey anlamazsın. Ben bunu tercih etmedim, sadece haftasonları otelde housekeeper olarak calıştım ve herşeye de vakit ayırabildim. Bir de Wildwood’ a gitmeyi düşünen arkadaşlar varsa onlara kesinlikle yanlarında yağmurluk götürmelerini tavsiye ederim, çünkü acayip bir hava durumu var ne olacağını önceden kestiremiyorsunuz, aniden sağanak yağmur başlayıveriyor :) Ne olduğunu anlayana kadar kaç kez sırılsıklam olduk kim bilir:)

Work kısmını bitirdikten sonra da travel için kesinlikle araba kiralamanızı öneririm :) İşimiz biteli 1 hafta oluyor, arabamızı kiraladık 1 haftadır yollardayız. Philadelphia, Boston, Niagara,Cleveland dolaştık ve şu an Pittsburgh’ tan yazıyorum:) Dönüşüme yaklaşık 1 hafta kaldı, sonuna kadar kullanıcaz.Araba çok büyük bir rahatlık oluyor muhakkak kiralayın çok uygun çünkü arabalar burda.

Bence düşünmeden yola çıkmalısınız, yavaş yavaş valiz hazırlamaya başlayın:) Ama sakın dört dörtlük birşey beklemeyin, sonra hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Herşey kendiliğinden gelişiyor zaten. Ayrılırken de dönmek istemiyorum diye baya bir duygusallık yaşanacağına garanti verebiliyorum:) Güzel ve unutulmayacak bir W&T programı diliyorum :)

ALPER ÇAĞKAN K.
JESTER SCALES – WILDWOOD, NJ – SUMMER 2008
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ – 2.SINIF