Almanya’da Almanca Eğitimi

Türkiye’ye en yakın Avrupa ülkelerinden biri Almanya’dır. Coğrafi yakınlığı nedeniyle Almanya’da Almanca eğitimi ve Almanya’da üniversite gibi yurtdışı eğitim programları Türk öğrenciler tarafından da yoğun olarak tercih edilmektedir.

Almanca Avrupa’da En Çok Konuşulan 2. Dil

Avrupa’da en çok konuşulan diller sırasıyla Rusça, Almanca, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca’dır. Avrupa’da Cermen, Slav ve Latin dil gruplarına ait diller konuşulmaktadır. Almanca dünyada 100 milyon kişinin ana dili ve 80 milyon civarında insanın ise ikinci dilidir. Aynı zamanda Avrupa Birliği’nin 23 resmi dilinden biri Almanca’dır ve bilindiği gibi Almanya Avrupa Birliği’nin kuruluşundan bu yana çok etkin bir role sahiptir. Bu açıdan Almanya’da Almanca eğitimi almak bir çok alanda avanta sağlayacaktır. Almanya dil okulları ve Almanya Üniversiteleri her yıl birçok uluslar arası öğrenciyi konuk ederken bu dil okullarında Türk öğrencilerin payı yadsınamayacak kadar fazladır.

Özellikle Almanya’nın Türkiye’nin ticari açıdan en önemli ortaklarından biri olduğu düşünülürse Almanca bilmenin Türkiye’de ne kadar önemli olduğu daha iyi görülebilmektedir. Yaklaşık %20’lik bir payla Almanya Türkiye’nin dış ticaretinde ilk sırayı almaktadır ve Türkiye’de 1000’den fazla Alman şirketi bulunmaktadır. Aynı zamanda Almanya’da da Türkler tarafından işletilen çok sayıda işletme bulunmaktadır. Ve bu şirketler her yıl çok sayıda Almanca bilen çalışan istihdam etmektedir. Türkiye’de lise eğitimini tamamlayıp Almanyada üniversite seçeneklerini ve Türkiye’de üniversiteyi tamamlayıp Almanya’da dil okulu ve Almanya’da yüksek lisans yapan öğrenciler eğitim aldıkları süre boyunca Alman şirketlerinde staj yapma olanağına da sahip olmaktadırlar. Ticaretin yanı sıra turizm açısından da Almanca bizim için çok önemlidir. Her yıl 3 milyonu aşkın Alman turist Türkiye’yi ziyaret etmektedir. O nedenle Turizm sektöründe İngilizceden sonra ikinci dil Almancadır diyebiliriz. İngilizce dünyada en yaygın konuşulan dildir fakat Almanca Türk turizmi açısından en az İngilizce kadar büyük bir önem teşkil etmektedir. Almanya’dan Türkiye’ye tatil ve gezi amaçlı gelen tursitler çoğunlukla İngilizce bilseler dahi Almanca iletişim kurmaktan daha çok hoşlanırlar.

Almanya’da Yüksek Lisans Yapmak için Almanca

Almanya Almanca bilen öğrencilere çok düşük maliyetlerle çok kaliteli yükseköğrenim fırsatları sunmaktadır. Almanya’da dil okulu programı ile Almanca öğrenmenin bir diğer avantajı da öğrencilerin sonrasında yükseköğrenim açısından da bu imkanlardan faydalanabilecek olmasıdır. Üstelik Almanca bilmek Goethe, Nietzsche, Kafla, Beethoven, Freud ve Einstein gibi çok sayıda ünlü bilim adamının eserlerini daha iyi anlamayı sağlayacaktır. Bir diğer önemli nokta ise Almanya’da dil eğitimi alan öğrencilerin dil kurslarında aldıkları Almanca eğitimi dahilinde öğretilen Almanca aksanı bütün dünyada konuşulan Almanca aksanı ile aynıdır. Ayrıca 60’lı yıllardan itibaren Almanya’ya yaşanan işçi göçünden dolayı Almanya ile Türkiye arasında sosyolojik bir bağ oluşmuştur. Bu nedenle Almanca bilmek Türkler açısından önemlidir ve sürekli olarak gelişen Türk-Alman ilişkileri göz önüne alındığında birçok alanda avantaj sağlayabilmektedir.

Almanya’da Dil Okulu Konaklama İmkanları

Almanya’da dil okulu öğrencileri konaklama açısından çok şanslılardır. Çünkü diğer ülkelere nazaran öğrenci yurtları çok yaygındır ve bu yüzden çeşitli fiyat aralıklarında yurt seçenekleri bulunur. Almanya’da dil okulu öğrencileri genellikle öğrenci yurtlarında kalmayı tercih ederler. Yurt odaları 1, 2, 3 kişilik olabilmektedir. Dil kursunda alınan Almanca dil eğitimini pekiştirmek için uluslararası öğrencilerin yoğun olarak bulundukları yurt ortamları Almanyada dil okulu öğrencileri için kalınabilecek en uygun yerlerden birisidir. Buna ek olarak özel dairelerde, evlerde ve homestay dediğimiz aile yanında konaklamalar da mevcuttur.

Almanya’da dil okulu okumanın en keyifli yanı, yurtdışında eğitim alırken ailenizi dilediğiniz zaman gidip görebilme rahatlığıdır. Almanya’da dil okulu eğitimi alan öğrenciler Avustralya dil okulları ya da İngiltere dil okulları ile yurtdışında dil eğitimi alan öğrencilerden bu konuda çok daha şanslılardır. Yaklaşık 3-4 saatte ülkenize gelebilir kısa tatillerinizi değerlendirebilirsiniz. Avrupa’nın en yaygın konuşulan dili olan Almanca’yı Almanya’da dil okullarında öğrenmek istiyorsanız yurtdışı eğitim danışmanlık ofislerimiz ile iletişime geçiniz.

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map